יוזמה: בני מיעוטים ששירתו בצה"ל יועדפו על כאלה שלא

לפי הצעת החוק של ח"כ יוגב ו'אם תרצו', בני מיעוטים ששירתו בצבא או בשירות הלאומי יקבלו מעמד שונה מאלה שלא שירתו את המדינה. ח"כ יוגב: "שירות בצה"ל הוא הצהרת נאמנות למדינת ישראל". מתן פלג: "יום היסטורי שיהווה נדבך נוסף בקירוב בני המיעוטים לחברה הישראלית"

משה ויסטוך
א בכסלו התשעח
,
19 בנובמבר, 2017 14:59
יזכו למעמד גבוה יותר. חיילים דרוזים

יזכו למעמד גבוה יותר. חיילים דרוזיםצילום: Hamad Almakt/Flash90

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, לפיה בני מיעוטים ששירתו בצה"ל או בשירות לאומי יזכו להעדפה מתקנת בשירות המדינה על פני אלה שלא שירתו.

עד היום כל בני מיעוטים כמו דרוזים, בדואים, ערבים, מוסלמים ועוד, בין אם הם שירתו בצה"ל ובשרות הלאומי-אזרחי ובין אם לא, נהנו ממעמד זהה וקיבלו העדפה מתקנת בקבלה לעבודות בשירות המדינה.

התיקון להצעת החוק של ח"כ יוגב בא כדי לעשות הבחנה בין בני המיעוטים ולתעדף את אלה בוגרי השירות הצבאי או הלאומי. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "במדינת ישראל חיים בני מיעוטים, שבחרו לקשור את גורלם בגורל המדינה, שמקדישים ממיטב שנותיהם לשירות בצה"ל ובשירות האזרחי, לעיתים רבות תוך הקרבה חברתית ומשפחתית גדולה. חלקם מופלים לרעה באזור מגוריהם, חלקם סובלים מאלימות והסתה ולו רק מהסיבה שהם בחרו לשרת את מדינת ישראל ולהשתלב בה".

בהמשך צויין כי "לאור זאת, מטרת התיקון בקבלה לעבודה בשירות המדינה תהיה למי ששרתו בשירות סדיר, או בשירות לאומי, כמוגדר בחוק קליטת חיילים משוחררים. תיקון זה הינו תיקון חברתי מתבקש שיעודד השתלבות הוגנת בחברה הישראלית. ושואף ליצור צדק והוגנות חברתית, כלפי אלה שבחרו לשרת".

ח"כ מוטי יוגב

ח"כ מוטי יוגבצילום: פלאש 90. יונתן סינדל

מגיש הצעת החוק, שצפויה לעלות לאישור בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב, ח"כ יוגב, התייחס לאישור ההצעה ואמר כי "שירות בצה"ל הוא הצהרת נאמנות למדינת ישראל. מדינת ישראל אינה רק זכויות, היא כוללת גם חובות, בהן בראש ובראשונה שותפות במאבק על שמירת בטחון המדינה ואזרחיה. לכן, בעת אשר המדינה מעניקה העדפה מתקנת לבני מיעוטים בשירות המדינה, חלה חובה לתגמל את אלו שבחרו לקשור את גורלם עם מדינת ישראל בקשר דמים, מסכנים עצמם עבור המדינה ותושביה. לכן, אני מברך על קידום החוק בוועדה ומבטיח לפעול ולקדמו על להעברתו באופן סופי במליאת הכנסת".
 
יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שתנועתו יזמה את הצעת החוק, הוסיף: "חיזוק ועידוד בני מיעוטים הפועלים להשתלבות בחברה הישראלית, הוא תנאי להמשך קיומה של ישראל כמדינה ציונית-יהודית ודמוקרטית. כדי להמחיש זאת, חלה עלינו החובה ליצור תמריצים אמיתיים לאלו המשרתים בצה"ל ובשירות אזרחי לאומי ולא להסס להעלותם על נס, ביחס לקוראים לבדלנות ולמלחמה במדינת ישראל".

עוד הוא אמר כי "העמדת בני המיעוטים המהווים סמל להשתלבות בראש סולם ההעדפה המתקנת הוא צעד מתבקש ובסיסי ביותר למען עידוד ההשתלבות וחיזוק היחסים החברתיים בארץ. מדינה הרוצה לשרוד במזה"ת לא יכולה להתייחס בשוויון נפש ובאדישות כלפי כלל המרכיבים הרוצים בטובתה. זהו יום היסטורי שיהווה נדבך נוסף בקירוב בני המיעוטים לחברה הישראלית".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב לאו והרב יוסף צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

הרבנים הראשיים: "לקיים ברית מילה גם בתקופת הקורונה"

קרא עוד