בשורה לירושלמים: לאחר שנים של מאבק - שטחי המריבה יחזרו לציבור

לאחר שנים של מאבק על בית טיילור, הוחלט כי השטחים בסביבות המבנה שהיו בבעלות שיכון ובינוי יהיו שטחים ציבוריים פתוחים וירוקים ויעברו לשימוש הציבור

חדשות כיפה חדשות כיפה 02/04/24 17:39 כג באדר ב'

בשורה לירושלמים: לאחר שנים של מאבק - שטחי המריבה יחזרו לציבור
התוכנית החדשה, צילום: יואל לוי אדריכלים

בשורה ירוקה לתושבי ירושלים: הוועדה המחוזית של ירושלים דנה היום (ג') ואישרה להפקיד להתנגדויות את התוכניות של בית טיילור ושל צמרות חברון (בסמוך לגבעת המטוס). השטחים שהיו בבעלות שיכון ובינוי, בסביבות בית טיילור בקריית היובל, יהיו שטחים ציבוריים פתוחים וירוקים ויעברו לשימוש הציבור, במסגרת תב"ע חדשה שתייעד אותם לצרכי השכונה ותושביה ולצרכים הקהילתיים.

התוכנית החדשה

התוכנית החדשה צילום: יואל לוי אדריכלים

הסדר תקדימי בין עיריית ירושלים ובין "שיכון ובינוי"

כזכור, לאחר שנים של מחלוקת קשה בין כל הגורמים הנוגעים בדבר, תושבי קריית יובל באמצעות המנהל הקהילתי "יובלים", עיריית ירושלים, וחברת שיכון ובינוי, אשר הגיעו לבתי המשפט, הושג לפני מספר חודשים הסדר תקדימי בין עיריית ירושלים ובין "שיכון ובינוי".

רוב השטח יהפוך לשטח ציבורי פתוח וישמש לצרכי קהילה

על פי ההסכם, כל השטח אשר בבעלות "שיכון ובינוי" באזור בית טיילור ובכלל זה בית טיילור עצמו, יעברו לעירייה. מירב השטח יהפוך לשטח ציבורי פתוח, ייצבע בירוק וישמש לצרכי קהילה וטבע עירוני, והשטח בו נמצאים המבנים יסומן בחום וייועד לצרכי ציבור וקהילה.

התוכנית החדשה

התוכנית החדשה צילום: יואל לוי אדריכלים

במסגרת התוכנית של בית טיילור, כל שטחי "שיכון ובינוי" בקריית היובל בסמוך לבית טיילור, ובכלל זה המבנים, יעברו וייועדו לשמש כשטחים ירוקים ומוסדות ציבור לשירות הקהילה. מהצד האחר, בתוכנית האחרת שמדרום לתלפיות, בשטח הסמוך ל'גבעת המטוס", בו קרקעות פרטיות בבעלות 'שיכון ובינוי' וקרקעות של רשות מקרקעי ישראל אשר בחלק מהן יש ל'שיכון ובינוי' זכויות לבניית כ-300 יחידות דיור, תורחב השכונה על ידי חברת שיכון ובינוי וייבנו בה 5 מגדלים, ובסך הכול כ- 1,500 יחידות דיור מהן 1,200 יחידות חדשות בבעלות שיכון ובינוי ואחרים והיא תיקרא "צמרות דרך חברון".

התוכנית החדשה

התוכנית החדשה צילום: יואל לוי אדריכלים

התוכנית תתפרס על 22 דונם

תוכנית שכונת צמרות דרך חברון תתפרס על שטח של 22 דונם, מהם הופרשו 40% כשטחים "חומים" לצורך מוסדות ציבור שישרתו את תושבי השכונה. התוכניות הוגשו לפני מספר חודשים כמיקשה אחת בתוכנית בניין עיר (תב"ע) אחת, לוועדות התכנון בירושלים, והיום כאמור הופקדו להתנגדויות.

ראש העיר ירושלים: "בנקודה זו לא היינו מוכנים לוותר"

ראש העיר ירושלים, משה ליאון סיכם: "לאורך כל הדרך הנחה אותנו קו מחשבה שבמרכזו שמירה על השטח כשטח ירוק המשרת את הקהילה. בנקודה זו לא היינו מוכנים לוותר. מצד שני, היה מובן לנו העניין הקנייני והעסקי של חברת "שיכון ובינוי", לצד הצורך להוסיף יחידות דיור לעיר, על פי החזון ולפיו לא תהייה פגיעה בטבע ובסביבה עד אשר ימוצו כל האפשרויות לבנייה.