סגור

"תכנית ברקת" לפיתוח כלכלי ותיירותי של יהודה ושומרון

ראש עיריית ירושלים לשעבר, בשיתוף עם פורום קהלת ועם פרופסור מאוניברסיטת הרווארד, הציג תכנית לפיתוח כלכלי ביהודה ושומרון, בדגש על שיתוף פעולה תעשייתי בין ישראלים ופלסטינים

חדשות כיפה
כא בסיון התשעט
,
24 ביוני, 2019 9:06
ברקת עם נתניהו ועם פרופ

ברקת עם נתניהו ועם פרופ' מייקל פורטרצילום: יח"צ

ח"כ ניר ברקת (הליכוד), לשעבר ראש עיריית ירושלים, מציג את 'תכנית ברקת-פורטר לפריפריה', יוזמה שלו עם פורום קהלת ואנשי מיזם 'ישראל צומחת'. תכנית שהציג לפני כשבועיים ברקת ביחד עם פרופ' מייקל פורטר מהרווארד לראש הממשלה נתניהו, ואף זכה לתמיכתו. ברקת מתייחס ליהודה ושומרון כחלק מרכזי בפיתוח כלכלי ליהודים וערבים כאחד.

לאחר הצגת התוכנית לראש הממשלה, קיים ברקת פגישות עם נציגי הממשל האמריקאי שם הציג להם את התכנית ואת יתרונותיה בקידום מהלכים של שיתוף פעולה בין יהודים לערבים.

התכנית מתמקדת בחיזוק הפריפריה הגאוגרפית של מדינת ישראל: ביהודה ושומרון, הנגב-ערבה, הגליל והגולן דרך תיירות, הייטק, דזרטק, אגרוטק ועוד כמנועי צמיחה כלכליים. לדבריו, "התכנית באה בעקבות ההערכה שבשנת ה-100 למדינת ישראל יחיו בה כ-17 מיליון נפש ועלינו לעשות כל שביכולתנו בכדי להוציא את אזרחי ישראל מחוץ למרכז הארץ, אל מה שמוגדרת כיום כפריפריה הגאוגרפית של מדינת ישראל".

איזור התעשייה שער בנימין

איזור התעשייה שער בנימיןצילום: Atefrat-cc-by-sa

ביהודה ושומרון מתמקדת התכנית ב"מנועי הצמיחה" של תעשיות קלות מוטות טכנולוגיה ותיירות סביב סיפורי התנ"ך. פוטנציאל איזורי התעשייה הוא בכתריסר מקומות שממוקמים בשטח C באזורים סמוכי גדר, שבהם יוכלו לעבוד יהודים וערבים יחד. אזורי התעשייה ברקן, אריאל ומישור אדומים כמשל. על פי התכנית ימוקמו אותם אזורי תעשייה משותפים ב: מחולה, חיננית, ברטעה, חרמש, שער שומרון, עופרים, מעבר מכבים, מישור אדומים, יער אנגלי, תרקומיא ושמעה. מדובר על תוספת של כ-250,000 מקומות עבודה ליהודים ולערבים בעשרות השנים הבאות.

בנוסף לכך, אנשי התכנית יזמו את הקמת דרך סיפורי התנ"ך. בקו שחוצה את יהודה ושומרון הלכו אבותינו וברגליהם יצרו את ארץ התנ"ך. מסולם יעקב בבית אל, דרך המשכן הראשון בשילה, ארץ תהילים בדרום הר חברון, מערת המכפלה בחברון ומקומות רבים נוספים. בכל אחד מאותם המקומות יוקמו אתרי תיירות שימחישו את סיפורי התנ"ך וימשכו אליהם מאות אלפי אנשים מדי שנה.

על פי התכנית ההשקעה הממשלתית בתיירות ביהודה ושומרון מוערכת ב-120 מיליון ₪ ובתעשייה 180 מיליון ₪, כך שיחד צפויה מוערכת בכ-300 מיליון ₪, אך בתוך שנים ספורות צפויה ההשקעה להחזיר את עצמה למדינה בImpact של כ-5 מיליארד ₪.

משלחת יועצי טראמפ בשילה הקדומה

שילה הקדומה צילום: שחר כהן

ברקת מסביר: "ההשקעה בשטחי C בשליטה ישראלית תהיה אפקטיבית הרבה יותר מהשקעה בשטחי הרשות בגלל היתרון בתשתיות, בכוח אדם איכותי והביטחון האישי באזורים בשליטת צה"ל.

"יתרון נוסף הוא ביכולת לצאת למימוש התכנית באופן מיידי ללא תלות בהסכמת הפלסטינים".

לדברי ראש עיריית ירושלים לשעבר, "עד שנת 2048 האוכלוסייה היהודית ביהודה ושומרון צפויה לצמוח בצורה משמעותית. אם לא נחשוב כבר עכשיו על פיתוח הפריפריה הגאוגרפית של מדינת ישראל ובתוכה גם יהודה ושומרון, המדינה תקרוס למרכז. מדובר כאן בדרמה של ממש בכל הקשור לשיתוף פעולה בין יהודים לערבים, שיתוף פעולה שיבוא לידי ביטוי ביצירת מקומות תעסוקה רבים נוספים לשני הצדדים.
התכנית של האמריקאים מעניינית, אבל ממוקדת רק בכלכלה הפלסטינית ומתעלמת מנוכחותם של מאות אלפי יהודים החיים ביו"ש. צריך להוסיף לה נדבך של שיתוף פעולה בין יהודים לערבים, בנייה וחיזוק אזורי התעשייה בשטחי C, יחד עם פיתוח תיירותי מואץ שיזניק את הכלכלה הישראלית, יתרום לרווחת ערביי יהודה ושומרון ויחזק את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

פלשתינים תקפו מתיישבים בשומרון: "ניסיון לינץ'"

קרא עוד