לחץ חברתי: כך מתכננים ברשות לשירות לאומי להילחם בגיוס הבנות לצה"ל

ברשות לשירות לאומי מורידים את הכפפות ויוזמים מהלך לפיו דיינים יגיעו לאולפנות ובתי ספר ויערכו ימי הצהרת דת מרוכזים לעיניהם הבוחנות של המחנכים באולפנה. ג'רבי: "לא יופעל לחץ על בנות המעוניינות להתגייס"

משה ויסטוך
יב בתמוז התשעז
,
06 ביולי, 2017 11:04
זונחות את השירות הלאומי? למצולמות אין קשר לכתבה

זונחות את השירות הלאומי? למצולמות אין קשר לכתבהצילום: פלאש 90. גרשון אלינסטון

רשות השירות הלאומי-אזרחי לא נשארת אדישה לעליה בגיוס בנות דתיות לצבא ובמחסור בבנות שירות לאומי. מנכ"ל הרשות, שר שלום ג'רבי, החליט לעזור לבנות בתהליך קבלת הפטור ומעתה הן לא יצטרכו ללכת לבית הדין הרבני כדי להצהיר על דתיותם, אלא הדיינים יגיעו עד אליהן.

בחמש השנים האחרונות חלה עליה של כ-50% בשיעור גיוס בנות דתיות לצבא. לאחרונה פורסם כי לנתונים אלה יש השלכות ישירות על השירות הלאומי, בו נוצר מחסור גדול בבנות שימלאו את התקנים.

ברשות השירות הלאומי החליטו להילחם על הבנות ולשם כך, הקלו בתהליך קבלת הפטור משירות צבאי על רקע דתי. החל משנת הלימודים הקרובה יערכו ימי הצהרת דת מרוכזים בבתי הספר, בהשגחת צוות המורים והמחנכים, ובכך ינתן להן הפטור הצבאי והן יופנו ישירות לשירות הלאומי.

היוזמה מחליפה את הצורך של הבנות להגיע בעצמן לבבתי הדין הרבניים. בנוסף לכך, בוטלו דמי האגרה להצהרת הדת בסך 55 שקלים. ברשות לשירות לאומי אומרים כי הם "מקווים, בנות דתיות ימשיכו לפנות לשירות הלאומי על פני הצבאי".

את המהלך יזם מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר שלום ג'רבי, בטרה "למשוך בנות דתיות למסגרות השירות הלאומי על פני השירות הצבאי, כאשר הצהרת הדת והפטור מצה"ל יינתן בקלות, ללא מאמץ ובבית הספר".

עם זאת הוא מדגיש כי "לא יופעל לחץ על בנות המעוניינות להתגייס. המטרה שלנו היא לתת לבנות שרוצות להתנדב לשירות לאומי את התנאים הטובים ביותר. יש אלפי בנות שעד כה היו מטורטרות לשווא ומבזבזות זמן וכסף, ויותר נכון שהדיינים יגיעו אליהן לאולפנה ויקבלו את ההצהרה שלהן שם".

ח"עזריה מתנגדת ליוזמת ג

ח"עזריה מתנגדת ליוזמת ג'רבי                                              צילום: פלאש 90. מרים אלסטר

 ח"כ רחל עזריה מכולנו לא אוהבת את היוזמה ואומרת כי: "אחוזי גיוס הנשים הדתיות עלה משמעותית בשנים האחרונות. נשים דתיות רוצות לתרום למאמץ ההגנה על העם והארץ. במקום להשלים עם המציאות הזו שצה"ל צריך את הנשים והן מצידן רוצות להתגייס, עושים גורמים דתיים הכל כדי שזה לא יקרה".

לדבריה, אם לפני חצי שנה ניסו לרכז את הבקשות לפטור אצל הרבנים באולפנה כעת אנחנו נחשפים להמצאה החדשה לפיה דיינים יגיעו לבתי הספר ולאולפנות כדי לקחת את ההצהרה במרוכז לעיני הרבנים ובלחץ המורים".

לטענתה, מדובר במהלך פסול מכיוון שהרשות השירות הלאומי "מנצלת את העובדה שבאולפנות יש רבנים שישתפו איתם פעולה ויכניסו אותם בשערי בית הספר. המציאות של נשים דתיות בצבא היא יותר חזקה, הנתונים מדברים בעצמם. תפקידנו לאפשר לבנות הדתיות לעשות זאת ולכן אזום דיון בועדת חוץ ובטחון של הכנסת עם כל הגורמים המעורבים כדי למנוע את המהלך שמטרתו לסכל שרות נשים דתיות".

06.07.2017

1. הכותרת ממש מוגזמת, סה"כ מדובר בייעול של תהליך ההצהרה (אלון)

מי שקורא את הכתבה מבין שיש פה בסה"כ שיפור של ההליך הבירוקרטי שעוברות השמיניסטיות.
לא מבין למה להוציא דיבה על השירות הלאומי.

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2017

2. הבנות מצביעות ברגליים.. (סמר במיל' ודוסית)

אם יש רצון לשמר את מס הבנות שהולכות לשירות הלאומי, ימים מרוכזים שכאלו מעבר להיותם בדיחה הם כיבוי שריפה במים שלא מספיקים. צריך לייעל בדחיפות רבה מנגנונים קיימים שמרוויחים לא מעט כסף ולא ככ יעילים לצערינו. ההכשרה והליווי של הבנות, התמיכה וההכוונה לכל אורך הדרך.
מעבר לכך שהצבא מציע הרבה יותר תפקידים מאתגרים מהשירות ובדרכים שונות (ומעבר למודיעין וללוחמה ועוד - גם שם יש כפרי ילד, מורות חיילות שמתנדבות בביהס, מדריכות טיולים ועוד הרבה תפקידים שמאופיינים עם השירות הלאומי) הוא בעיקר מציע מסגרת תומכת, רצינית מאד שמכשירה ןמסייעת במילוי התפקיד הנדרש. לא מסתמך על יכןלות הבת וכישוריה אלא מעניק לה את המיטב שתוכל להעניק הלאה... מתוך התחשבות בהיותה דתיה, דברים שלא מתרחשים לעיתים בשירות לאומי..

עשיתי גם שירות לאומי וגם צבא, וחוויתי בשירות טראומות שנצרבו אצלי בנפש של בת אולפנא בת 18 שהגיעה למקום לא מתאים. הצבא היה הבחירה הכי טובה שעשיתי בחיי. ב"ה..

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עודד בן עמי צילום: צילום מסך

עודד בן עמי באמירה מקוממת: ״אל תרפו מן הקרב לשינוי חוק הלאום״

קרא עוד