סגור

בג"ץ הורה למדינה: קבעו מועד להריסת בנייה פלסטינית בלתי חוקית

בעקבות עתירה של תנועת 'רגבים', בג"ץ הורה למדינה לקבוע לוח זמנים להריסת בניה ערבית בלתי חוקית, שמתעכבת מעל חמש שנים. "ההליכים מתנהלים בעצלתיים". במנהל האזרחי טוענים שתיקים הקשורים לנושא הלכו לאיבוד

יהונתן קליין, חדשות כיפה
י באלול התשעט
,
10 בספטמבר, 2019 8:46
הבנייה הבלתי חוקית בסמוך לפני קדם

הבנייה הבלתי חוקית בסמוך לפני קדםצילום: רגבים

אחרי חמש שנים של חוסר אכיפה מצד המנהל האזרחי מול בניה ערבית בלתי חוקית, על אף הוראת בג"צ להרוס את המבנים, שופט העליון נועם סולברג הורה למדינה, לעדכן את בית המשפט בתוך שבועיים בתאריך להריסת בניה ערבית בלתי חוקית, על אדמות מדינה בגוש עציון, אשר כאמור, צווי ההריסה הוצאו בעניינם לפני חמש שנים תמימות. 

בתנועת 'רגבים' אומרים כי משפחת שלאלדה, מהכפר סעיר הסמוך לחברון, פלשה לפני כחמש שנים לקרקעות בסמוך ליישוב פני קדם שבגוש עציון, השתלטה על ציר הגישה לישוב ובנתה עליו מקבץ שלם של מבנים בלתי חוקיים, תוך חציבה בהר, הקמת טרסות ועיבוד אדמות לצרכי חקלאות.

בעקבות פניית רגבים לרשויות הוצא צו הריסה לחלק מהמבנים אך חמש שנים לאחר מכן, הצווים לא נאכפו. בשנת 2016 עתרה רגבים לבג"ץ. המדינה נדרשה לעדכן היכן עומדים הליכי האכיפה במקום, ודחתה שוב ושוב את תגובתה, עד שבשלב מסוים אף הצהירה, כי חלק מתיקי הפיקוח הנמצאים במשרדי המנהל האזרחי, נאבדו ולא ניתן לאתרם. 

תצלום אוויר של האזור המיועד להריסה

תצלום אוויר של האזור המיועד להריסהצילום: רגבים

רק לאחרונה עדכנה המדינה כי התיקים נמצאו, וכי העררים שהגישו הפולשים נדחו ולכן אין מניעה לבצע אכיפה, אך עם זאת, לא נקטה בזמן בו ימומשו הצווים. השופט סולברג קבע כי המדינה התעכבה די עם מימוש הצו ועליה לעדכן את בית המשפט בתוך שבועיים על מועד בו תהרוס את המבנים ותאכוף את החוק. 

"ההליכים מתנהלים בעצלתיים. מאז ועד היום, אין התקדמות של ממש. מצב הדברים אינו מניח את הדעת", כתב סולברג. "בחלוף כ-5 שנים ממועד הוצאת צו ההריסה על המשיבים להודיע בתוך שבועיים על המועד למימוש הצו".  

בתנועת רגבים אומרים הבוקר (ג') כי "החלטת השופט סולברג היא החלטה ראויה וממחישה היטב את הכשל המערכתי נוכח עשרות אלפי מבנים לא חוקיים שהוקמו בעשור האחרון בשטחי C". לדבריהם, "לאחר 5 שנים של סחבת משפטית על צו הריסה למבנה אחד, הגיע הזמן שהמדינה תנקוט צעדים משמעותיים ותממש אותו. אם המדינה תמשיך לגרור כל צו הריסה במשך שנים, במקום לבצע אותו ביעילות, המצב רק ילך ויחמיר". 

11.09.2019

1. בגץי (ר)

מתי נהרוס את בגץ יותר חשוב

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

טקס הזכייה ב'זום' צילום: ללא

תלמיד ישיבה תיכונית זכה בפרס בינלאומי יוקרתי

קרא עוד