סגור

החלת ריבונות - גם על הישובים שנעקרו

הנהגת ההתיישבות מפעילה לחץ על ראש הממשלה להחיל את הריבונות - כאשר יוחלט על כך - גם על 4 יישובי צפון השומרון שנעקרו בתכנית ההתנתקות ונשארו בשליטה ישראלית מלאה

חדשות כיפה
ח בסיון התשפ
,
31 במאי, 2020 10:15
יוסי דגן

יוסי דגןצילום: גור דותן

מועצה אזורית שומרון החלה השבוע בקמפיין תחת הכותרת: "אין חצי ריבונות". הקמפיין דורש בין השאר שלא לאפשר מדינה פלסטינית, לא להשאיר ישובים מבודדים ולא לאפשר הקפאת בנייה כחלק מהחלת הריבונות. אולם בהתיישבות נושאים עיניים בדאגה גם ל 4 יישובי צפון השומרון שנעקרו במה שמכונה "ההתנתקות". 

 הישובים  גנים כדים חומש ושאנור נשארו בשליטה ישראלית מלאה בניגוד ליישובי גוש קטיף. זאת משום שהם חולשים על מישור החוף ועל כן בעלי חשיבות בטחונית. 

במשך שנים נלחמו במועצה אזורית שומרון יחד עם מגורשי הישובים לבטל את חוק ההתנתקות מצפון השומרון, ובכך להביא בסופו של דבר להחזרת ההתיישבות למקום. 

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון פנה במכתב בנושא לראש הממשלה בו הוא כותב בין השאר: "אפילו אריק שרון, שברגל גסה עקר ישובים, הבין שאסור לוותר על ארבעת יישובי צפון השומרון, והשאיר את כולם בשליטה ישראלית מלאה (שטח c). לא יעלה על הדעת שדווקא הממשלה הזו, תקבע עובדות בשטח דה פקטו תבטל את הריבונות הישראלית בישובים שנעקרו תהיה גרועה יותר מאריק שרון בגירוש ומפרס בהסכמי אוסלו ותהיה זו שתשלים בפועל את העקירה.  עליך להודיע על החלת ריבונות גם ב 4 יישובי צפון השומרון, ששליטה ישראלית עליהם היא דרמטית וקריטית להשרדותה של מדינת ישראל" דגן מציין בין השאר את העובדה שהישובים הללו יושבים על הרים נישאים החולשים על כמעט חצי ממדינת ישראל, מתל אביב עד חדרה, מנמל אשדוד ועד החרמון. וזו הסיבה שמדינת ישראל בחרה להשאיר אותם בשליטה ישראלית מלאה. 

חברת הכנסת אתי חוה עטיה (ליכוד) הוסיפה ואמרה כי יש להחיל ריבונות על שטחי יהודה ושומרון בהזדמנות הראשונה. חברת הכנסת גם ציינה כי היא סומכת על ראש הממשלה שיידע לנתב את הדרך ולשמור על האינטרסים של מדינת ישראל הכוללים סיפוח מלא של בקעת הירדן וריבונות מלאה על יישובי צפון השומרון שפונו בקיץ 2005. "אני רואה בהפקרת יישובי צפון השומרון כטעות טראגית, תושבי היישובים חייבים לחזור לביתם הטבעי ולשקמם מחדש. עכשיו חייבים לנצל את ההזדמנות פז הזו ולא לפספס אותה, כל איומי הבטחון נגד הסיפוח מקורם בהפחדות לטרפד אותה ורק מגבירים בנו את הצורך ליישם את התכנית מהר, לפני שיהיה מאוחר"

דגן מגורש משאנור בעצמו מציין גם את העוול ההיסטורי שנעשה בעקירת הישובים: "אלו ישובים שנעקרו ללא סיבה. משפחות שלמות נעקרו מבתיהם אולם הישובים נותרו בשליטה ישראלית עוד אפשר למצוא שם את המדרכות מסומנות בכחול לבן ואדום לבן, הפילרים של החשמל והמדרכות. "אל לך להיות זה שבמו ידיו יביא לעקירה הסופית של יישובי צפון השומרון" מסכם דגן. 

דגן הוא ממובילי המאבק לחזרה ליישובי צפון השומרון, הוא פועל מזה 5 שנים לקידום החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון, כאמור הוא עצמו גורש משאנור עם משפחתו לפני 15 שנים.

מזה 13 שנים פועלת במקום ישיבה שהוקמה ע"י "חומש תחילה" ארגון שפועל להחזרת ההתיישבות היהודית במקום. לפני כשנה עלו למקום כ 14 ח"כים ושרים בהם יו"ר הכנסת דאז ח"כ יולי אדלשטיין שהיום מכהן כשר הבריאות.  

על אף הנחישות של המתיישבים, לכתבנו נודע מגורם בכיר בממשלה כי נכון לעכשיו הממשלה נוטה שלא לאשר החלת ריבונות גם ביישובי צפון השומרון. בשומרון נערכים למאבק נוקב גם על נקודה זו לקראת החלת הריבונות הצפויה להתקיים בחודש יולי הקרוב.

מועצה אזורית שומרון החלה אמש בקמפיין אגרסיבי תחת הכותרת: "אין חצי ריבונות" בדרישה שלא להכיר במדינה פלסטינית ולא להשאיר ישובים מבודדים בתוך מדינת טרור, ולא להקפאת בנייה כחלק מהחלת הריבונות.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: ללא

יוסי דגן חלה בקורונה

קרא עוד