סגור

לא רוצים למשול: רה"מ מעכב את ביטול ועדת האיתור לתפקיד היועמ"ש

שרת המשפטים איילת שקד מבקשת לקדם הצעת חוק שתבטל את הצורך בוועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה ותקל על הממשלה לבחור יועץ משפטי שמתאים לה. ראש הממשלה מתנגד בגלל חשש עם עימות מצד היועץ המכהן, אביחי מנדלבליט

חדשות כיפה
כט בתמוז התשעו
,
04 באוגוסט, 2016 13:56
Isaac Harari/FLASH90

Isaac Harari/FLASH90צילום: Isaac Harari/FLASH90

האם חשש של ראש הממשלה מעכב דיון על ביטול ועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, כפי שמבקש משרד המשפטים? ניצן קידר כתב עיתון 'בשבע' מפרסם היום כי שרת המשפטים איילת שקד הגישה כבר לפני שבועות אחדים למזכירות הממשלה הצעת מחליטים לביטול ועדת האיתור ליועץ המשפטי לממשלה.

אלא שמבדיקה שערך עיתון 'בשבע' עולה כי ראש הממשלה מסרב להעלות את הנושא להצבעה בממשלה. גורמים פוליטיים רומזים לנו השבוע כי הדבר נובע מחשש של ראש הממשלה מעימות עם היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, שמתנגד להצעה.

מטרת המהלך שיוזמת שקד היא להוביל לכך שהליך מינוי היועץ המשפטי לממשלה יהיה דומה להליך מינויים של בכירים אחרים - כמו הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש השב"כ ועוד. על פי הצעת המחליטים, היועץ המשפטי לממשלה ימונה על ידי הממשלה בהתאם להצעת שר המשפטים.

עוד עולה מההצעה כי לפני הבאת המועמדות לאישור הממשלה - הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בשירות הציבורי (ועדת טירקל) תבחן את המינוי ותוודא כי לא נעשה מסיבה שאינה ראויה, כמו זיקה אישית, זיקה עסקית או זיקה פוליטית לגורמים בממשלה.

ההצעה קובעת גם כי מועמד לתפקיד יוכל להיות מי שנמצא על ידי ראש הממשלה או שר המשפטים ככשיר להתמנות לשופט בבית המשפט העליון, לפי הכללים הקבועים בחוק, וכן עומד בכללים שהתוותה הוועדה הציבורית לבחינת דרכי המינוי של היועץ המשפטי לממשלה (ועדת שמגר).

במשרד המשפטים תוהים מדוע הצעת החוק הזאת אינה מקודמת, חרף העובדה שהיא עולה בקנה אחד עם טובת הציבור.

שרת המשפטים איילת שקד מסרה בתגובה לפניית 'בשבע' כי "ביטול ועדת האיתור הוא חלק מהגברת המשילות. העבר הוכיח כי אין תוחלת להליך שהתנהל בבחירת היועץ המשפטי לממשלה ב 15 השנים האחרונות, ובמקום המטרה המוצהרת של הוועדה, התברר כי אותה שיטה רק מקשה על ההליך, בלי כל יתרון".

"אין סיבה שהליך בחירת היועץ המשפטי לממשלה לא ידמה להליך בחירת רמטכ"ל או בכירים אחרים. יש לזכור כי אושיות משפטיות וטובי היועצים המשפטיים לממשלה, כמו חיים כהן, יצחק זמיר, מאיר שמגר ואהרון ברק, נבחרו לתפקיד גם בלי אותה ועדת איתור", אמרה שקד.

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה לדחיית העלאת ההצעה.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עדיין חם, החל ממחר - ירידה בטמפרטורות צילום: shutterstock

תחזית מזג האוויר: שבת שרבית, הקלה בתחילת שבוע הבא

קרא עוד