כך זה יראה בשורה ענקית לתושבי המרכז: אושרו 3,000 דירות במקום מחנה צריפין המיתולוגי

אושרו שתי התוכניות האחרונות בתחום מחנה צריפין המתפנה: התוכניות כוללות 3,000 יחידות דיור שיתנו מענה לביקוש הגואה למגדורים במרכז | "יש חשיבות רבה ביישום החלטת הממשלה לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ לטובת הגדלת היצע יחידות הדיור במרכז הארץ"

חדשות כיפה חדשות כיפה 19/08/22 08:15 כב באב התשפב

בשורה ענקית לתושבי המרכז: אושרו 3,000 דירות במקום מחנה צריפין המיתולוגי
הדמיה של תכנית הבנייה בצריפין, צילום: משרד קולקר-קולקר אפשטין אדריכלים

הוועדה מחוזית לתכנון ובניה מחוז מרכז, אישרה היום (ד') באופן סופי את שתי התוכניות האחרונות בתחום המחנה הצבאי המתפנה צריפין. התוכניות, שקודמו בשיתוף פעולה עם רשות מקרקעי ישראל, כוללות 3,000 יחידות דיור, כ-1,150,000 מ''ר עבור שטחי תעסוקה וכ- 62,500 מ''ר עבור שטחי מסחר וכ-115 דונם של שטחים פתוחים. 

ראשון לציון: 1,200 יחידות דיור ו-150 חדרי מלון

תוכנית מתחם 7א' שיהיה בתחום השיפוט של העיר ראשון לציון, הינה על שטח כולל של 409 דונם, והיא ממוקמת מדרום ובצמוד לבית החולים אסף הרופא וגובלת בכביש 44. התוכנית כוללת 1,200 יחידות דיור - מתוכן 240 יוקצו עבור דירות קטנות, 120 יוקצו עבור מיקרו דירות, ועוד 300 יחידות דיור מיוחד.

בנוסף, התוכנית כוללת 150 חדרי מלון ושטחי תעסוקה בהיקף של כ-504,000 מ"ר, כ-36,00 מ"ר של שטחי מסחר, כ-54 דונם שטח למבני ציבור וכ-50 דונם שטחים פתוחים.

אופי הבינוי בתוכנית הוא 18 קומות לטובת דיור מוגן, מבנים משולבים מגורים, תעסוקה ומסחר בגובה של 18 עד 25 קומות, ובמבנים משולבים תעסוקה ומסחר או מבני תעסוקה 15 עד 18 קומות. 
היקפי הבינוי המוצעים בתוכנית תואמים למדיניות פיתוח מנהל התכנון בקרבה למערכות מערכת תחבורה עתירת נוסעים.

החלק המזרחי של המתחם, מתאפיין במגרשים שייעודם בעיקר לתעסוקה ומסחר, דרכים מתקנים הנדסיים ומרכז תחבורה. החלק המערבי של המתחם, מתאפיין במגרשים למגורים ומבני ציבור ושימושים מעורבים של מגורים לצד מסחר ותעסוקה, ומהווה המשך למרקם העירוני המתוכנן במתחמים 7ב' ומתחם 4 בראשון לציון. בין שני חלקי התוכנית המזרחי והמערבי עובר ציר מרכזי בכיוון צפון דרום, המחבר את באר יעקב וראשון לציון. ציר זה משמש כציר לתחבורה ציבורית, רכבים פרטיים ובתחומו מתוכנן קו מטרו, כולל תחנה בתחום תוכנית זאת וקו רכבת קלה של הקו החום.

החלק המזרחי של המתחם

החלק המזרחי של המתחם צילום: קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים

באר יעקב: 1,200 יחידות דיור וכ-65 דונם של שטחים פתוחים

תוכנית מתחם 7ב' שתהיה בתחום השיפוט של העיר באר יעקב, הינה על שטח כולל של בשטח של 447 דונם, והיא ממוקמת דרומית למתחם 7א'. התוכנית כוללת 1,200 יחידות דיור - מתוכן 240 יוקצו עבור דירות קטנות, 120 יוקצו עבור מיקרו דירות ועוד 300 יחידות דיור מיוחד שישמשו לדיור מוגן ו/או מעונות סטודנטים ו/או דיור מיוחד. בנוסף, כוללת התוכנית שטחי תעסוקה בהיקף של כ647,000 מ"ר כ-20,00 מ"ר של שטחי מסחר, כ-53 דונם שטח למבני ציבור וכ-65 דונם של שטחים פתוחים.

אופי הבינוי בתוכנית הוא 18 קומות עבור דיור מוגן, ו- 15 עד 18 קומות במבנים המשלבים מגורים, תעסוקה ומסחר. היקפי הבינוי המוצעים בתוכנית תואמים למדיניות פיתוח מנהל התכנון בקרבה למערכות מערכת תחבורה עתירת נוסעים.

החלק המזרחי של המתחם מתאפיין במגרשים שייעודם בעיקר לתעסוקה ומסחר, דרכים מתקנים הנדסיים הכוללים תחנת מעבר פסולת ומתקן איגום וכולל שטח ביעוד ספורט ונופש המיועד לאצטדיון עירוני עבור באר יעקב. 

החלק המערבי של המתחם, מתאפיין במגרשים למגורים ומבני ציבור ושימושים מעורבים של מגורים לצד מסחר ותעסוקה, ומהווה המשך למרקם העירוני המתוכנן במתחמים 1-3 בצריפין ומתחם 4 בראשון לציון .בין שני חלקי המתחם המזרחי והמערבי עובר ציר מרכזי נעמי שמר בכיוון צפון דרום, המחבר את באר יעקב וראשון לציון. ציר זה משמש לתחבורה ציבורית, ובתחומו מתוכנן קו מטרו וקו רכבת קלה של הקו החום. 

החלק  המערבי של המתחם

החלק המערבי של המתחם צילום: קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים

"יש חשיבות רבה ביישום החלטת הממשלה לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ לטובת הגדלת היצע יחידות הדיור במרכז הארץ"

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח אמר על אישור התכניות: "מינהל התכנון רואה חשיבות רבה ביישום החלטת הממשלה לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ לטובת הגדלת היצע יחידות הדיור במרכז הארץ. חשוב להמשיך במגמה של איתור שטחים מופרים ומיועדים לפיתוח או מתקני תשתית שהשימוש בהם כבר אינו חיוני, וזאת כדי למצות את הפיתוח בתוך המרחב העירוני".

גם מתכנן מחוז מרכז במינהל התכנון, גיא קפלן, התייחס לאישור הסופי של התכנית ואמר: "תכנון המתחמים קודם מתוך ראייה תכנונית רחבה תוך מתן מענה לצרכים העירוניים לשטחי תעסוקה ומסחר לאיתנות הכלכלית של הרשויות וכן לשטחי ציבור בנויים ופתוחים ומתן פתרונות הולמים לתחבורה הציבורית לרבות לקווי המטרו והרכבת הקלה והתבססות על מרחב ציבורי איכותי".