חדשות כיפה

הרב דרוקמן נגד קריאת הרבנים לנישואין אזרחיים: "חוסר אחריות משווע"

ראש ישיבות ואולפנות בני עקיבא הצטרף לרב יעקב אריאל, הרב אריה שטרן ורבנים נוספים, ויצא נגד הקולות שעלו מצד רבנים אחרים בדבר הצורך לאפשר לזוגות שחפצים בכך להתחתן בנישואין אזרחיים. הרב אריאל: "מי שמדבר על כך, מדבר בחוסר אחריות. זה יקרע את המגזרים. זה אסון"

הרב דרוקמן בכנסת

הרב דרוקמן בכנסתצילום: באדיבות המצלם

לפני מספר שבועות הצהירו שורת רבנים, כמו הרב סתיו, הרב שרלו ועוד, על הצורך ביצירת אלטרנטיבה לנישואין שלא דרך הרבנות הראשית כמו נישואין אזרחיים. בארגון 'חותם' קיבצו שורת רבנים משלהם שיצאו בתוקף נגד מה שהם מכנים "חוסר אחריות" ודבר שיביא "אסון".

בסרטון מיוחד שערכו בארגון 'חותם' הוקלטו רבנים שונים כמו רב העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל וראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן, כשהם מתבטאים בחריפות נגד יוזמת הנישואין האזרחיים.

"אנחנו נחצה את עם ישראל לשניים", מתריע הרב אריאל. לדבריו, "אלה שהלכו בדרך הרגילה ונרשמו לנישואים כדת משה וישראל, ואלה שהלכו להירשם בצורות אחרות, ואז בניהם לא יוכלו להתחתן. זה קרע. מי שמדבר על כך, מדבר בחוסר אחריות. זה יקרע את המגזרים. זה אסון".

הרב דרוקמן מצטרף לקול הזעקה ואומר כי "יתכן מאוד שיש יחידים שיש להם בעיות, אבל אין מקום לפתור בעיות של יחידים על ידי הרס וחורבן של עם ישראל. מי שמדבר על מציאות של שינוי, לא חשב במידה מספקת. זה חוסר אחריות משווע לגבי עתידו וקיומו של עם ישראל". 

"אחרי אלפיים שנה הקמנו כאן מדינה יהודית, שלפחות בענייני יוחסין צריכה ללכת לפי ההלכה", מסביר ראש מכון פוע"ה, הרב מנחם בורשטיין, שמוסיף כי "הנישואים האזרחיים אינם יכולים להיות אופציה, כי דבר שיוצר לגיטימציה לכל הדברים האלה. אז המון אנשים שיכולים להכנס למסגרות, יוצאים מהם".

רב העיר ירושלים, הרב אריה שטרן , מציין בסרטון כי "זה עלול להביא הרבה פסולי קהל שלא נוכל להתגבר על מציאותם וזה דבר שיגרום לשיבוש של כל היוחסין של עם ישראל בכלל שנשמר במשך הדורות, רק בזכות העובדה ששמרו על נישואים כדת משה וישראל".  

מארגון 'חותם' נמסר כי "מאז הקמתה של המדינה, היה ברור לכל מנהיגי המדינה כי כל נושא המעמד האישי צריך שיתנהל ע"פ ערכי היהדות וגדרי ההלכה, מדובר בליבת קיומו ואחדותו של עם ישראל, מתוך הבנה שפגיעה בקונצנזוס יצור קרע בלתי ניתן לאיחוי ופתיחה של פנקסי יוחסין בתוך החברה הישראלית.".

בהמשך הם ציינו כי צר להם "ששוליים קיצוניים, המציגים את עמדתם כתורנית ונתמכים ע"י גופים אנטי ישראליים כדוגמת הקרן החדשה מבקשים לפגוע באחדותה של החברה הישראלית, ובאופי היהודי של המדינה".

מתנועת 'נאמני תורה ועבודה, שהפיקו את סרטון הרבנים שהביעו תמיכה כזו או אחרת בנישואין אזרחיים, מסרו בתגובה כי "במדינת ישראל קיימים מאות אלפי אזרחים שאינם יכולים להתחתן ברבנות. הרבנים המתנגדים לא עוזרים לאזרחים אלה, הרבנות ודאי שאינה עוזרת, והתוצאה בפועל היא התרחקות הולכת וגוברת של ציבור גדול מהיהדות".

לדבריהם, "לאחרונה הבאנו בפני הציבור את עמדותיהם של רבנים חשובים בקרב המגזר הדתי, המוטרדים מן המצב הקיים ומהשלכותיו לתורת ישראל. במקום להתייחס לגוף הדברים, ממשיכים גורמים מסוימים במסע השמצות חסר בסיס, ומסרבים לעסוק בשאלה באשר למצבם של אותם אזרחים פסולי חיתון".

31.08.2017

1. בדיוק כמו בתחום המדיני לא מספיק להגיד ״לא״. צריך להציע פתרון חלופי? (במבינו)

אני עובד עם אנשים חילוניים (רובם צעירים) בעולם ההי-טק ובשנים האחרונות נתקל יותר ויותר בכאלה ששמתחתנים בחו״ל או לא מתחתנים בכלל. וחיים כמשפחה ומביאים ילדים.
כמו בכל דבר בחיים לא מספיק להיות צודק צריך גם להיות חכם.
ארגון חותם לא יכול להגיד על כל דבר ״לא״ בלי לתת פתרון חילופי ולהסביר מה הרעיון שלו לצמצום התופעה.
בפועל העם הולך ונקרע - אולי נישואין אזרחיים זה לא טוב. אז צריך להציע משהו אחר.
ולא, להגיד שהצעה חילופית תיהיה בוועדה סודית זה לא עובד בעידן האינטרנט - מה גם שבסוף צריך להעביר אותה גם לציבור החילוני שבודאי לא יהיה מוכן להסתפק בפתרונות אישיים שינתנו רק למי שיילך לרב
צריך דיון פתוח וציבורי שבו ידונו על החלופות ולא על איך לא לעשות כלום ולחכות שיבוא המשיח (למרות שגם זה חשוב) אבל במקביל להצעות מעשיות

דווח על תגובה לא ראויה
31.08.2017

2. זה יקרע את המגזרים? (תמר)

למה, הם לא קרועים ממילא?

דווח על תגובה לא ראויה
31.08.2017

3. הרכנת ראש בפני עולם הערכים הליברלי (יוסי)

ה' הטוב ירחם
נקרא פרשת כי תבוא "ואולך אתכם קוממיות" - בקומה זקופה.
גם תרבותית, לא רק צבאית

דווח על תגובה לא ראויה
31.08.2017

4. גם הרב דרוקמן מבין שארגון צוהר ובית הילל, הם סכנה לעולם היהודי (חיים)

בחבירתם לרפורמים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אוסר גם על חילוניל לעלות להר הבית צילום: פלאש 90. קובי גדעון

הרב ליאור: אסור לחילונים לעלות להר הבית

קרא עוד