לוין: מטרת חוק הלאום - להחזיר את הרוב היהודי לגליל

על רקע אישורו הצפוי של חוק היסוד שמעורר סערה, אמר השר שהוביל את היוזמה: "הולכים להקים עכשיו עוד שורה של מצפים חדשים". הוא תקף את התערבות ביהמ"ש בחקיקה, ואמר: "אבסורד מוחלט, הוכחה נוספת לצורך היסודי לשנות את מערכת"

חדשות כיפה 16/07/18 13:27 ד באב התשעח

לוין: מטרת חוק הלאום - להחזיר את הרוב היהודי לגליל
יריב לוין, צילום: הדס פרוש/פלאש 90

"אין דבר כזה שבית משפט שם את עצמו גם מעל מה שהוא קורא החוקה, ומחליט שהוא גם קובע מהם ערכי היסוד ומהם חוקי היסוד", כך אמר היום (ב') שר התיירות יריב לוין בהתייחסות למשוכה הצפויה לחוק הלאום בבג"ץ, לאחר אישורו הצפוי עד סוף השבוע. בריאיון ל-Ynet הדגיש לוין כי "עד היום לא היתה התערבות בחוקי יסוד".

אתמול סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט על נוסח מוסכם לסעיף שעורר מחלוקות רבות בחוק הלאום. בתום מגעים בין השניים, הושגה הסכמה על נוסח סעיף 7, שעסק בנושא ההתיישבות היהודית בישראל.

לפי הסיכום, במקום הנוסח הנוכחי שמאפשר ליישובים לנהל את קהילתם על בסיס דתי או לאומי אחיד, מה שלמשל יעגן בחוק ליישוב יהודי לקבל רק תושבים יהודים, יאושר הנוסח החדש והוא: "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה".

בהקשר זה אמר לוין, יוזם החוק, בריאיון ל-ynet: "מדהימה אותי ההתנגדות שהחוק מעורר בשני מקומות, במערכת המשפט ובאופוזיציה".

כשנשאל לגבי הביקורת של נשיא המדינה ראובן ריבלין על הסעיף מעורר המחלוקת, ענה לוין: "אני לא רוצה להכניס את הנשיא לתוך הוויכוח הפוליטי, למרות שלפעמים נראה שהוא מתאמץ להיות שם. החוק הזה הוא חוק רטרו, הוא לא ממציא שום דבר חדש, הוא בסך הכל אומר את מה שהיה מובן מאליו בשנות קיומה הראשונות של המדינה, עד כדי כך שלא היה צריך לכתוב אותו על ספר, והסיבה שצריך אותו היא העובדה שלאורך שנים בפסיקות של בתי המשפט, מה שהיה מובן מאליו הלך והתכרסם. הלך ונעלם".

לדבריו, "הגענו למין מציאות שבה הדבר הכל כך מובן הזה של הזכות שלנו להתיישב בכל מקום, של החובה של המדינה לעודד התיישבות יהודית, של הלגיטימיות של מתן תמריצים להתיישבות יהודית, כל הדברים האלה הפכו לאי שוויון ולאפליה פסולה, ואת זה אנחנו באים לתקן".
 
עוד אמר לוין כי חוק הלאום "יאפשר לממשלה לקבל החלטה שאומרת את הדבר הבא: אנחנו הולכים להקים עכשיו עוד שורה של מצפים חדשים שהמטרה שלהם היא לייצר מצב שבגליל יחזור להיות רוב יהודי, בניגוד למציאות שנוצרה שם כתוצאה מחוסר היכולת לפעול בגלל הפסיקות האלה".

לוין המשיך לתקוף את בית המשפט, ואמר: "גם בטירוף הבלתי נסבל שמתקיים פה, שבו בית המשפט העליון רומס את סמכויותיהן של הממשלה והכנסת, מבטל חוקים ללא סמכות באופן שאין לו אח ורע באף מדינה דמוקרטית, עד היום לא הייתה התערבות בחוקי יסוד. 

"זה הרי אבסורד מוחלט, הרי כל הזמן טוען בית המשפט העליון שהוא יונק את סמכותו בכלל לפסול חוקים מתוך זה שהחוקים הם כביכול לא חוקתיים ועומדים בניגוד לחוקי היסוד, אין דבר כזה שבית משפט שם את עצמו גם מעל מה שהוא קורא החוקה, ועכשיו מחליט שהוא גם קובע מהם ערכי היסוד ומהם חוקי היסוד.

"יכול להיות שבבית המשפט העליון שלנו, גם התקדים הבינלאומי המדהים הזה ייווצר. אני מאוד מקווה שלא נגיע למקום הזה, ואני חושב שאם נגיע אליו, זו תהיה הוכחה נוספת לצורך היסודי לשנות את מערכת המשפט ואת בית המשפט העליון מן היסוד".

לוין ציין כי חוק הלאום הוא "אחד החוקים הכי חשובים שחוקקו כאן. הליכוד לקח את החוק הזה והוביל אותו - החל מח"כ דיכטר שהגיש אותו ודרך כל התהליך שראש הממשלה מוביל בעניין הזה - וזהו החוק הכי חשוב בקדנציה הזאת. הוא רשום על שם הליכוד, למרות הניסיונות של כל מיני גורמים לנסות להראות שיש להם איזה חלק קטן".
 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר