סגור

הרב אליהו: "רק ב 2 צבאות יש שירות חובה לנשים. ישראל וצפון קוריאה"

שורת אנשי תורה מהזרם השמרני העבירו לבנות מדרשות שיעורים בנושא האיסור שחל עליהן להתגייס לצבא. הרב פנדל: ""לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות"

משה ויסטוך
יג בשבט התשעח
,
29 בינואר, 2018 13:29
כנס בנות המדרשה

כנס בנות המדרשהצילום: ללא קרדיט

קבוצת רבנים מהזרם השמרני השתתפו אתמול (ראשון) בכנס מיוחד ובו הסבירו למאות בנות מדרשה על האיסור שיש בגיוס בנות לצבא.

הכנס נערך בשיתוף חותם, ליב"ה ואגוד רבני קהילות ולקחו בו חלק אישים שונים כמו הרב שמואל אליהו, הרבנית עידית איצקוביץ, הרב צבי קוסטינר ,הרב דוד פנדל,הרב יהושע ואן דייק, קצינה לשעבר ועוד.

מי ששיגרו לבאות הכנס את ברכתם היו הרב יהושע שפירא והרב יעקב אריאל. הרבנית עידית איצקוביץ, ממדרשת הרובע אמרה כי "בנפש האישה הרגש הוא יותר דומיננטי, ותפקידם של הנשים בבית הוא לבנות רגשות קודש".

הרב קוסטינר אמר כי "הדבר הכי מרכזי של הנשים היום -כשכל הקרב הוא על הריסת המשפחה- הוא שמירת הקדושה. אם יש קדושה הקב"ה נמצא שם, ואם ח"ו נופלים בדברים האלו הקב"ה לא שם. צריך לדבר בצורה הכי ברורה, מה התפקיד של האישה, ראינו במצרים - הנשים הצדקניות הקימו את המשפחה בישראל, אותה אמונה פנימית יסודית זה מה שבנה את המשפחות בישראל. הניסיון לגייס את הבנות הוא חלק ממלחמת תרבות ומהניסיון להרס המשפחה".

ראש ישיבת שדרות, הרב פנדל, הדגיש כי לא ניתן לטשטש את ההבדל בין גברים לנשים, "מכוח התכונות המיוחדות נשים זוכות להיות מנוע של תורה, מתוך הכוח של תורה היא דואגת שהבית יהיה של קדושה. פמיניסטיות כזאת מתבקשת בדור של גאולה. לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות, את הגבורה, אנחנו שואפים להגיע בדור של גאולה לבתים של קדושה וטהרה, במיזוג של הכוח הגברי עם הכוח הנשי".

טל גלר, קצינה לשעבר במחנה 80 ולאחר מכן בארגון הדרכה בבית הספר הצבאי להדרכה בצריפין, אמרה כי "חוסר היכולת האמתית של הצבא לנוכח המאפיין המיוחדים שמאפיינים את המערכת הצבאית שהיא מאוד גברית, באופן מוצדק, להתאים את עצמה למיעוטים ככלל ולבנות דתיות בפרט".

לדבריה, "אחת הדוגמאות שמניתי היא השימוש השכיח בסלנג הצבאי: 'זה הכל בראש!' כשמשתמשים בסלנג הזה בעצם נשאלת השאלה אז מהו מקומו של הרגש אם הכל בראש ? או באופן יותר עמוק מה מקומה של האישה שאחת התכונות שמאפיינות אותה וכן נקודות החוזק שלה, היא דווקא הרגש במערכת כזו? אם בכלל יש לה מקום בתוכה?".

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן לשעבר, ציין בדברים מוקלטים כי "מוסכם על כל רבני ישראל ששירות משותף ביחידה קרבית אסור לכל הדעות מהקצה הימני לשמאלי ואסור לשרת ביחידה כזאת וכן דעת רוב רבני ישראל שגם ביחידות אחרות מעורבות זה אסור. אנחנו באופן עקרוני נגד תערובת בנים ובנות בצבא".

רב העיר צפת, הרב אליהו סגר את יום העיון ואמר: "שמים בנים ובנות יחד בנגמ"ש, בעמדת שמירה, איך מצפים שהאישה תקים משפחה אח"כ? למה זה טוב? מתוך 192 מדינות רק ב 2 יש שירות צבאי חובה לנשים. ישראל וצפון קוריאה. למה עשו את זה? זה ערך! הפכו את זה לדגל!".

לטענתו, "לשם כך מנצלים את הרצון של הבנות לתרום לעם ישראל, את הרצון הכנה לתרום ולעשות לוקחים ומשתמשים בו לביטחון המדינה זה ודאי לא תורם, כמו שאמר ראש אכ"א הקודם - זה לא שיקול צבאי, יש פה עניין ערכי. לא מדובר פה על שיוויון, לא על כבוד האישה, יש פה ערך חדש - מגדר , כל אחד חופשי להגדיר מה שהוא".

בסיום הכנס אמר אחד מהמארגנים, הרב יעקב דביר, כי "דווקא בעת הזו שיש בילבול וטשטוש ביחס למהותה של האישה ותפקידה המיוחד,  חשבנו שנכון לחזור על הראשונות ולהפגיש את בנותינו עם אמיתתה של התורה וערכן האמיתי. שמחנו לראות את מאות הבנות שהגיעו והשתתפו ביום זה ומשמיעות קול נשי אמיתי".

29.01.2018

1. כל הכבוד לצהל (היהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

2. זה שוב מוכיח שהרב לא יודע מה הוא מדבר (בוזי)

זה פשוט לא נכון

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

3. רק בשתי צבאות יש מעורבות של דת בצבא - ישראל ואירן (א)

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

4. 2 - קודם תוכיח,אז תדבר 3 - שטויות (סטודנט לפילוסופיה)

2 - מזה שאינך מציין שום בסיס לטענתך, משמע שהיא השמצה טהורה. אתן לך את הקרדיט שהרב לא ציין שצבא נורווגיה גם עם גיוס חובה לנשים, אזל זה ממש חדש מהשנים האחרונות.

3 - שטויות. תמיד אוהבי להשוות לאירן כדי להוכיח שמשהו הוא רע - זו דמגוגיה. גם אם זה היה נכון, מי אמר שזה רע?
מעורבות של דת בצבא יש בכל צבא מודרני ודמוקרטי (וגם בכמה לא דמוקרטיים, כל עוד לא מדובר במדינה קומוניסטית, ע"ע צפון קוריאה, סין, רוסיה של לפני לא הרבה זמן...).

ובכלל, כשבאים לנושאים של אתיקה ומוסר, דת היא הכתובת, לא "חוקים" או "מדעים". בקונגרס המריקאי ובבית המשפט העליון באמריקה יש גלריה של האנשים המהווים השראה לחוק ולערכים האמריקאיים ותפיסות המוסר של המערב. הראשי שבהם - משה רבינו. השאר הם אנשי דת ופילוסופיה. אם יש ביניהם אנשי מדע, זה לא בגלל הצד המדעי שלהם אלא בגלל שהם התעסקו גם בתיאולוגיה ופילוסופיה. התרצה צבא ללא אתיקה ומוסר???

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

5. תגובה ל-4 (א)

לא הבעתי דעה אם זה טוב או רע וזה מעניין שאתה קורא לזה דמגוגיה. ראוי שתשמע ביקורת מהותית והתמודדות עימה תהיה עניינית.
ההשוואה לצפון קוריאה לא נעשתה כדי להוכיח את צדקת הדרך או הטענה אלא בדיוק כפי שציינת, מטעמים דמגוגיים.
בכל מערכת יש מישהו שעליו להיות הפוסק הסופי. בדיוק כפי שלא יהיה סביר שאיש צבא יביע דעתו בנושא דת כמו למשל יציין כי אנשי הדת מתבססים על הלכות בנות למעלה מאלף שנים, כך הייתי מצפה מרב שיתבטא באופן ענייני בנושא גיוס נשים ואף יביא טעמים מהותיים ולא יקפוץ עם הצהרות דמגוגיות.

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

6. תגובה ל-א (סטודנט)

ההשוואה לאיראן היתה דמגוגיה עם מטרה מוצהרת מעצם השימוש באיראן ולו מהמקום שזה היה נתון רחוק מהמציאות ולא קשור לנידון כפי שיתבאר.

מילה אחרונה צריכה להיות של אנשי הצבא בעניינים צבאיים ושל איש הרפואה בעניינים רפואיים ושל איש הדת בעניינים דתיים. לאיש צבא אין זכות לומר "אין בעיה דתית בשירות בנות". הרבנים מביעים את עמדתם התורנית בנידון ומביאים אנשי צבא להביע עמדה מקצועית צבאית ולא חסרים אנשי צבא המתנגדים לשירות בנות. ואגב, לא חסרים גם אנשי מקצע רפואיים (אני הייתי חובש קרבי ביחידה מעורבת עם בנות אני מודע למציאות של שילוב נבות גם מהצד ה"דתי" גם מהצד ה"קרבי" וגם הצד ה"רפואי").
הטענות לשילוב בנות נבעו משיקולים חברתיים (שוויון וכד') ולא משיקולים צבאיים ולכן לרבנים זכות מלאה להביע את עמדתם ולאנשי הצבא אין זכות "החלטה מוחלטת" בנידון. זו אחת הטענות הרבנים - שהשיקולים אינם צבאיים. אילו השקילוים היו צבאיים, הדיון היה שונה ולמיטב ידיעתי זה מה שרבנים אומרים.

הטענה של הרב "שרק בישראל וצפון קוריאה יש שירות חובה לנשים" היתה דמגוגית אם היא היתה באה במנותק מכל מה שהוצג מסביב אבל זו דוגמא ממכלול טענות. זו טענה שהשירות המעורב אינו ביטוי לשוויון והשיקולים צריכים דיון מחדש, ועצם העובדה שרוב צבאות העולם (למעט צפון קוריאה ולאחרונה - נורווגיה, שלקחה את הדוגמא מישראל) לא עושות גיוס חובה לנשים, מטיל צל גדול על השיקולים כן לגייס נשים. שוב - אם הצבא היה בא עם שיקול אחר - צבאי - הדיון היה שונה.

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

7. השוואה טיפשית . בישראל מפמיניזם. בצפון קוריאה מרונות דיקטטורית. (יוצי)

אז מה הקשר

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

8. השוואה טיפשית . בישראל מפמיניזם. בצפון קוריאה מרונות דיקטטורית. (יוצי)

אז מה הקשר

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

9. השוואה לא טיפשית בכלל. אצלנו דיקטטורה וכפייה של הליברליזם/הנאורות (בן הארץ)

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

10. מי שבהסדר לא משרת שירות מלא : שישתוק. ויתבייש (אפריים קור)

עושים חצי שרות או הסדר מרכז
לםחות תשתקו

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

11. 10 - לידיעתך, הרבה חיילים אחרים לא עושים שירות מלא (מילואימניק)

לעומת זאת, ההסדר כן עושים שירות מלא. למה? ככה. זה מסלול מיוחד שהצבא מכיר בו כשירות והצבא (או המדינה) הם המחליטים מה נחשב שירות מלא, לא אתה. בנות המשרתות שנתיים זה שירות מלא לא פחות מבנים המשרתים שלוש שנים, ומי שמשרת שלוש שנים סדיר שירת שירות לא פחות מלא ממי שהמשיך לקבע. עשית מה שהחוק מחייב, במסלול מוכר על ידי החוק - עשית את שלך ולאף אחד איןזכות להגיד לך לשתוק בטענה שלא שירתת!

וכי הסדרניק משרת פחות מאנשים שעושים שנתיים, ובשנתיים האלה עושים שבוע-שבוע?

כל מי שעושה שירות במסלול המוכר על ידי המדינה נחשב משרת, ולך אין שום זכות יתר עליהם. הם משרתים, עושים את שלהם, עושים את זה טוב - ולך אין זכות להגיד להם לשתוק!

ולהבהרה: אני שירתתי שירות מלא של 36 חודשים שירות פעיל, קרבי, וממשיך לשרת במילואים.

דווח על תגובה לא ראויה
29.01.2018

12. לפרק את הפלנגות של הרבנים (לפני שהם יפרקו את צהל)

פוליטיקה בצבא???

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עשה זאת שוב. נתניהו צילום: Gili Yaari/Flash90

סוד הקסם של נתניהו שיריביו מסרבים ללמוד

קרא עוד