החל תכנון הנגשת מערת המכפלה

אחרי התחייבות משרד הביטחון וועדת החוץ והביטחון כי המערה תונגש עבור נכים תוך חצי שנה, מגיע דיווח כי החל התכנון בפועל. הכסף לתכנון, כחצי מיליון ש"ח, יגיע ממשרד התיירות, ומשרד הביטחון ישיג את המימון לעבודות עצמן

חדשות כיפה 20/11/19 08:35 כב בחשון התשפ

החל תכנון הנגשת מערת המכפלה
מערת המכפלה, צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

מערת המכפלה תונגש סוף סוף עבור נכים? אחרי עיכובים חוזרים ונשנים, שנים של מאבק והבטחות ללא סוף, המנהל האזרחי בתכנון בפועל להנגשת מערת המכפלה. כך דווח הבוקר (ד') בישראל היום. כזכור, לפני כשלושה שבועות דיווחנו לראשונה על כך שהמערה תונגש עד פסח, על פי התחייבות ועדת החוץ והביטחון.

אמנם לפני שנה התחייבו במשרד הביטחון כי ההנגשה תסתיים עד ראש השנה האחרון, וכי העבודות אינן תלויות בווקף הערבי, אולם עבודות ההנגשה טרם החלו. מתכתובות בשבועות האחרונים בין גורמים המעורים בנושא, עלה כי נבחנו כמה פתרונות הנדסיים שיאפשרו את ההנגשה, אך התכנון לא יצא לפועל. אחת הסיבות, על פי הדיווח, היא חוסר בתקציב במשרד הביטחון והתנגדות הווקף הירדני. 

הגישה היחידה אל אולמות התפילה במערת המכפלה היא במדרגות. בעקבות כך, מבקרים בעלי מוגבלויות נאלצים לוותר על הכניסה או להיעזר באחרים. בסוף החודש שעבר התקבל האישור התקציבי בסך 500 אלף שקלים לתכנון ההנגשה, ונקבע כי הוא יגיע ממשרד התיירות. בזכות כך, התכנון יצא לדרך.

עוד נאמר בדיווח כי ההערכה היא שהתכנון יימשך כשלושה חודשים, ולאחר מכן, עם קבלת האומדן הכספי של עלות העבודות עצמן, יפעל משרד הביטחון להשגת המימון הנוסף.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר במליאת הכנסת אמר סגן שר הביטחון אבי דיכטר, במענה לשאילתות שהגישו חברי כנסת, כי התכנון היה תקוע, וציין כי עם כניסתו לתפקיד הוא הביא את נושא ההנגשה שוב לדיון בפני ראש הממשלה במסגרת הקבינט, והנושא נסגר. דיכטר הכריז במליאה על תאריך יעד שאפתני לסיום עבודות ההנגשה - עד חג הפסח. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר