הרב ריסקין: הומואים הם אנוסים והתורה פוטרת אותם

לא כל הומוסקסואל הוא "תועבה" ואין שום מניעה להעלות אותם לתורה. אחד הרבנים הליברלים בזרם האורתודוקסי מספק הצצה קטנה על גישתו התורנית והחברתית כלפי קהילת הלהט"ב

משה ויסטוך
יד באב התשעז
,
06 באוגוסט, 2017 7:28
הרב ריסקין מדבר על יהודי התפוצות

הרב ריסקין מדבר על יהודי התפוצותצילום: יחצ

רבה של אפרת, הרב שלמה ריסיקין, נחשב לסמן הימני של הרבנים הליברלים בציונות הדתית ובכל זאת גישתו כלפי קהילת הלהט"ב, כפי שהוצגה בראיון למקור ראשון בסוף השבוע, עשויה להפתיע ולעורר התנגדות בקרב רבים.

על היחס  לבני הקהילה הגאה בתוך החברה הדתית אמר הרב ריסקין כי "אנחנו לא יכולים להתיר מה שהתורה אוסרת". עם זאת , הוא הפתיע כשאמר כי "מצד שני 'אונס רחמנא פטריה'- התורה פטרה את האנוס מן החיובים הנובעים ממה שעשה".

לדבריו, המילה תועבה בתורה פורשה על ידי הגמרא כ-'טועה אתה בה' והיא לא מתייחסת לכלל הלהט"בים, "מי שהיה יכול להיות הטרוסקסואל, ובחר להיות הומוסקסואל, עליו נאמר 'טועה אתה בה'. 'אונס רחמנא פטריה' שייך רק למי שלא יכול לקבל איזשהו סיפוק בדרך אחרת".

בהמשך הוא אמר כי היחס כלפי הלהט"בים צריך להיות מכבד מכיל ובלתי שיפוטי, "הגישה שלי אומרת שצריכים לאהוב כל יהודי באשר הוא שם. צריך לתת להומוסקסואלים לעלות לתורה וכן הלאה. אני לא שואל אותם מה עם עושים בפרטיות שלהם, זה לא הביזנס שלי. השיפוט הוא של הקב"ה.

לצד זה הוא מתנגד לחתן זוגות חד מיניים, "חתונה זה לא נכון אבל חוזה שותפות זה אפשרי. יותר טוב בעיני שיחיו ביחד מאשר שייאלצו להיפגש במקומות ציבוריים. זה בוודאי לא טוב".

06.08.2017

1. עכשיו הדרך סלולה ללגיטימציה לכל עבירה שנובעת מקושי. איפה הרבנים שגיבו אותו? (אבנר)

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

2. שאלה לאבנר. האם קלפטומן חייב על גניבה? (ודאי שחייב להחזיר) (אלי)

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

3. יש לי הרבה תאוות (אלעד)

זה אומר שאני יכול לעבור עליהן? מהי מלחמת היצר אם לא עבודה קשה שלוקחת כל החיים? למי יותר ולמי פחות

יש מקרים טראגיים בעולם. הומוסקסואליות היא אחד מאלה. וגם מי שיש לו תאווה גדולה לעבור עבירה אינו נחשב אנוס. אין שום מקום לסברה כזאת בפוסקים! אדרבה- הרמב"ם פוסק שאדם "חולה אהבה" צריך למות ולא לעבור עבירה- אפילו לא לראות את אותה אישה לרגע או לדבר איתה מאחורי הפרגוד!!!! עד כדי כך! קל וחומר להומוסקסואל שלא ימות אם לא יבוא על סיפוקו

אני שואל איפה השיח ההלכתי כאן? ראיות מהפוסקים, שו"תים, משהו? אני פשוט מתבייש בדברים הללו. זה שיח רפורמי של סברות כרס ותו לא

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

4. טעות בעיקרי היהדות ממש (חן)

עיינו היטב ברמב"ם הלכות תשובה פרק ה

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

5. שאלה לכבוד הרב (אלעד)

האם (או: מדוע שלא) ניתן להחיל את הגישה הזו גם לבעלי-יצר אחרים? הטרו-סקסואליים למשל? האם נאמר כך גם על הטרדות על רקע מיני? ואם לא - מה ההבדל?

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

6. לכל הרמביסטים הדגולים (נו נו)

שכוייח על הרמבם מהלכות תשובה שמדבר על שאלה של אסור ומותר (מה שהרב ריסקין לא דיבר עליו) אך עיינו גם ברמב"ם (וכן בכסף משנה שם שמנסה להסביר אותו ובהסבר שהוא מקבל בסופו של דבר) בהלכות עבודה זרה ג, ו.
ואולי תבינו שהלכה זה לא עניין לטוקבקים.

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

7. מתבייש שהוא רב, הוא ראביי רפורמי (שי)

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

8. סילוף (אנונמי)

הרב ריסקין לא התיר את הדבר הוא רק הגדיר את מי שעובר על עבירה מחמת יצרו הגדול כאדם מסכן ואנוס, לפחות למפרע. כך גם ר' צדוק כותב בצדקת הצדיק. יש למישהו אינטרס להציג את הדברים באור אחר, לא ברור למי?

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2017

9. לפי זה גם פדופילים ונואפים הם אנוסים (אלון)

זה פשוט הזוי שהרב ריסקין מציע לערוך חוזה שותפות בין זוגות חד מיניים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: יחצ

עזרו ליד שרה לרכוש מכשירי הנשמה מצילי חיים!

קרא עוד