המנהל האזרחי מקדם הכשרת בניה לא חוקית של הרשות הפלשתינית

המנהל האזרחי ידון בהכשרת תכניות בניה בלתי חוקית שהרשות הפלשתינית מקדמת. תכניות אלו כוללות בניה לא חוקית בתוך שמורות טבע, על אדמות מדינה המיועדות ליישובים ישראלים. תנועת רגבים: "הרשות הפלשתינית משתלטת על השטח, ואז מקבלת אישור ישראלי"

עדיאל שביט, חדשות כיפה 11/01/21 16:39 כז בטבת התשפא

המנהל האזרחי מקדם הכשרת בניה לא חוקית של הרשות הפלשתינית
מאהל ההתיישבות הצעירה, צילום: פורום ההתיישבות הצעירה

ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי צפויה לדון ביום ראשון הבא בקידום הכשרת תכניות בניה לא חוקיות שהובילה הרשות הפלשתינית במסגרת "המערכה על שטחי C". תכניות אלו כוללות בניה לא חוקית בתוך שמורות טבע, על אדמות מדינה המיועדות ליישובים ישראלים, וכן שורת בתי ספר בלתי חוקיים, שהרשות הפלשתינית מגדירה "בתי ספר של המאבק בהתנחלויות". 

מיד לאחר התחלת הבניה בנקודות אסטרטגיות, מוגשת תכנית בניה למנהל האזרחי מטעם הרשות הפלשתינית, ובמקביל מוגשת עתירה לבית המשפט, בדרישה לעצור את הליכי האכיפה עד להשלמת ההליך התכנוני. בפועל, המנהל האזרחי מקפיא את הליכי האכיפה עד לדיון בתכניות, ובינתיים המבנים מאוכלסים ומשיגים את מטרתם. חשוב לציין כי על פי חוק על המנהל האזרחי לקיים דיון לפני כל צו הריסה ואין זה מחייב כי הדיון הוא אישור הבניה, אלא באותה מידה יכול לאשר את ההריסה. 

תנועת רגבים, עתרה במהלך השנתיים האחרונות כנגד כמה תיקים הצפויים לעלות לדיון הקרוב במנהל האזרחי. בכלל העתירות שהוגשו, טען המנהל האזרחי, כי בכוונתו לאכוף את החוק במקום "בהתאם לסדרי העדיפויות", אולם כעת מתברר כי בכוונתו להוביל להכשרת הבניה למפרע – מה שיאפשר לרשות הפלשתינית לסמן וי על המהלך לתפיסת השטח. 

התכניות שיידונו משתרעות על פני כ-500 דונם, ויש בהן כיום מאות מבנים בלתי חוקיים. 
בין השאר, מדובר בבניה של בית ספר לא חוקי בתוך שמורת הטבע נחל מכוך שבמזרח חבל בנימין, בהלבנה של כפר לא חוקי "דאהר אל מאלק" בצפון השומרון, שהשתלט על אדמות מדינה ביישוב שקד, ובכך מונע את הרחבתו שאושרה לפני שנים רבות, הלבנת בניה נרחבת בלתי חוקית בכפר וואלג'ה שעל כביש המנהרות, הלבנת בניה בלתי חוקית בכפר קיסאן במזרח גוש עציון, ועוד. 

"נתניהו מוציא כותרות על הרחבת ההתיישבות היהודית ב800 יחידות דיור, וביד השניה מאשר תכניות בניה בלתי חוקית של הרשות הפלשתינית על מאות דונמים", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "המשמעות האסטרטגית פה ברורה ומחרידה: ההתיישבות היהודית צריכה להתכנס לתוך משבצות קטנות ומגודרות, בעוד שהרשות הפלשתינית מתפשטת על פני השטח, וגם מקבלת אישור לכך".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר