סגור

הרב לאו בכנס הדיינים: "לא נכיר בגיורים שאינם מוסמכים"

במלון לביא נערך בימים אלו כנס הדיינים השנתי, בו משתתפים כלל הדיינים בארץ. הרב הראשי, דוד לאו: "יהודים שנראים כלפי חוץ כאנשי תורה מסתובבים להם בעולם ומגיירים בלי שהוסמכו לכך". מנהל בתי הדין: "אין כיום הרכבים חסרים בבתי הדין"

חדשות כיפה
כא בשבט התשעט
,
27 בינואר, 2019 20:38
כנס הדיינים בלביא

כנס הדיינים בלביאצילום: דוברות בתי הדין

כלל דייני ישראל התכנסו לכנס החורף השנתי המקצועי שנערך הפעם בקיבוץ לביא שבצפון ועמד בסימן החילופין בנשיאות בתי הדין הרבניים. הראשון לציון הרב יצחק יוסף שכיהן בשנים האחרונות כנשיא בית הדין הרבני הגדול עבר לכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית, ועמיתו הרב הראשי לישראל דוד לאו מכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול ואחראי על מערכת בתי הדין.

בישיבת הפתיחה סיכם הראשון לציון הרב יצחק יוסף את 5 שנות כהונתו ויצא בקריאה לדיינים "הוו מתונים בדין... חכמים הזהרו בדבריכם. מה כולנו מצווים לשמוע את שני הצדדים, לחשוב לחקור ולהתבונן היטב, אבל מאידך אסור לנו לעכב יותר מדי את פסקי הדין. במקרים סבוכים ומורכבים קורה שתיק לוקח למעלה משנה, וזה עינוי דין". הרב יוסף קרא לדייני ישראל לקצר ככל הניתן את הזמנים עד למתן פסק הדין. כמו כן קרא הראשון לציון לדיינים החדשים להיוועץ במידת הצורך בדיינים בדימוס.

יחד עם זאת, שלל הרב יוסף את התופעה המסתמנת לאחרונה, כשעורכי דין או בעלי דין מצרפים פסקי דין וחוות דעת של דיינים לשעבר. כמו כן הזהיר הרב מהתופעה של בתי הדין חיצוניים שאינם ממלכתיים ושלל את המשתמשים להפקעות נישואין ללא בסיס. הרב הנחה את הדיינים שלא לפחד מבג"ץ ושלא להיות מושפעים בפסיקה מחששות לעתירות לבג"ץ ש"שאינן יודעות גבול". 

הרב יוסף עם הרב דוד מלכא

הרב יוסף עם הרב דוד מלכאצילום: דוברות בתי הדין

הרב יוסף הזכיר בהקשר זה כי כבר עכשיו בתפקידו החדש כנשיא מועצת הרבנות הראשית ואחראי על מערך הכשרות והוא נאלץ להתמודד עם עתירה מוזרה לבג"ץ בנושא כשרות בפסח, כאשר מבקשים להכניס חמץ לבתי החולים.

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שהוא נשיא בית הדין הרבני החדש שלל בדבריו את ההליכים המשפטיים המתבצעים מחוץ למערכת בתי הדין. הוא הביא לדוגמה כאחראי על מערך הגיור וחשף את התופעה כי "יהודים שנראים כלפי חוץ כאנשי תורה מסתובבים להם בעולם ומגיירים בלי שהוסמכו לכך. אני לא מצליח להבין איך האנשים האלה ישנים טוב בלילה. אדם נוסע לבריסל ובאותו יום מגייר שמונה אנשים שאינך יודע מניין באו ולאן הם יילכו. זה פשע! נוסעים לפנמה, למקסיקו, מגיירים אנשים באיצטלא דרבנן. אנו בכאב גדול הודענו כי אנחנו ברבנות הראשית ובבתי הדין הרבניים לא נכיר בגיורים אלה".

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא אמר: "אני רוצה להודות על הזכות שנפלה בחלקי לשרת את דייני ישראל ואת מערכת בתי הדין הרבניים. לא שערתי את מידת הקושי שיש בהתמודדות באתגרים שניצבתי בפניהם, אבל אני מוכן לשאת בעול בשמחה".

הרב הראשי דוד לאו נואם

הרב הראשי דוד לאו נואםצילום: דוברות בתי הדין

הרב מלכא סקר את ההתפתחויות במערכת בתי הדין בשנה האחרונה וציין כי "זכינו במינויים של 24 דיינים חדשים. אני שמח לבשר כי אין היום הרכבים חסרים. בעשור האחרון מונו 77 דיינים שזה תחלופה של למעלה מ-70 אחוז ממצבת הדיינים ויש לכך משמעות גדולה. לא פשוט לקלוט קבוצה גדולה כל כך בבת אחת, אבל השתדלנו להתמודד עם השיבוצים בהתאם לצרכים ולניסיון".

עוד הוסיף הרב מלכא ואמר: "מאז נכנסתי לתפקידי הצבתי לי למטרה להביא להשוואת התנאים בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט. יזמנתי שינויים מבניים בהנהלת בתי הדין, בין השאר העברתי את האחריות על המזכירים הראשיים לסמנכ"לית החדשה שמביאה עמה נסיון עצום. אנו עושים בימים אלה מאמצים כבירים לשיפור מצב הדיור במבנים של בתי הדין הרבניים לרווחת הדיינים וכלל הציבור".

כמו כן ברכו נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ ויו"ר נציגות הדיינים הרב משה אמסלם.
במהלך ארבעת ימי הכנס ייערכו השתלמויות, הרצאות בדיונים שונים כגון גיטין, אמינות בדיקות די.אן.איי, צדדים שלישיים בברור יהדות, עגונות והתמודדות עם סרבני גט.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חקירה (אילוסטרציה) צילום: shutterstock

התיק נגד חוקרי השב"כ שנחשדו שפגעו ברוצח רנה שנרב במהלך חקירה - ייגנז

קרא עוד