סגור

הרב סתיו לכיפה: "בסוף, השואה עבור הדתיים תהיה כמו ט' באב עבור החילונים"

איך נשמור על זיכרון השואה גם בעוד 30 שנה? הרב סתיו מסביר לחדשות כיפה כי צריך להכניס את טקסי הזיכרון גם לבתים אחרת הוא עלול להישכח: "החברה הישראלית לא ידעה לעצב טקס דתי לציון ט' באב ובגלל זה הוא נשכח"

מירב כהן, חדשות כיפה
כו בניסן התשעט
,
01 במאי, 2019 20:06
יום הזיכרון לשואה ולגבורה

יום הזיכרון לשואה ולגבורהצילום: סטודיו כיפה

לציון יום השואה קמה יוזמה ברשתות החברתיות לצום ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. הרב דוד סתיו אמר לחדשות כיפה כי הוא חושב שלקבוע צום עלול להוריד מעצמתו של יום השואה כי רבים, מכלל המגזרים, לא יקיימו אותו. הרב סתיו מזהיר שאם מדינת ישראל ואנשי הרוח שלה לא ינסחו טקס כלל ישראלי זיכרון השואה ישתכח כמו שקורה ב-ט' באב, ומסביר כי הסוד להמשך הזיכרון נמצא בתוך הביתם, ולא בבתי הספר. 

לדעת הרב סתיו יש שיקולים בעד ונגד לקבוע יום צום: "אם יקבע יום כזה, ויהיו כאלו שלא יצומו אזי נזקו גדול מתועלתו, מכיוון שזה יראה כאילו אלו שאינם צמים מזלזלים בכבוד השואה. כלומר אתה לא קובע יום צום כאשר אתה יודע שרבים מהציבור לא יעמוד בזה". ומוסיף: "האסון הנושא של השואה וודאי מצדיק יום צום אבל אשאיר את השאלה האם נכון לתקן יום צום פתוחה".

החלטה היסטורית בארה"ב

השואה תישכח?צילום: shutterstock

לרב סתיו יש פתרונות האחרים: "אני חושב שנכון שהממשלה והרבנות הראשית והוגי הדעות מכל הזרמים יתכנסו ביחד כדי לייצר איזשהו טקס שיעביר את האחריות לסיפור השואה לא רק על מערכת החינוך או הטקסים הממלכתיים אלא יעביר את האחריות למשפחה". 

"אם יש לקח שאנחנו יכולים ללמוד ממורשת מליל הסדר או ט' באב לעומת מורשת מסעות צלב זה שמה שעבר במשפחה נשאר, ומה שעבר דברך המערכת החינוכית לא נשאר. ולכן צריך לזה יעבור במשפחה". אם רוצים שעוד 30 שנה האירוע הזה ישמר בתודעה שלנו על הלקחים שלנו חייבים לייצר מחויבות לזיכרון הזה. אם נמשיך ככה יום השואה יעלם לתהום הנשייה של ההיסטוריה האנושית. הגאונות של תורתנו הקדושה שהיא יצרה מודלים מחייבים מבחינה דתית לאיך מציינים אירוע מסוים".

לדוגמה: אם לא היינו מציינים את חנוכה בהדלקת נרות והיינו משאירים את זה רק ללימוד בבתי הספר אז היה קורה לזה מה שקרה לאין סוף אירועים אחרים. בגלל שהחברה הישראלית לא ידעה לעצב טקס דתי לציון ט' באב -באמת שכחה את ט' באב" .

יו"ר צהר הרב סתיו

הרב דוד סתיוצילום: פלאש 90

הרב סתיו מזהיר: "יקרה לנו, הדתיים, עם השואה מה שקרה לחילוניים בט' באב, כי זה טבעו של עולם אלא אם אנחנו מקבעים באיזשהו אופן מדויק ומחייב משהו שמנציח את העניין". 

"זיכרון השואה הוא לא טובה שאנחנו עושים לששת המיליונים או לאלו ששרדו. זיכרון השואה הוא גם להנציח לאן המין האנושי יכול להתדרדר ולשפל אליו הוא יכול להגיע האדם בשנאת עם ישראל. הוא גם מראה לעם היהודי לאיזה תהומות של שנאה מגיעים אליו בעולם, ומה זה אומר מבחינת האחריות שלנו". 

"אני חושב שאנחנו צריכים לאמץ מסורת שתתקיים בכל בית ובית, ויהיו בה מאפיינים ישראלים ודתיים, כדי שהשואה לא תשתכח וגם לא תהיה שייכת רק למשפחות אשכנזיות ולא לאלו הספרדיות. אני לא רוצה שהיא תהיה שייכת לא לדתיים ולא לחילונים. אני רוצה שזה יהיה משהו כלל ישראלי ויעבור גם דרך הבית ולא רק דרך בתי הספר"

01.05.2019

1. שהאשכנזים יצומו (ברבירו)

שהאשכנזים יצומו גם ככה הם לא אוכלים קטניות בפסח אז עוד כמה ימים לא יקרה כלום.עברו את השואה יעברו גם את זה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.05.2019

2. תשעה באב "יחויר" וחג העצמאות ישלים את פסח (משה אהרון עו"ד)


יום השואה -צום יותר מתשעה באב. וחג עצמאות יותר מפסח

בס"ד.תורה היא.

ואוי לו למי שמתכחש לשואה ולתקומה.

בתורה שואה ותקומה נכרכו יחדיו ובסמיכות רעיונית וזמנית.

בשלהי נאומו ובבחינת השיא של נאומו משה בחומש דברים

מגיע לבסוף - לשיא השיאים והיא נבואה שהקנתה לו

גם התואר "אבי הנביאים"

והנבואה היא קרות "הרעה של אחרית הימים" - היא היא השואה האיומה שהייתה כרוכה בהיסתר פנים נורא .

לא זאת אף זאת ניתנה גם כ"מפתח לפיענוח" - "שירה" .

שירת האזינו שבסופה נזכרת במובהק גם התקומה בבחינת :

"הרנינו גויים עמו" = הצהרת האומות המיוחדות על תקומת מדינת היהודים.

וכן תהליך של "אתחלתא מדממת" שלמעשה בעיצומו אנו שרויים

של : וכיפר אדמתו עמו".

הנה כי כן מי המתכחש לכל אלה רומס ברגל גאווה ובחוצפה

לא פחות את "שיאה" של תורת ישראל .

ומבזה את נבואת משה

נכתב על ידי Moshe.Aharon , 1/5/2019 06:

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2019

3. שתיקת הרבנים (אלי יוסף)

שהרבנים שותקים שאנחנו נותנים סיוע צבאי לרצח עם בדרום סודן מיאנמר קמרון בורונדי קונגו - ברור שיום השואה יהפוך ליום בלי משמעות. שמפקירים אנשים כמו ראול ולנברג ברור שחסר משמעות. כי הפקרנו המציל , את החמלה . ללא חמלה , אין משמעות ליום השואה. הפקרנו את אחינו השואה והפרנו את המסר

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2019

4. טענה לא לוגית בעליל. (נעם)

ההנחה של ר' סתיו היא שחשיבות זכרון השואה שונה קטגורית בין דתיים לחילוניים. אתמהה. או שבעצם גם הפסקתי לתמוהה מראשי הארגון שהוא צהר לעצמו בלבד.

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2019

5. הרב סתיו כרב דתי ציוני אל רב דתי ציוני נשים על השולחן את הנושא (אריק)

בצבור הדתי ואף החרדי זוכרים את השואה היטב . יש את יום הקדיש הכללי בעשרה בטבת יש קינות לשואה בתשעה באב . בכל הזכרת נשמות יש גם יזכור לקדושי השואה עוד 4 פעמים . ובציבור החרדי מעבירים מדור לדור מה היה לפני השואה ואיך חיו יהודים בקדוש השם ובסוף אף מסרו את נפשם. אז לא ללעוג לצבור החרדי והחרדלי

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2019

6. יום השואה (בני)

יום השואה זה בלב כל יהודי ויהודי בארץ ישראל! אנחנו לא צריכים להזכיר לעולם מה עשו לנו ומה עושים לנו בהווה! הם יודעים את זה טוב מאוד! יש כאלה בעולם שמכחישים כי הם לא אוהבים יהודים ומי שאוהב יהודים זוכר טוב מאוד

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2019

7. למה הממסד הרבני מעכב ומונע....??? (מיכאל)

הרב סתיו!!! לו הממסד הרבני השמרני והקופא על שמריו,היה נותן ידו ומסכים כי יום ט' באב יוכרז גם כיום השואה כל עם ישראל היה נחשף יותר גם לחורבן הבית ולמשמעותו.

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2019

8. מה תציע, כבוד הרב? מה יהיה בטקס? (כמובן שהדלקת נר נשמה תהיה). (שלומית)

...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתב"ג בימים שלפני הקורונה.  צילום: משה שי, פלאש 90

תכינו את המזוודות: האיחוד האירופי הודיע - ישראל מדינה ירוקה

קרא עוד