פרוייקט הסקי הדתי

חבר הכנסת לשעבר שמואל פלאטו שרון הלך לעולמו בגיל 88

איש העסקים וחבר הכנסת לשעבר פלאטו שרון נפטר בביה"ח תל השומר, לאחר כשלושה חודשים שבהם היה מאושפז. הלווייתו תיערך היום בצהריים בבית העלמין בסביון

חדשות כיפה 07/12/18 08:53 כט בכסלו התשעט

פלאטו שרון, צילום: פלאש 90
פלאטו שרון, צילום: פלאש 90

חבר הכנסת לשעבר ואיש העסקים שמואל פלאטו שרון הלך אמש (ה') לעולמו והוא בן 88. פלאטו שרון, שהיה חבר כנסת בין השנים 1977 ל-1981, נפטר סמוך לחצות בבית החולים תל השומר, כשלצידו רעייתו קלרה וילדיו הילדה ויואב.

פלאטו שרון, שזכור בין היתר בזכות המשפט "מה אתה עשית בשביל מדינה?", אושפז בחודש ספטמבר האחרון בבית החולים איכילוב בעקבות ברונכיט, ובחודש האחרון היה מאושפז בתל השומר. הלווייתו תיערך היום בשעה 14:00 בצהריים בבית העלמין בסביון.

פלאטו שרון נולד בשם שמואל שייביץ' בעיר לודז' שבפולין בינואר 1930. כשהיה בן שבע עבר עם משפחתו לצרפת. כשהיה בן 15 הוא היה פעיל ב”ליגת הקומוניסטים הצעירים” בפריז. בהמשך למד בבית ספר ליד שטרסבורג. בצרפת הוא הפך לאיש עסקים ובעל חברות.

ההשקעה הראשונה שלו בארץ הייתה ב-1972, כשרכש שטח של 6,000 מ"ר במקום שבו הוקמה התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב במחיר של ארבעה מיליון דולר. הפעילות השנייה שלו הייתה במסגרת תרומה. יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית דאז, פנחס ספיר, חיפש תורם ל"קרן ספיר" ולכן פנה אל פלאטו שרון.

בשנת 1973, לאחר מלחמת יום כיפור, הוא עלה לישראל והפך גם בארץ לאיש עסקים. הצרפתים טענו במשך עשרות שנים כי במסגרת עסקיו המסועפים משנת 1975 הוא ביצע הונאות בסדר גודל של כמיליארד פרנקים. 20 צווי הוצאו נגדו בצרפת, והוא נשפט 15 פעמים שלא בפניו. 

ב-1984 הוא הועמד לדין בישראל והורשע בשוחד בבחירות בנוגע לקמפיין שבע שנים קודם לכן. הוא נידון לעבודות שירות. בנוסף הוא הורשע בשימוש ברכב של עולה חדש לצרכי בחירות והושת עליו קנס זעום. 

לאחר שלא נבחר לכנסת הוא השתדל שלא לצאת מהארץ. אבל ב-1986 הוא הגיע לאיטליה - שם נעצר בשל בקשת הצרפתים להסגירו. אחרי חצי שנה, בדרך לא-דרך, הוא הצליח להימלט ולחזור לישראל. בשנת 1991, בהליך אזרחי, נקבע שעליו לשלם 41 מיליון דולר לחברה צרפתית. לאחר משא ומתן מפרך הסכימו הצרפתים לקבל ממנו רק 12 מיליון.

באפריל 2000 הוא החל לרצות את עונשו בכלא חרמון, לאחר שנגזרו עליו 11 חודשי מאסר, בגין עבירות מרמה שביצע בצרפת שמונה שנים קודם לכן. עונשו קוצר בשליש בשל התנהגות טובה. בשנים האחרונות המשיך פלאטו שרון בעסקיו. לאחר שהתגרש מאשתו אנט הוא התחתן כשהיה בן 85 עם קלרה חורי. הוא הופיע לא פעם במדורי הרכילות וגם במוספי הכלכלה, בין היתר לאחר שביקש למכור את ביתו בסביון.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר