דגן נגד השר הנדל: מקדם תכנית שמפלה את יו"ש. הנדל בתגובה: הדברים לא נכונים

"תכנית הסיבים" של משרד התקשורת מתעדפת את אזורי הספר, אך לא את יהודה ושומרון, כך טוען ראש מועצת שומרון יוסי דגן, שקרא להנדל להפוך את ההחלטה. לשכת הנדל בתגובה: "גיבוב של דברים לא נכונים, דגן לא מבין את הרפורמות"

חדשות כיפה 24/11/20 18:11 ח בכסלו התשפא

יוסי דגן ויועז הנדל , צילום: רועי חדי
יוסי דגן ויועז הנדל , צילום: רועי חדי

יוסי דגן נגד יועז הנדל. שר התקשורת מקדם בחודשים האחרונים את "תוכנית הסיבים" אשר אמורה לאפשר תשתית אינטרנט מהירה לכל תושבי מדינת ישראל. כחלק מהתוכנית תונח תשתית לסיב אופטי שתאפשר גלישת אינטרנט במהירויות גבוהות מאוד. מכיוון שחברת בזק טוענת שחיבור הפריפריה לתשתית זו אינה כלכלית עבורה, הוקמה קרן, שהיא למעשה קרן ממשלתית, אשר תסבסד את הנחת  התשתית באיזורי הספר. 

על פי החלטת שר התקשורת יתועדפו כל יישובי הגבול - יישובי הספר מעוטף עזה דרך הנגב הגליל הערבה כולם מלבד יישובי יו"ש אשר גם הם כידוע יישובי ספר בצמוד לרשות הפלסטינית בדיוק כמו בעוטף עזה ויישובי הספר האחרים. 

בעקבות כך פנה ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן במכתב דחוף לשר הנדל, זאת לאחר שנפגש ושוחח עם השר,  בו הוא קורא לו לחזור בו מהחלטתו להדיר את יו"ש, לדברי דגן, מהתוכנית לתעדוף יישובי ספר לחיבור לתשתית האינטרנט המתקדמת. דגן כתב: "לתדהמתי התברר לי כי בהחלטה תמוהה ביותר, בחר משרד התקשורת לתעדף את כלל איזורי הספר במדינת ישראל -  מלבד איזור יו"ש אשר איננו מתועדף. דבר זה אושר הן על ידך בפני והן בכתב עי יועצך בפני המועצה  האזורית שומרון. 


(יוסי דגן בראיון לכיפה, ארכיון)

"לא ייתכן שמשרד התקשורת של מדינת ישראל יחרים בצורה ברורה חצי מליון אזרחים של מדינת ישראל. יישובי הר חברון הם פריפריה לא פחות מהנגב הצפוני והישובים איתמר ואלון מורה הם לא פחות איזור קו עימות ואיזור ספר מעוטף עזה(שתיהן צמודות לרשות הפלסטינית ושתיהן סופגות טרור).

"החלטה זו, שהלכה למעשה הופכת את כל תושבי יו"ש לסוג ב'" עוד מוסיף דגן ואומר: "הטענה שבשלב מסויים כל הישובים בארץ יחוברו  לתשתית אינטרנט נאותה אינה רלוונטית משום שאם מתעדפים את כל איזורי הספר מלבד יו"ש אנחנו נהיה אחרונים ולכך משמעויות דרמטיות". 

יהודה ושומרון

יהודה ושומרוןצילום: shutterstock

בסיום פונה דגן לשר הנדל ואומר: "כמי שאני מכיר אותו כאיש ישר דרך אני קורא לך להפוך את ההחלטה משום שאחרת אתה גוזר על יהודה ושומרון בעוד 3 שנים להיות שנות דור אחורה. וזאת בזמן שגם כך יו"ש סובלת מבעיית תשתיות בהן תשתיות אינטרנט  - קשה".

הנדל בתגובה: "גיבוב של דברים לא נכונים, דגן לא מבין את הרפורמות"

מלשכתו של השר יועז הנדל נמסר בתגובה: "לצערנו יוסי דגן לא הצליח להבין את הרפורמות בשוק התקשורת. תושבי השומרון לא זקוקים לאוויר בתקשורת אלא לתשתיות תקשורת. מה שכתב זה גיבוב של פרטים לא נכונים. אין ביניהם לבין המציאות שום קשר.

"מציעים לו לפנות לחבריו ראשי המועצות ביהודה ושומרון שנהנים מהמהפכה בשוק התקשורת, למען רווחת תושביהם. הם יסבירו לו על עבודת משרד התקשורת ואיך מקדמים תשתיות. רק השבוע חוברה העיר מעלה אדומים לסיבים אופטיים, אריאל בדרך, בזק ושאר החברות קיבלו רישיון כדי לתת שירות ביהודה ושומרון אחרי 36 שנה. 
שר התקשורת מציע למועצה לקחת פרויקטור לעניין שמבין בתחום התשתיות". נמסר מלשכתו של הנדל.

בלשכתו של הנדל מזכירים כי במתווה הסיבים, שהובא לממשלה ע"י השר הנדל ואושר, כתוב כי "על שר הביטחון להנחות את המפקד הצבאי להטמיע, בשינויים המחויבים וככל הנדרש, את יישום החלטה זו לגבי תשתית התקשורת ביהודה ושומרון, וכל הוראה רלוונטית אחרת שתינתן בהמשך לה, וכן להנחות את שר התקשורת לערוך התאמות על מנת לאפשר יישום של ההחלטה כאמור באזור יהודה ושומרון, ככל שיידרשו".

בנוסף אומרים בסביבת הנדל כי בתזכיר חוק שנמצא על שולחן הממשלה, כתוב שתהיה פריסה בכל מקום בישראל - ובכלל כך באזורי יהודה ושומרון, הן על ידי בזק והן על ידי קופת התמרוץ.

דגן משיב: בלשכת הנדל שכחו מה היא אמת

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, הגיב לתגובה של הנדל ואמר כי "על פי התגובה כנראה שבמשרד התקשורת שכחו אמת מה היא. בכדי לדייק את העובדות: הערים אריאל ומעלה אדומים חוברו לתוכנית הסיבים משום שמדובר בישובים גדולים שחיבורם לתשתית הסיבים האופטיים כלכלית לבזק. 

"הבעיה נוצרה בישובים הקטנים שחיבורם לתשתית הסיבים אינה רווחית לבזק דוגמת יישובים בערבה בגולן וביו"ש ועל כן משרד התקשורת הקים קרן ממשלתית שתסבסד את החיבור של ישובים אלו לתשתית האינטרנט המתקדמת, אלא שבהחלטה תמוהה כאמור הוחלט להדיר את יו"ש".

לדברי דגן, "מועצה אזורית שומרון והמחנה הלאומי כולו ייאבקו ויסכלו את ההדרה הזו שכמוה אין באף משרד ממשלתי. פרוייקט הסיבים הוא הפקרה של יוש והפיכת התושבים לתושבים סוג ב'".

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר