פרוייקט הסקי הדתי

הרב יעקב אריאל: "צהר חוטא למטרתו כאשר הוא מתערב בנושאים הלכתיים תורניים

נשיא ארגון צהר לשעבר מגיב בחריפות נגד הצעת חוק הגיור (שטרן) ונגד ארגון הרבנים שמקדם את החוק. לדבריו: חוק שטרן יגרום לזילות בתי הדין העוסקים בגיור. ארגון צהר עשה טעות נוראית כשהוא מתערב בנושא

חנן גרינווד, כיפה 07/01/14 13:42 ו בשבט התשעד

?, צילום: ?
?, צילום: ?

בעקבות התכנסותה של ועדת חוקה ומשפט בראשות חה"כ, דוד רותם בנושא חוק הגיור (שטרן) יוצא היום ראש פורום "חותם" המאגד את מכוני התורה המובילים, הרב יעקב אריאל בחריפות כנגד ההצעה ותמיכת ארגון רבני צוהר בחוק. בדבריו מדגיש הרב אריאל כי: "צוהר כארגון חשוב שמטרתו לקרב ולחבב את הדת על רבים עשה טעות נוראית וחטא במטרתו כאשר הוא מתערב בנושאים הלכתיים תורניים".

הרב אריאל מוסיף כי: "החוק הינו מיותר ולא מביא תועלת, במקום מתכונתו הנוכחית הבעייתית, כדאי לעשות פעולות רלוונטיות, דוגמת חיזוק והרחבת נושא המשפחות המלוות וכיצד לעזור לבתי לעשות את הדברים ביתר יעילות אך בוודאי שאי אפשר לתת לכל רב שכונה או עיר את האפשרות לעסוק בגיור".

לדברי הרב אריאל מדובר במערכת מסודרת, כאשר דיין חייב הכשרה מינימלית של עשר שנות לימוד. חוק שטרן מאפשר לרבנים שלמדו הרבה פחות לגייר והדבר יהפוך את נושא הגיור, לדבריו, "לחוכא ואיטלולא ופשוט לעשות צחוק מהעבודה". צריך לזכור" מציין הרב אריאל כי :"רבני ערים לא מתמנים בשל סמכותם התורניים אלא בשל שיקולים ציבוריים אחרים וכפי שרב עיר לא דן בענייני חופה וקידושין הרי שגם בנושא זה, לא יכול להיות, כי כל רב קהילה יוכל לעסוק בנושא הלכתי כה רגיש". כזכור, בעקבות פרשת חוק עמאר אריאל והמרוץ לרבנות הראשית ניתק הרב אריאל את קשריו עם ארגון הרבנים.

יו"ר הוועדה, דוד רותם אמר בוועדה: "אני לא רואה בדיינים וברבנים גוף מקצועי בנושא הזה". חברת הוועדה, ח"כ אורית סטרוק, (הבית היהודי) תקפה את דבריו של רותם בחריפות ובקשה לכתוב בפרוטוקול כי היא רואה ברבנים ובדיינים כמי שמייצגים את ההלכה, "אם לא יהיה כבוד לרבנים ולדיינים אז לא יהיה משמעות אמיתי לחוק", בעקבות כך חזר בו יו"ר הוועדה מדבריו.

ח"כ סטרוק הוסיפה לאחר הישיבה כי: "אני לא מתנגדת או בעד החוק, אך דבר ברור עליו אני מתעקשת: אני לא רוצה שהמתגיירים יקבלו משהו שלא יעזור להם".

עוד הסבירה סטרוק כי: "מה שיקרה בצורה זו הוא שיימכרו לאנשים מוצר כמו גיור, אך לאחר מכן הם יגלו כי אף אחד לא מכיר בהם ככאלו ואת זה אני רוצה למנוע". סטרוק אף הביאה דוגמה ממה שנאמר בישיבה על ידי ראש מכון צומת מבית "חותם", הרב ישראל רוזן כי: "כפי שאין עניין של אדם לקנות תואר ברפואה ולאחר מכן אף בית חולים לא יקח אותו לעבודה מכיוון שאינו יודע לטפל, כך גם במקרה דנן".

הרב רוזן אף הוסיף כי: "רוב הציבור מכיר בגיור הקיים היום בבתי הדין מלבד זרמים מסוימים בציבור החרדי שמכירים בו בדיעבד ואינם מתנגדים לכך. המתגיירים אינם טיפשים", הדגיש והוסיף כי: "הגיור הצבאי נחשב למקל ולידידותי ביותר, אך למרות זאת אנשים לא נוהרים לשם בגלל שאנשים מטילים בו דופי". אם אנו נאפשר שהצעת החוק הנוכחית הנתמכת על ידי ארגון צהר וח"כ שטרן תקבל גושפנקא, הרי שלפי ההצעה כל מי שלמד 6 שנים במוסד הלכתי כלשהו יוכל להצטרף למעגל המגיירים, דבר שיפגע קשות ויוזיל את התהליך עד מאוד".

חברת הכנסת שולי מועלם החברה אף היא בוועדה התבטאה בקשר לדף העמדה של פורום חותם בנושא ואמרה כי: "מן הראוי שמציעי החוק יתייחסו לדעת הרבנים המובילים בנושא".

כזכור, עד לפני מספר חודשים שימש הרב אריאל כנשיא ארגון צהר. כיום עומד הרב בראש פורום "חותם" המאגד תחתיו את מכוני התורה וההלכה הדתיים המובילים בציבוריות הישראלית וכולל את המכונים כת"ר בראשות הרב שלמה אישון, מכון כושרות בראשות הרב אליקים לבנון, מכון צומת בראשות הרב ישראל רוזן, מכון "משפט לעם" בראשות הרב אריאל בראלי, "מכון התורה והארץ" בראשות הרב יהודה עמיחי, מכון משפטי ארץ בראשות הרב אבי גיסר, מכון שלזינגר בראשות הרב מרדכי הלפרין, מכון פוע"ה בראשות הרב מנחם בורשטיין ומכון המקדש בראשות הרב ישראל אריאל.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר