תחבורה בשבת והיפרדות מהפלסטינים: מצע כחול לבן נחשף

לא תהיה נסיגה מגושי ההתיישבות ומבקעת הירדן, אך תקודם תכנית של היפרדות מהפלסטינים. איך מחברים בין חילי טרופר ליועז הנדל? המצע המלא יתפרסם מחר

חדשות כיפה 04/03/19 09:25 כז באדר א'

מנהיגי כחול לבן, יאיר לפיד ובני גנץ, צילום: יובל כהן אהרונוב
מנהיגי כחול לבן, יאיר לפיד ובני גנץ, צילום: יובל כהן אהרונוב

מפלגת כחול לבן מורכבת מלא מעט אנשים בעלי דעות שונות. מהצד השמאלי של המפה הפוליטית נמצאים אנשים כמו מיכאל ביטון וחילי טרופר. בצד הימני ניתן למצוא את בוגי יעלון וצביקה האוזר. ולמרות הסיסמה "אין יותר ימין ושמאל - ישראל לפני הכל", במפלגה יפרסמו מחר מצע שיבהיר את התמונה המלאה לגבי מפלגת המרכז.

בידיעות אחרונות חשפו הבוקר (ב') כי אלו הם הסעיפים הבולטים במצע של מפלגת כחול לבן לכנסת, שיוצג מחר: הבטחה לא לקיים התנתקות חד-צדדית או לסגת מגושי ההתיישבות ומבקעת הירדן – אבל גם לקיים "ועידה אזורית" ולקדם "היפרדות מהפלסטינים". המצע לא כולל ביטול של חוק הלאום, אלא עיגון בחקיקה של "ערך השוויון" לצדו.

המצע יעסוק גם בסוגיות כלכליות וחברתיות, אבל הנושא המרכזי יהיה המדיני - וניכר כי נעשה מאמץ שהוא לא יבריח מצביעי ימין. פתרון שתי המדינות איננו מוזכר במצע, ולמעשה המושג "מדינה פלסטינית" כלל אינו מופיע שם.

מעבר לתחום המדיני, מצע הרשימה יעסוק בכמה נושאים שנויים במחלוקת. כך, למשל, הוא יכלול תמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות ובמקומות שבהם לא תהיה פגיעה בציבור הדתי והמסורתי, בכפוף להחלטה של הרשות המקומית. כמו כן, המצע כולל הבטחה להעברת חוק הפונדקאות והשוואת זכויותיה של הקהילה הגאה בחוק זה - נושא שעורר ביקורת נרחבת נגד הממשלה היוצאת.

יועז הנדל, מצטרף לחוסן לישראל

יועז הנדל, מצטרף לחוסן לישראלצילום: ינאי יחיאל

גורמים ברשימה טענו כי בנושא הזה התעורר ויכוח בין האגף הימני לאגף השמאלי, ולבסוף הוחלט כי אמנם ייכתב שיהיה מאמץ לחתור למיצוי התהליך המדיני מול הפלסטינים, אך המושג "מדינה פלסטינית" לא ייכלל כדי לא לספק נשק למי שמאשים את כחול לבן בהיותה רשימת שמאל. "ממילא אין היתכנות להקמת מדינה פלסטינית בקרוב", הסבירו הגורמים הללו, "ולכן החלטנו להציג מצע פרגמטי".

משתלח ברבנים, ח"כ עופר שלח

ח"כ עופר שלחצילום: פלאש 90. הדס פרוש

במצע המפלגה שאותו חיברו חילי טרופר (חוסן לישראל), עפר שלח (יש עתיד) ויועז הנדל (תל"מ), ברוח הקריצה לימין במצע נכתב במפורש כי לא תהיה התנתקות חד-צדדית משטחי יהודה ושומרון וכי לא תהיה נסיגה מארבעה אזורים אסטרטגיים: גושי ההתיישבות, בקעת הירדן, ירושלים ורמת הגולן. את המושגים "פתרון שתי המדינות" ו"מדינה פלסטינית" מחליפה במצע המדיני של כחול לבן כותרת שנקראת "ועידה אזורית שתקדם היפרדות מהפלסטינים".

"אנחנו בעד משא ומתן, אבל ללא נסיגה חד-צדדית או התנתקות", אמרו גורמים במפלגה. "זו מפלגת מרכז שמדברת אל הימין. הטיעון של הליכוד הוא שאנחנו מפלגת שמאל, נתניהו קורא לנו שמאל - אבל אחרי שהוא יראה את המצע שלנו זה יתנפץ לו בפנים. זה מצע מעשי מתוך הבנה שלא יהיה פה הסכם שלום מחר בבוקר, אבל עם תקווה לשלום מתוך מטרה למצות את האפשרויות הקיימות".

סוגיה מעניינת במיוחד ברשימה המאוחדת היא חוק הלאום, שכן מס' 1 ברשימה גנץ הבטיח לשנותו ומס' 14 האוזר הוא בין יוזמיו ומנסחיו. הפתרון, לפי המצע, הוא יוזמה לחקיקת "ערך השוויון" כחוק יסוד, בנפרד מחוק הלאום או כתיקון לו, במטרה להדגיש את זכויותיהם של אזרחי ישראל שאינם יהודים.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר