לראשונה: אישה תכהן בתפקיד משפטי בבית הדין הרבני

המדינה הודיעה כי עו"ד שירה בן-אלי תועסק כיועצת משפטית בבית הדין הרבני. המשמעות: לראשונה בבתי הדין, אישה תכהן בתפקיד משפטי ותעסוק במשפט העברי ובדין תורה

חדשות כיפה חדשות כיפה 05/08/18 17:14 כד באב התשעח

לראשונה: אישה תכהן בתפקיד משפטי בבית הדין הרבני
בית הדין הרבני, צילום: יוסי זמיר/פלאש 90

נציבות שירות המדינה הודיעה היום (א'), לבית הדין הארצי לעבודה, כי עורכת הדין שירה בן-אלי תועסק כיועצת המשפטית של בית הדין הרבני, ובכך בעצם תשולב לראשונה אישה בתפקיד משפטי בבית הדין, ולא בתפקיד מנהלי. 

בהודעה לבית הדין לעבודה, שעסק בעתירה בנושא, כתב הבוקר (א') עו"ד משה וילינגר מפרקליטות מחוז ירושלים, בשם הנציבות והנהלת בתי הדין: "הנתבעות שמחות ומתכבדות לעדכן את בית הדין הנכבד כי ועדת הבוחנים שבחנה ביום 2.8.18 מתמודדים/ות עבור מכרזים בשתי משרות לתפקיד עוזר/ת משפטית בבית הדין הרבני, בחרה מועמדת אישה עבור אחת המשרות".

העתירה, שהוגשה ע"י מכון עתים ומרכז רקמן לבית הדין האזורי לעבודה, הוגשה במסגרת המאבק להעסקת נשים בבתי הדין ובמשרות תורניות.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156743778839459&set=a.10150484283179459.421941.503749458&type=3&theater

בארגונים בירכו על ההחלטה ומסרו: "מרכז רקמן וארגון עתים מברכים על החלטת ועדת המכרזים של בתי הדין למנות אשה לתפקיד עוזרת משפטית לדייני בית הדין הרבני, החלטה שהיא תוצאה של מאבק משפטי ממושך אותו מנהלים הארגונים מזה שנים ארוכות. לראשונה במאה שנות קיומו של מוסד בתי הדין הרבניים הרשמיים בישראל תכהן אשה כחלק מהמנגנון השיפוטי עצמו ובכך לראשונה אשה תהיה שותפה רשמית להליך קבלת ההחלטות בגוף השיפוטי הדתי.

"זהו צעד משמעותי, אך ודאי לא אחרון, במאבק למען שוויון מגדרי בבתי הדין הרבניים, מוסד בו יש אפליה מובנית ברוב עמדות ההשפעה וההכרעה" .אומרת עו"ד קרן הורביץ  - מנהלת היחידה לקידום מדיניות וחקיקה במרכז רקמן, אוניברסיטת בר אילן "אנו תקווה כי מינוי זה הוא הסנונית הראשונה לשיתוף אמיתי ומלא של נשים בבתי הדין הרבניים ומאחלות לעוזרת שהתמנתה הצלחה במילוי תפקידה ובטוחות כי בתי הדין יתברכו במינוי זה".

"אנו מברכים על הצעד החשוב, שיש בו בשורה של ממש לציבור המתדיינים, ושמחים בהצלחת המאבק למינוי אישה ראשונה בתפקיד יועצת משפטית לדיינים." אמר אלעד קפלן מעמותת עתים, "מדובר באבן דרך חשובה, תוך הפנמה שהממסד הדתי שייך לכלל עם ישראל ונשים חייבות לכהן בו בתפקידים משמעותיים. אנו תקווה שצעד זה יסמן את תחילתו של שינוי רחב, של מינוי נשים נוספות גם בתפקידי מפתח אחרים, בבתי הדין הרבניים ובממסד כולו. זאת, על מנת להביא לשירותי דת שמחוברים לציבור ומייצגים את כלל גווני האוכלוסייה".

מוריה דיין, עו"ד וטוענת רבנית בארגון יד לאישה, ויוזמת העתירה אמרה: "סוף סוף התבשרנו כי המאבק הניב תוצאות, ולראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל תמונה אישה לתפקיד שאינו פקידותי במהותו בתוך מערכת בתי הדין. הדרך הייתה ארוכה ורצופה בקשיים. במסגרת ההליך הוצג מתווה שפיצל את המשרה לעוזר הלכתי ולעוזר משפטי, ובכך נסללה הדרך לנשים רבות יותר לעמוד בתנאי הסף. אני שמחה שהייתי שותפה למאבק שאינו נגד בתי הדין הרבניים אלא בעד עצמי ובעד נשים אחרות, שכמוני רוצות לממש את עצמן גם בתחומים הלכתיים וגם בתוככי מוסדות הדת".
 

הודעת בית הדין

הודעת בית הדיןצילום: צילום מסך