כמה כסף השאירו פליטיה היהודים של ארצות ערב?

אתמול צוין יום היציאה והגירוש של יהודי ארצות ערב. בכנס מיוחד שנערך בבר-אילן אמרה השרה גילה גמליאל כי סיפורם של יהודים אל הוא "פרק שנשמט ולא מסופר". ד"ר אוחיון: "מעל 400 מיליארד דולר נשארו מאחור"

חדשות כיפה משה ויסטוך 29/11/16 12:54 כח בחשון התשעז

מה אתם יודעים על סיפורם של יהודי ארצות ערב? לא משנה אם אתם דור שני או שלישי בארץ, את סיפורם של כמחצית מתושבי ישראל אתם כנראה לא כל כך מכירים.

במרכז דהאן למורשת יהדות המזרח שבאוניברסיטת בר אילן , ציינו אתמול בכנס מיוחד את יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב. באירוע השתתפו השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל, יושב ראש ועדת חינוך בכנסת ח"כ יעקב מרגי וכ- 1000 איש נוספים.

בתחילת הארוע תהה מנהל המרכז, ד"ר שמעון אוחיון, "כיצד ייתכן שקיים ארגון "זוכרות" לנושא הפליטים הפלסטינאים, אך בתוכנו לא השכלנו לעשות זאת לגבי הפליטים היהודים ממדינות ערב? מה שחוו יהודי ארצות ערב בארצות מוצאם זהו מסע אנטישמי". על ועדת ביטון אמר: "יישר כח לשר החינוך, אך מה הטעם אם לא מממשים את ההמלצות. בתקציב הקרוב המלצות ועדת ביטון לא מתוקצבות אפילו באגורה אחת, מה עשינו בזה? בלי השקעת משאבים בתשתית חינוכית מחקרית בכל המוסדות להשכלה גבוהה לא נתקן את העוול ולא נסגור את הפער שנוצר. בנט, המתחיל במצווה אומרים לו גמור".

(צילום: מרכז דהאן)

השרה לשיווין חברתי גילה גמליאל סיפרה על הפער הקיים במערכת החינוך "אבי נולד בלוב, אמי בתימן, מעולם לא למדנו את סיפורם בספרים של מערכת החינוך וכשהיינו בבית הספר. כעת תיקון המצב זו שליחותנו. ישנו פרק שנשמט ולא מסופר". על קביעתו של ד"ר אוחיון, שיהודי ארצות ערב השאירו מאחוריהם נכסים ורכוש רב בשווי מוערך של מעל 400 מילארד דולר, אמרה השרה: "אנו פועלים להביא לאומדן הרכוש של יהודי ערב ואיראן שיהיה מוכר גם מבחינה בין לאומית כדי שנוכל בעתיד לדרוש את שוויו".

יו"ר ועדת החינוך בכנסת חה"כ יעקב מרגי דיבר על ההבדלים בין מורשת יהדות ארצות ערב למורשת יהדות אירופה. "בעוד הסיפור על יהודי אירופה בלתי נפרד מהקמת המדינה, סיפורנו אינו מוזכר. כדי להדביק פערים, נצטרך לספר את הסיפור המלא בחברה הישראלית - זה לא יבוא על חשבון שום סיפור אחר".

אריאל סוויסה מנתיבות הלומד בישיבת בני עקיבא בכפר מיימון סיפר על השלכות הכנס לדור הצעיר " יכול להיות שגם סבא וסבתא שלי מגורשים. אף פעם לא שאלתי אותם. הכנס הזה זאת הזדמנות עבורנו הדור הצעיר לצמצם את הפער בידע במורשתנו".