הרב לאו מסביר: הרבנות לא כופה בדיקת DNA על עולים חדשים

נשיא בית הדין הגדול טוען כי הרבנות מציעה לבצע את הבדיקות רק במקרים חריגים בהם אין הוכחות על יהדותו של אדם הפונה לבית הדין לבירור זהותו הדתית

חדשות כיפה
כט באדר א'
,
06 במרץ, 2019 13:39
חברי מועצת הרבנות בישיבה

חברי מועצת הרבנות בישיבהצילום: דוברות הרבנות הראשית

עקב פניות רבות בימים האחרונים, לאחר המריבה על משרד הקליטה בין דרעי לליברמן בעניין בדיקות DNA לפונים בבירור יהדות, בית הדין הגדול מבהיר כי רק במידה ואין לאדם שטוען שהוא יהודי אך אין לו הוכחות לכך, מוצעת לו לבצע את הבדיקה, אך היא אינה נכפת עליו. 

"ראשית יובהר כי לצערנו חוק השבות במתכונתו הנוכחית אינו תואם לגדרי ההלכה באשר מיהו יהודי. אשר על כן ישנם עולים אשר למרות זכאותם לחוק השבות אינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה, מבהיר הרב לאו, נשיא בית הדין הגדול, "אדם הפונה לבירור יהדות מוטלת עליו החובה להוכיח את יהדותו בפני בית הדין – בתי הדין מונחים ופועלים לפעול בכל מקרה ברגישות, לסייע ולהקל בהליך בירור היהדות. במקרים בודדים, קורה לא פעם שיש מי שטוען כי הוא יודע שהוא יהודי אולם אין בידיו את המסמכים המאשרים את דבריו, או לחילופין מוצאים סתירה בין דבריו לבין מה שנתברר לגביו. במקרה שכזה עשוי ביה"ד אך ורק על מנת לסייע בידי המבקש, להציע לו לעבור בדיקת D.N.A שתחזק את טענתו. אולם מעולם לא נכפה על אף אדם לעבור אותה. ויודגש, בדיקת D.N.A  אינה משמשת כבירור יהדות על פי ההלכה אלא אך ורק מסיעת בהליך הבירור".

צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

דבריו של נשיא בית המשפט הגיעו בעקבות העימות בין השר דרעי לח"כ ליברמן במהלך אמר דרעי כי בממשלה הבאה ש"ס תדרוש את תיק הקליטה שהפך להיות משרד רק לעולי רוסיה: "אי אפשר ללכת במשרד בלי לדעת רוסית". ליברמן לא נשאר חייב ואמר שהוא יגן על העולים מפני הבדיקות הפולשניות שהם צריכים לעבור כדי לוודא את יהדותם. 

הרב לאו מסביר כי לעתים דן בית הדין דיון בסוגיה של אימוץ ילדים, ובמקרה כזה גם כן עשוי ביה"ד לבקש לערוך בדיקה שעשויה לעזור בהוכחת הורות. וכן במקרים בהם יש חשד למסמכים מזויפים בתי הדין עורכים בדיקות אבהות שהן לגיטימיות - בדיוק כפי כמקובל בבתי משפט לענייני משפחה בארץ ובעולם.

"לצערנו, נראה שיש כאלה שהם אינם יהודים שמנסים להיטמע בעם ישראל וחוששים מהליך בירור היהדות בבתי הדין ומשתמשים בעניין זה כמאבק נגד ההלכה תוך יצירת פילוג, שנאה והכפשה כלפי שירותי הדת בכלל ומערכת בתי הדין בפרט", נשיא בית הדין הוסיף, "הנהלת בתי הדין תמשיך במאמצים לעזור ולסייע לכל באי בתי הדין בכדי שיקבלו את השירות הטוב ביותר אך תוך שמירה על העקרונות ההלכתיים המנחים בכל עניין וזאת מבלי להיכנס לשיח המפלג הקיים בתקופת הבחירות וניסיונות של מפלגות שונות לפגוע בסמכותם ובתדמיתם של בתי הדין".

תוקף את הרבנות. הרב פרבר

הרב פרברצילום: עתים

יו"ר ארגון 'עתים', הרב שאול פרבר, התייחס לדברי הרב לאו ואמר כי "הפניית יוצאי ברית המועצות לבדיקת DNA להוכחת יהדותם היא חתירה תחת יסודותיה של מדינת ישראל. הפניית יוצאי ברית המועצות לבדיקות DNA להוכחת יהדותם זו פגיעה ביהדות עצמה. אין לזה שום מקום במדינת ישראל – לא במשרד הפנים ולא בבתי הדין הרבנים. יש להצטער על כך שגופים רשמיים במדינת ישראל מסרבים להכיר בנס קיבוץ הגלויות, ומערימים קשיים על העולים שהגיעו לכאן כיהודים ומבקשים להיות חלק מהעם היהודי.

לדבריו, "מפניות רבות שמגיעות אל 'עתים' אנו רואים כיצד רף החשדנות בממסד הדתי ממשיך לעלות ואזרחי ישראל נדרשים להביא ראיות והוכחות, שאיש לא היה אפילו חולם לבקש בעבר. עם ישראל שרד אלפי שנים בלי בדיקות DNA להוכחת דם 'כשר'. טוב היה אם שר הפנים אריה דרעי ובתי הדין הרבניים היו מבטלים לאלתר מדיניות זו, ומתנצלים בפני אזרחי ישראל יוצאי ברית המועצות".

בישראל ביתנו גם הגיבו לדברים ואמרו כי"מצער לשמוע שנשיא בית הדין הגדול כבוד הרב דוד לאו, שממרום תפקידו צריך לראות לפניו את קירוב הלבבות ואחדות העם, מודה אף הוא, כי בישראל מתקיימת אפליה כנגד קהילת העולים מברית המועצות לשעבר. מבחינת הממסד הרבני, הקהילה  הגדולה הזו שאין מחלוקת על תרומתה האדירה לחברה בישראל ולמדינת ישראל,  היא בבחינת "חשודה מראש" ביהדותה.

"אין ממש באמירתו של הרב לאו, כי לא כופים בדיקות דנא. "ההרשאה" כדבריו לבצע אותה, היא תנאי משפיל  ופוגעני,  מכיוון שבפועל מי שלא מסכים "מרצונו" לבצע אותה, מסרבים לרשום אותו כיהודי".

06.03.2019

1. הסבר על הבדיקות (הטעית הציבור)

מדובר בחלק בדנ"א הנקרא "הגן המיטוכונדריאלי", שהוא בעצם עובר רק ע"פ האם, דבר המאפשר הוכחת יהדות. האוכלוסיה של יהודי אשכנז מתחלקת ל3 קבוצות. קבוצה ראשונה בעלת גן יהודי מובהק, כלומר, הגן שלהם נמצא בסבירות גבוהה הרבה יותר בקרב יהודים מאשר בקרב גויים. מי שמשתייך לקבוצה זו הדבר מהווה הוכחת יהדות עבורו (מדין כל דפריש מרובא פריש). לקבוצה זו משתייכים כ40% מהאשכנזים. קבוצה שניה היא בעלת גן הנמצא בסבירות גבוהה אצל יהודים, ועם זאת נפוץ גם במידה מה בקרב גויים, על כן הדבר לא יכול להוות הוכחת יהדות אלא רק חיזוק להוכחת יהדות. לקבוצה זו משתייכים כ30% מהאשכנזים. קבוצה שלישית היא קבוצה ללא שיוך גנטי מובהק, כלומר, הגן שלהם נפוץ במידה גבוהה גם אצל גויים, או שלא הצליחו לזהות את הגן שלהם בתור איזה משפחה גנטית מובהקת. לקבוצה זו משתייכים ג"כ כ30% מהאשכנזים. אין מה לדבר על מחקרים וכד' כיוון שהמשפחות הגנטיות כבר מופו וזוהו. יתרה מזאת, אי אפשר לפסול יהדות של אף אחד ע"פ בדיקה גנטית, אלא רק להוכיח, כיוון שגם אם מישהו ימצא בתוך הקבוצה ללא שיוך גנטי מובהק (שאליה משתייכים מיליוני יהודים אשכנזים כשרים!!) אין הדבר מהווה שלילה יהדות אלא רק אי הוכחה. על כן כל הטיעונים על פיצול בעם הינם לא יותר משימוש בחוסר הידע של הקהל על מנת להטעות. כמו כן, בתי הדין לא משתמשים בכלי זה רק כאשר יש פקפוק במסמכים וזאת כדי לעזור לזוג שנמצא במצב שלא ניתן להוכיח יהדות, ועל מנת למנוע תהליך גיור לחומרא מנסים בדיקות גנטיות. דבר שלישי, מדובר בבדיקת רוק פשוטה שאינה דורשת מאמץ, כך שאין בזה שום עינוי. הרב אליהו בירנבוים והרב זאב ליטקה בצירוף גנטיקאי מהטכניון כתבו ספר מקיף בנושא. לאור האמור, אי בכתבה הזו אלא השתלחות ירודה ושקרית על בתי הדין. גילוי נאות- גם הורי עלו מבריה"מ בשנות ה90.

דווח על תגובה לא ראויה
11.03.2019

2. חא צריך להתגייר! (ממזר)

העולים שקיבלו אזרחות מכח חוק השבות (לפי חוקי נירנברג) לא צריכים להתגייר בכלל,ובודאי לא להתחתן ולהתגרש דרך הרבנות!
עוד כמה שנים- כשיהיו כמליון אזרחים לא יהודים בישראל- אזי הרבנות תתחנן לגייר אותם!
כן יירבו " ממזרים" בישראל!!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
השר יועז הנדל צילום: פלאש 90

יועז הנדל תומך בסמוטריץ': "יודע לעבוד"

קרא עוד