על שטח של המועצה השכנה: רובע עירוני חדש יבנה בקריית גת

הוועדה המחוזית דרום אישרה למתן תוקף תוכנית להקמת רובע עירוני חדש בקריית שיכלול 8,100 יחידות דיור, שטחי תעסוקה ומסחר, מבני ציבור, מסוף תחבורה ציבורית ועוד. שטח התוכנית נמצא כיום במרחב התכנון מקומי שפיר ויועבר לקריית גת

חדשות כיפה חדשות כיפה 20/12/22 12:52 כו בכסלו התשפג

על שטח של המועצה השכנה: רובע עירוני חדש יבנה בקריית גת
צילום: ארי כהן אדריכלים

רובע עירוני חדש בקריית גת: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום, בראשות עודד פלוס,  אישרה למתן תוקף  תוכנית מפורטת להקמת רובע מגורים חדש הכולל 8,100 יחידות דיור בדרום העיר קריית גת. 

התוכנית שביוזמת רשות מקרקעי ישראל, הינה על שטח כולל של כ-1,190 דונם והיא ממוקמת מדרום למרכז העיר הוותיק  של העיר, צמוד לרחוב דרך הדרום, ממערב למסילת הרכבת תל אביב-ב"ש, מצפון למושב עוזה וממזרח לכביש  מס' 40. 

8,100 יחידות דיור בבניה מרקמית של עד 10 קומות לצד בינוי של 18-28 קומות

הרובע כולל כ-8,100 יחידות דיור חדשות שיוקמו  במגוון  סוגי בינוי: בניה מרקמית עד 10 קומות, לצד בינוי של 18-28 קומות.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת כ-55,000 מ"ר לעבור שטחי מסחר, כ-190,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-330,000 מ"ר עבור מבני ציבור, מסוף תחבורה ציבורית, וכ-330 דונם שטחים פתוחים.

צילום: ארי כהן אדריכלים.

הבינוי המוצע ברובע כולל עירוב שימושים בדגש על מרחב ציבורי ששם דגש על הולך הרגל.

כמו כן, התוכנית מציעה הקמת פארק ייחודי חדש, הכולל טיילות, לאורך תוואי נחל עוזה וכן מציעה מערך רחובות המקשרים הן לעיר הוותיקה והן מזרחה לאזור התעשייה של העיר.

הרובע מתוכנן כממותן תנועה בבינוי של מקבצי דיור עם חניה תת קרקעית, נסמך על מערכת תחבורה עירונית להסעת המונים בהיקף ובפנים השכונה. 

לצורך מימוש התוכנית יועתק מעט דרומה מקטע של מסילת הברזל בין קריית גת לאשקלון

רובע המגורים החדש הינו תוספת משמעותית לבנייה חדשה בעיר קריית גת, בצמידות למרכז העיר, בסמיכות גבוהה ובנגישות לשירותים כלל עירוניים כולל תחנת הרכבת, בית המשפט, העירייה ואזור התעסוקה, הכולל את מפעל אינטל. 

לצורך מימוש התוכנית יועתק מעט דרומה מקטע של מסילת הברזל בין קריית גת לאשקלון (מסילת חלץ), הצמוד כיום לעיר קריית גת ומגביל את פיתוחה. השינוי המתוכנן בקטע המסילה גם יאפשר שיפור משמעותי ברשת המסילות שכן יאפשר תנועת רכבת המגיעות מכיוון צפון אל קריית גת, להמשיך לכיוון אשקלון ויאפשר בעתיד חיבור רכבתי נוח בין קריית גת לאשקלון ואשדוד.  

שטח התכנית נמצא בשטחי מועצה איזורית שפיר ויעבור לעת המימוש למרחב התכנון של קריית גת

שטח התוכנית נמצא כיום במרחב התכנון מקומי שפיר ועתיד לעבור לעת מימוש התוכנית למרחב התכנון המקומי קריית גת ולתחום העיר קריית גת.
 
התוכנית אושרה לאחר דיון בהתנגדויות שהוגשו בין היתר על ידי מושב עוזה ומועצה אזורית שפיר, לאחר שהוועדה התרשמה שהתוכנית מאזנת בצורה ראויה בין שיקולי הפיתוח והצורך ביחידות דיור והתפתחות העיר לבין שמירה על השטחים הפתוחים תוך רתימתם כחלק מהשטחים הירוקים ברובע ועל והפעילות החקלאית תוך בינוי נמוך בממשק עם המושב ושמירה על המשך הפעילות החקלאית עד למימושה.

יו"ר מטה התכנון הלאומי: "התכנית מסייעת להגדלת הציע הדירות כחלק מהמאבק הלאומי במשבר הדיור"

מנהל רשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט: "תכנון הרובע החדש בקרית גת נותן מענה לכלל צורכי דיירי הרובע בתוספת פארקים נרחבים, תעסוקה, מסחר, פתרונות תחבורה ואף דיור מוגן. התוכנית תגדיל את שטחה המוניציפלי של העיר, צפויה להיות מגוונת מבחינה חברתית, תרבותית ודמוגרפית, תהיה מקושרת לעיר הקיימת ותהווה מוקד משיכה לתושבי העיר ואזור כולו."

יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר: "אני מברך את הועדה המחוזית על אישור תוכנית חשובה ומשמעותית זו. התכנית מסייעת להגדלת הציע הדירות כחלק מהמאבק הלאומי במשבר הדיור. התכנית תחזק משמעותית את העיר קריית גת ותביא להאצת תשתיות ופיתוח בעיר ובסביבתה".

מנכ"ל מינהל התכנון רפי אלמליח: "ייחודיותה של התוכנית הוא במיקום המצוין בו היא נמצאת, בקרבה לתחנת הרכבת של קריית גת ולמרכז העיר ויציע איכות חיים מצוינת לתושביו העתידיים. תוכנית זו היא חלק מהמחויבות של מינהל התכנון להציע היצע גדול של דירות במענה ליוקר הדיור. הרובע החדש יחזק באופן משמעותי את  מרכז העיר קריית גת ויאיץ את התחדשותו וכן יאיץ את ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות של קריית גת".