מגדלים ואלפי דירות חדשות: רחוב בן גוריון בגבעתיים בדרך למהפך

תוכנית שמקודמת על ידי עיריית גבעתיים וצוות אגף ההנדסה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תכלול תוספת של כ-2,800 יחידות דיור שיוקמו במבני מגורים בני 7-30 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור

חדשות כיפה חדשות כיפה 20/12/22 14:22 כו בכסלו התשפג

מגדלים ואלפי דירות חדשות: רחוב בן גוריון בגבעתיים בדרך למהפך
רחוב בן גוריון בגבעתיים, צילום: בר לוי אדריכלים

רחוב בן גוריון בגבעתיים בדרך למהפך: תוספת של 2,800 יחידות דיור, מגדלים של 30 קומות בעירוב שימושים של מגורים, מסחר, ותעסוקה, שבילי אופניים ושטחים פתוחים. הוועדה המחוזית תל אביב, בראשות ערן ניצן, החליטה היום (שני, 19.12.22) להפקיד את התכנית להתחדשות עירונית ברחוב בן גוריון בגבעתיים. 

התוכנית המקודמת על ידי עיריית גבעתיים וצוות אגף ההנדסה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובליווי המנהלת להתחדשות עירונית, בשטח של כ-250 דונם ממוקמת בתחום שבין הרחובות בן גוריון במזרח, ריינס בדרום, רחוב סירקין ושכונת פועלי הרכבת בצפון ורחובות בראשית, המעלות וסירקין במערב. 

תוספת של כ-2,800 יחידות דיור שיוקמו במבני מגורים בני 7-30 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור

התוכנית כוללת תוספת של כ-2,800 יחידות דיור שיוקמו במבני מגורים בני 7-30 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, כ-700 יהיו דירות זעירות בגודל מקסימלי של 45 מ"ר וכ-1,000 יחידות דיור יהיו דירות קטנות בגודל מקסימלי של 75 מ"ר. 

התוכנית מאפשרת את חיזוק ציר בן גוריון, המשמש כרחוב משמעותי המקשר בין הערים גבעתיים, רמת גן ובני ברק, באמצעות בנייה של מגדלים מעורבי שימושים (מגורים, תעסוקה ומבני ציבור), בגובה מקסימלי של 30 קומות, הכוללים חזית מסחרית. בשכונות שבעורף הציר התוכנית מאפשרת התחדשות בבינוי מתון יותר של 7-15 קומות, ומוסיפה שטחים משמעותיים למבני ציבור החסרים היום בעיר, וכן מערכת גינות פנימיות ושבילים ירוקים המתחברים לגבעת קוזלובסקי. 

כמו כן, בלב שכונת פועלי הרכבת הוותיקה משמרת התכנית מרקם היסטורי מראשית ימי העיר, בהם בתי ראשונים, בריכת המים ורכס הכורכר, תוך הגדלת השטח הפתוח בחלק זה והפיכתו למוקד שכונתי. 

היעד :40% דירות מתוכננות בהתחדשות עירונית עד שנת 2040

התוכנית שמה דגש על שדרוג המרחב הציבורי בין השאר באמצעות הרחבת רחוב בן גוריון לטובת תנועת הולכי רגל, תוך צמצום תקני חניה ותוספת שבילי אופניים, ובכך יוצרת רחובות נעימים להליכה. 

לאחרונה הודיע מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח, על הקמת אגף להתחדשות עירונית במינהל התכנון, שיתמקד במיצוי שטחי הפיתוח הקיימים בתוך הערים, כדי לשמור על השטחים הפתוחים. הקמת האגף תאפשר להגדיל משמעותית את היצע יחידות הדיור, ולעמוד ביעד של כ-40% דירות מתוכננות בהתחדשות עירונית עד שנת 2040. במסגרת פעילות האגף החדש, מינהל התכנון יהפוך לגוף יוזם ויקדם תוכניות התחדשות עירונית רחבות היקף של אלפי יחידות דיור - במקום בבניינים בודדים.

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, ערן ניצן: "גבעתיים עומדת בפני שינוי אדיר בזכות רשת מערכת תחבורה עתירת נוסעים שהולכת ונבנית בליבה. שיתוף הפעולה של הועדה המחוזית ביחד עם הרשות להתחדשות עירונית ועיריית גבעתיים מאפשר לקדם תכניות ענק בעיר שמאפשרות את ההתחדשות בה, העצמת הדיור ויצירת שטחי ציבור החיוניים להעצמה זו כל זאת בסמיכות לתחנת מטרו עתידית". 

הדמיית רחוב בן גוריון בגבעתיים

הדמיית רחוב בן גוריון בגבעתיים צילום: משרד בר לוי אדריכלים

אדר' ארז בן אליעזר, מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון: "התוכנית מאפשרת התחדשות עירונית מגוונת הן ברמת המבנה הבודד והן ברמה מתחמית, כל זאת לצורך העצמת רחוב בן גוריון כרחוב עירוני ראשי לצד שמירה על ערכים נופיים ואדריכלים של השכונות הוותיקות תוך הגדלה נרחבת של שטחי ציבור, מסחר ותעסוקה לרווחת תושבי העיר והסביבה".

מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר: "השבוע אישרה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תקציב של כ-80 מיליון ₪ לצורך תכנון של כ-61,100 יחידות דיור בהתחדשות עירונית ברחבי הארץ, תכנון שיתבצע על ידי צוותי התכנון המקצועיים של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בשיתוף הרשויות המקומיות . התכנית בגבעתיים היא חלק מהמאמץ הממשלתי לייצר ולהאיץ את פעילות ההתחדשות העירונית, ואישורה של תכנית זו, בסמוך להפקדתה, יאפשר בנייה מחדש של האזור, ויביא שיפור עצום באיכות החיים של תושביו. אנו ממשיכים לקדם התחדשות עירונית החל משלב התכנון ועד למימוש, של עשרות אלפי יחידות דיור בשנה, וזאת בליווי של המינהלות העירוניות הפועלות מטעמנו, אשר מלווות את היזמים ואת התושבים לאורך ההליך".