הרב רבינוביץ' בהתבטאות מפתיעה על נתניהו

אחד מבכירי רבני הציונות הדתית התייצב לימינו של ראש הממשלה וטען כי אין כל פסול במעשיו, "קיבל אפילו אלף סיגרים, מה הוא יכול לעשות עם זה? כל העניין נראה כדרך להפיל שלטון באופן לא לגיטימי"

משה ויסטוך 27/02/18 09:32 יב באדר התשעח

הרב רבינוביץ' בהתבטאות מפתיעה על נתניהו
הרב רבנינוביץ

אם הדבר היה תלוי ברב נחום רבינוביץ', הוא לא היה חושב כלל כי יש להעמיד לדין את בנימין נתניהו ואף לא לחקור אותו. כך עלה מדברים שאמר היום (שלישי) בנושא הפרשיות שנקשרו בשמו של ראש הממשלה.

אחרי תמיכת רבני "דרך אמונה", גם נשיא ישיבת ההסדר ברכת משה במעלה אדומים, הביע את תמיכתו בנתניהו.

"הוא אינו צריך לפרוש", אמר הרב בהתייחס להמלצות המשטרה שפורסמו לאחרונה. לדבריו, "כל העניין נראה כדרך להפיל שלטון באופן לא לגיטימי. יש כאלה שיש להם יצר חזק מאוד להיות שליטים במקום נתניהו, ואנשים מסוג זה הם המקדמים את הקריאות להדחתו".

הרב אף אמר באופן מפתיע כי גם אם יוכח שראש הממשלה קיבל מתנות מארנון מילצ'ן לא בטוח שמדובר בדבר כל כך חמור, "גם אם העובדות נכונות אין הן הופכות אותו לרמאי או מקבל שוחד. שום אדם לא היה משנה את רצונו, ועושה דבר שלא תכנן כבר ממילא לעשותו, רק בגלל מתנות כאלה. מה הוא קיבל - אפילו אלף סיגרים - מה הוא יכול לעשות עם זה? ילך למכור סיגרים? ברור שזו מתנה אישית ללא כוונות כאלה.

"ראינו בעבר מקרים של שוחד כאשר לבעל תפקיד מסוים התעורר חשק לכסף, ואז הוא חיפש דרכים כיצד להשיג כסף בכך שיספק את רצונם של עשירים בעלי עניין. אבל אצל נתניהו זה כלל לא המקרה, הוא לא עשה ולא היה עושה שום דבר מיוחד על מנת לקבל את המתנות המדוברות".

ראש הממשלה בניין נתניהו

קיבל את תמיכתו של הרב רבינוביץ. ראש הממשלה נתניהוצילום: פלאש 90. יונתן סינדל

הרב המשיך להפתיע כשענה לשאלה האם על נתניהו היה לסרב לקבל את המתנות ממילצ'ן, "לא. סירוב לקבל מתנות מסוג זה מהווה התנהגות לא מקובלת, והוא בוודאי יעליב ויפגע בנותנים. צריך להבין שמתנות כאלה הינן במישור של אחד על אחד, במישור הפרטי שבין בני אדם ובתחום יחסי אנוש, והן אינן מיועדות לנתניהו כאישיות ציבורית".

כדוגמא שתחזק את עמדתו הוא סיפר כי "כאשר כיהנתי כרב אמנם קיבלתי משכורת מסודרת, אך הקפדתי שלא לקבל כסף מאנשים פרטיים בתמורה לשירותי כרב. אמנם, היו מקרים של אנשים שביקשו להביע את הערכתם ותודתם על עזרתי, והעניקו לי מתנה או מזכרת כהוקרה. אדם הלך והשקיע זמן לבחור בשבילי משהו, הוא רוצה להביע רגש, הערכה. אם לא אקבל זאת - הוא ירגיש שאני מזלזל בו!

"לא יעלה על הדעת ואין זה רצוי כלל למנוע מאנשי הציבור את האפשרות ליחסים חברתיים נורמליים, ולכפות עליהם נורמות נוקשות של סירוב והעלבה לכל מי שמבקש להביע רגש. ואיפה הגבול - הרי לפעמים יש מתנות שמחולקות כמזכרת מאירועים משפחתיים או חברתיים וכן על זה הדרך. היעלה על הדעת שכל איש ציבור יאסור כל אפשרות להעניק לו משהו? ומדוע לעצור שם, אולי יש לאסור גם על אשתו וילדיו של איש הציבור לקבל מתנות ממכריהם?"

על השאלה האם ראש הממשלה לא צריך לשמש כדמות ומופת בנושאים כאלה אמר הרב רבינוביץ': "ובכן גם זו נקודת מבט. ומכל מקום, חשוב להבין שהקו שמפריד בין מה שלגיטימי ומה שלא הוא לפעמים דק מאוד, אך הקו הזה קיים וניתן וראוי לזהותו ולהבחין בין שוחד פסול למתנה בין-אישית ראויה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר