"חגיגות השמאל קיצוני הסתיימה": סמכויות שיפוט ביו"ש הוצאו מידי בג"ץ

השרה איילת שקד בירכה על אישור החוק שיאפשר לנהל ערכאות משפטיות בבית משפט ולא באופן ישיר בבית המשפט העליון, "הכנסת העבירה מסר חשוב -  תושבי יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד מאזרחי ישראל"

משה ויסטוך 17/07/18 13:40 ה באב התשעח

"חגיגות השמאל קיצוני הסתיימה": סמכויות שיפוט ביו"ש הוצאו מידי בג"ץ
מנדלבליט, סלומינסקי ושקד בכנסת, צילום: ללא קרדיט

חוק "מנהלי יו"ש", אשר מעביר סמכויות בנושאי יהודה ושומרון מבג"ץ לבית המשפט המנהלי בירושלים, אושר היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

החוק, מהווה צעד נוסף משורת המהלכים לנרמול חיי תושבי יהודה ושומרון אשר מובילה שרת המשפטים איילת שקד.

"חגיגת העתירות לבג"צ של פלסטינים וארגוני שמאל קיצוני נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון מסתיימת היום", אמר שרת הבית היהודי שציינה כי "מעתה הם יצטרכו לעבור את המשוכה המשפטית כפי שכל אזרח ישראלי עובר".

לדבריה, "החוק שהכנסת אישרה עכשיו, אחרי 50 שנות שחרור שטחי יהודה ושומרון, ינרמל את חיי התושבים שם. בכך העבירה הכנסת מסר חשוב -  תושבי יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד מאזרחי ישראל. הם משרתים בצבא ובמילואים וממלאים את מלוא חובותיהם כלפי המדינה. אין סיבה שדינם לא יהיה כדין תושבי "ישראל הקטנה". חברון, רעננה, אלון מורה וקרית שמונה הם חלקים בלתי נפרדים מארץ ישראל".

בית משפט

בית משפטצילום: shutterstock

בדברי ההסבר לחוק נכתב בין היתר כי "הסמכת בית משפט לעניינים מינהליים לדון בהחלטות מינהליות של רשויות ישראליות הפועלות באזור תביא לכך שהחלטות אלה לא יידונו לפני בג"ץ כערכאה ראשונה ואחרונה.

בהליך קידום החוק לקחו חלק גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ניסן סלומינסקי וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. 

ח"כ סמוטריץ' ציין כי "מהיום חוקים יהיו פחות בבג"ץ מוטה פוליטית בעל אג'נדה והשקפת עולם ויותר בבתי משפט מחוזיים מקצועיים" ח"כ גרמן תקפה את אישור החוק ואמרה כי "למעשה החוק הזה זה עוד חוק בניסיון לספח את יהודה ושומרון".

באיחוד הלאומי אמרו כי "זהו צעד חשוב במאבק של מפעל התיישבות ביהודה ובשומרון כנגד ההרס הרב שבג"ץ גרם ללא מעט משפחות שגורלם נקבע רק על פי החלטות פוליטיות ולא משפטיות. זהו צעד חשוב למחיקת האפליה הקיימת היום בין יהודה ושומרון לשאר חלקי הארץ וצעד חשוב למחיקת המושג הקו הירוק ,שטחים ושאר הגדרות פוסט ציוניות"

עוד אמרו כי "הגיעה העת שבית המשפט המחוזי יפנים את השינוי ויתחיל תקופה חדשה של מערכת משפטית, צודקת ,ערכית וציונית שדוגלת בשיפוט על פי חוק ולא לפי זרם כזה או אחר".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר