סגור

הקרב בגבעת שמואל: ראש העיר נגד ההורים ומרכז ישיבות בני עקיבא

47 זוגות הורים מגבעת שמואל רשמו את בנותיהם לאולפנת צפירה. ראש העירייה לא אישר להן ללמוד שם ומחייבן להישאר בתחומי העיר. בעירייה מאיימים על האולפנה בתביעה משפטית. אחד ההורים: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית. מדובר פה בכפייה". העירייה: "פועלים על פי חוק וחוזר משרד החינוך".

משה ויסטוך
כג בתמוז התשעז
,
17 ביולי, 2017 17:53
רוצות ללמוד בצפירה. ההורים ובנותיהם

רוצות ללמוד בצפירה. ההורים ובנותיהםצילום: ללא קרדיט

הורים שרוצים לשלוח את בנותיהם לאולפנה מחוץ לעיר, ראש עיר שלא מאשר זאת מאחר והוא מעוניין שהן ילמדו בתחומי עירו ואיום בפניה לבית המשפט. במקום ליהנות מחופשת הקיץ בגבעת שמואל עסוקים בסכסוכים ומריבות על מוסד החינוך בו תלמדנה בשנה הבאה 47 בנות. כעת מאיימים בגבעת שמואל על אולפנת ומרכז ישיבות בני עקיבא כי יפנו לערכאות משפטיות אם לא יבטלו את הרישום של בנות העיר. 

במשך שנים למדו בנות גבעת שמואל הדתיות באולפנת צפירה, השייכת למרכז ישיבות בני עקיבא, שבמושב צפריה הסמוך לעיר. בשנת 2011 הוקמה בעיר אולפנה של רשת אמי"ת, ולצד ההורים שהחליטו לשלוח את בנותיהם למוסד החדש, הורים רבים המשיכו לבחור עבור הבנות את אולפנת צפירה.

כמידי שנה, גם לשנת הלימודים הקרובה נרשמו לאולפנה לא מעט בנות שעברו את המיונים השונים, השתתפו במפגשי גיבוש והוריהן אף שילמו חלק משכר הלימוד.

עם זאת, לפני כחודש קיבלו הורי 47 הבנות מכתב מהעירייה, בו נאמר להם כי הלימודים באולפנה שמחוץ לעיר מצריכים אישור מיוחד של ראש העיר יוסי ברודני ובמידה וזה לא יתקבל הם יחוייבו לרשום את הבנות לאולפנת אמי"ת. לפני מספר ימים קיבלו ההורים המופתעים הודעה כי לאף אחת מהבנות לא אושר ללמוד מחוץ לגבעת שמואל.

ההורים, שזעמו על כך שלא מאפשרים להם לרשום את בנותיהם למוסד בו הם חפצים, טענו כי במשך שש השנים שהאולפנה בגבעת שמואל קיימת, מעולם הם לא שמעו על הצורך באישור לימודי חוץ. "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית", אומר אחד מהם, "ואמורה להיות לנו הזכות לבחור את המוסד החינוכי הנכון לבנות שלנו. מדובר פה בכפייה של ראש העיר".

הסיבות שההורים מתעקשים לשלוח את הבנות לצפירה הן מגוונות. חלק מדברים על כך שישנו פער ברמה החינוכית והדתית בין שני המקומות, לאחרים חשוב המגוון האנושי שלטענתם יש באולפנה שממוקמת במושב וכולם מציינים שהבנות באמת מעוניינות ללמוד שם.

 

טענה נוספת של הורי הבנות היא אפליה על רקע מגדרי. לדבריהם, הצורך באישור ללימודי חוץ לא עלה בנוגע לבנים ועליהם לא הערימו שום קושי לצאת וללמוד במוסדות שמחוץ לגבעת שמואל, "הבנות שלנו לא שוות פחות מהבנים", אומרת אחת האימהות.

יו"ר ועד ההורים של אולפנת אמי"ת גבעת שמואל, נירית ליבוביץ לא אהבה את טענות ההורים. לדבריה, "מדובר במוסד חינוכי מצויין שיש בו לימודים תורניים וכלליים ברמה גבוהה. 

הצוות החינוכי, ההורים והקהילה פועלים בשיתוף פעולה ויעידו ארועי החסד ושיעורי התורה הרבים שהאולפנה מקיימת ופתוחים לכלל הציבור,  כמו יריד פורים  קהילתי עם 'מעגל נשים' ותיקון ליל שבועות קהילתי לנשים. 

האולפנה פותחת את שעריה לכל הילדות בגבעת שמואל, ללא הבדל רמה דתית, לימודית או חתך סוציו-אקונומי, מקומן של תלמידות מחוץ לישוב, אף הוא לא נפקד. חשוב שבמהלך המאבק  אנשים לא יטיחו רפש באולפנה, בצוות ובקהילת גבעת שמואל".

רוצה שהבנות ילמדו בעיר, ראש העיר ברודני

רוצה שהבנות ילמדו בעיר, ראש העיר ברודני                                                              צילום מסך מיוטיוב

בעיריית גבעת־שמואל אומרים כי הם פועלים לפי החוק ולפי "כללי המנהל התקין המתחייב ממנה". לדבריהם, "על פי החוק וחוזר מנכ"ל משרד החינוך לא ניתן להירשם למוסד לימודי מחוץ לעיר המגורים ללא הצטיידות באישור מהרשות בתחומה מתגורר התלמיד. הדברים הובהרו להורים כבר בפברואר, ולכן כל טענה באשר לכך שהנושא הועלה במפתיע לא נכונה. גם הטענה שכל הבקשות נדחו לא נכונה. ועדה מקצועית ומוסמכת שדנה בבקשות, אישרה לימודי חוץ למספר בנות שהעבירו בקשות אישיות וענייניות".

 לגבי טענות ההורים, על רצונם בגיוון אוכלוסיית התלמידות שבנותיהם יפגשו עימה הם אומרים: "אנו רואים באופן חיובי את רצונם של ההורים שבנותיהן יכירו בנות אחרות ומעודדים מפגשים עם אולפנות אחרות, יצירת קשרים ועוד, אבל לצורך כך הן לא צריכות ללמוד באולפנה מחוץ לעיר, שכן אולפנת גבעת־שמואל קולטת גם היא תלמידות מערים שונות בסביבה".

ממשרד החינוך נמסר כי "בהתאם לנוהל, שיבוץ תלמידים הוא באחריות הרשות המקומית. המשרד לא מעורב בהחלטה. אם יש כוונה לערער על החלטת הרשות המקומית, ניתן להגיש למשרד החינוך בקשת ערער פרטנית".

על אף פניית 'כיפה', תגובת שר החינוך נפתלי בנט טרם התקבלה.

נציגי ההורים, שראש העיר מסרב לאפשר לבנותיהם ללמוד בצפירה, מבהירים שמבחינתם הם ילכו עם הסיפור עד הסוף ואם צריך אפילו עד לבית המשפט. לצד זה, גם בעיריית גבעת שמואל מאיימים לפנות לערכאות משפטיות, אך איומם מופנה דווקא לאולפנת צפירה ולמרכז ישיבות בני עקיבא אליו היא שייכת.

במכתב ששלח בא כוחה של העירייה, למשרד עורכי הדין המייצג את מרכז ישיבות בני עקיבא והגיע לידי 'כיפה', נטען בין היתר, כי ראשי האולפנה יודעים על הצורך באישור ללימודי חוץ מצד העירייה וכן יודעים שהוא מעולם לא הומצא. לטענת עיריית גבעת שמואל, למרות זאת האולפנה "מציגה מצג ולפיו התלמידות תוכלנה ללמוד באולפנת צפירה בשנה הקרובה גם מבלי שיש בידן אישור כאמור".

עוד נכתב כי לאור הדברים האמורים, האולפנה נדרשת להודיע לעירייה בתוך 7 ימים "על ביטול הרישום הבלתי חוקי שבוצע על ידה ועל חדילה מקבלת תלמידות ללא אישור לימודי חוץ מהעירייה". לסיום נכתב כי אם האולפנה לא תפעל לפי דרישת העירייה, היא "לא תהסס לפנות לערכאות המשפטיות".

 

מרשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא נמסר בתגובה: "אנו מאמינים גדולים בזכות ההורים לבחירת החינוך של ילדיהם". בנוגע לטענות העירייה הם אומרים כי הם "פועלים על פי הוראות משרד החינוך לגבי הרישום באולפנת צפירה ומשוכנעים כי בסופו של דבר השכל הישר ינצח ורצון ההורים והתלמידות יתמלא".

17.07.2017

1. מה קרה במורשת נריה לפני ארבע שנים? (מישהו יודע)

כולם מדברים על זה אבל לא הבנתי ההקשר לעכשיו

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

2. לא יאומן כי יסופר (דבורה)

עם כזו דיקטטורה, רק יכולה לדמיין איך מתנהלת האולפנה של ראש העיר... בנות יקרות, יד אחים לכן שלוחה,הנוער החביב. בלב אמיץ ובעזרת ה', עלה תעלינה!

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

3. קנאת סופרים...וגם מי שמאמין לא מפחד (אמא יהודיה)

מי שמאמין במוסד שלו לא חושש להיות בתחרות בריאה! קנאת סופרים ותחרות בריאה רק טובים למערכת ולתלמידים...וכן, גם לראש העיר...

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

4. ואולי.. (יוני)

ואולי החברה הדתית, שחרטה על דגלה מושגים כמו חסד, קבלת האחר, נתינה וכו׳ צריכה לעשות בדק בית.
כמעט בכל עיר זה קיים. קהילה וקהילות שמחליטים שממ״ד/אולפנה/ תיכון דתי הם לא מספיק נשגבים מעם וטובים עבורם ועבור משפחתם. במקום להשפיע מבפנים, להעלות ולרומם, להפגיש ולהיפגש עם אנשים לא בדיוק כמוהם, עם אותו גודל כיפה אותו עבר ישיבתי מפואר, הם יוצרים עוד ועוד ״אליטות דתיות״. ומתגאים בכך בכל מקום. בעיניי זה עצוב.

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

5. מותר לבת שלי לבחור (אכפת לי)

הבת שלי בחרה ללמוד בצפירה, היא חברה של כלל הבנות שגרות בגב"ש.אם זה בבני עקיבא או בחוג.אבל ליבה חפץ בצפירה.למה?? ככה!!! האם היא פושעת? או אליטסטית? בסה"כ רוצה ללמוד איפה שהלב שלה רוצה!! חבל שראש העיר נלחם בתושבים שלו.יוסי ברודוני הערכנו אותך תמיד.אבל כנראה היושר הפנימי שלך קצת השתבש..חבל על דאבדין!!

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

6. לאן הגענו?! (שרה)

לאן הגענו?! רשת בתי ספר משגשגת שמחזרת על הפתחים וילדות המקבלות יחס של סרבני גט-האמנם כופין אותה עד שתאמר רוצה אני?!

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

7. מה הבעיה? שיעבירו את הכתובת של הבנות לכתובת של האולפנה במשרד הפנים, ואף אחד לא יוכל להתערב (רוני)

החוק נותן לראשות המקומית להתערב רק אם הילדים הם תושבי היישוב.
אם הם יעבירו את הכתובת של הילדים לכתובת של האולפנה - העירייה לא תוכל להתערב.

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

8. תגובה ל-1 (ברוך ג'מילי)

מה קרה במורשת נריה ? שגרם ל-3 כיתות להפוך להיות 2 כיתות עמוסות לעייפה בתלמידים ?
זה בדיוק מה שקרה בגן שושנים לפני מספר שנים.
ובדיוק מה שקורה כעת באמי"ת.
יש מכנה אחד משותף.
ותחשבו על זה.

דווח על תגובה לא ראויה
17.07.2017

9. לאכפת לי (יוני)

אני בטוח שזה מה שבתך רוצה וחושב גם שמגיע לה ללמוד איפה שהיא רוצה. אבל אני גם חושב שהבחירה שלה מושפעת מהמסר הסמוי או הגלוי לגבי טיב בתי הספר ואיכותם, אשר מבתססת, בחלקה, גם על מניעים שבעיניי גורמים לקלקול בחברה הדתית.
אתם בתוך מאבק כרגע, אז מניח שלא תוכל לראות זאת כך. ואולי באמת יש בעיה ספציפית עם ביה״ס העירוני המדובר. אך עם סיום הסאגה, אולי תוכל לראות את המגמה, שקיימת כמעט בכל מקום..

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

10. אפליה מגדרית!! (ABC)

בגבעת שמואל של שנת 2017 כלל אחד לבנים וכלל אחד לבנות. צריך לקרוא כדי להאמין!

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

11. לבחור מוסד לימודים-זכות בסיסית (דורון)

אין בעיה שלמגזר יהיו הרבה אפשרויות.במגזר החילוני יש עוד יותר הרבה. העניין היוא הזכות לבחור ולא לכפות. לא חושב שיש כאן עניין אנטי. רק הזכות לבחור ועל זה צריך לחשוב היטב!!! חינוך הילדים חייב בראש סדר העדיפויות של הוריםמובמיוחד בתקופה כזו

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

12. במקום להילחם בהורים וילדות- השקיעו באמית והפכו אותה לאולפנא שיעמדו בתור להכנס אליה (פלונית פולנית)

ועד אז (ובעצם גם אחר כך) הניחו לבנות הגבעה ללמוד היכן שליבן חפץ

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

13. אי אפשר ללמוד או ללמד בכפיה (מוטי)

אין אדם למד אלא במקום שליבו חפץ.אני לא מאמין שאמית באמת רוצה שקרוב לחמישים תלמידות יהיו בנות ערובה אצלם והם יהיו אלו שנאלצים לשמור על בנות הערובה בשם הגחמות של ראש העיר

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

14. ראש עיר לא אמור להתערב בהחלטה איפה ילמדו (עדי)

בלי שום קשר לטיבו של מוסד זה או אחר. אין שום מקום לכפות על ההורים והתלמידים החלטה לא עניינית.

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

15. חינוך במדינה דמוקרטית (לאה)

לגמרי הזוי הסיפור הזה. העירייה אמורה לתת שירות - לא לתקוע.

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

16. מי מנהלת את האולפנה... (תושבת נאמנה..)

מי מנהל את האולפנה ,ראש העיר?? אין מנהלת??? למה לא נשמע קולה!! מאמינה שהיא לא מעוניינת לקבל אוכלוסיה ממורמרת של בנות והורים שיכניסו אנרגיה שלילית... כך היה לפני כמה שנים במורשת זבולון, בית הספר קלט את ילדי היישוב( ואי אפשר ביישוב הטרוגני לרצות את כולם) ו"הממורמרים" לא הפסיקו " ללכלך" על בית הספר,וכ שנפתח מורשת מנחם וניתנה אפשרות להורים לבחור את המוסד החינוכי שני בתי הספר יכלו לעבוד, ולשרת הורים נאמנים ומרוצים מהעשיה. ראש העיר " רד מהעץ" המשך בעשיה המבורכת שלך למעננו התושבים ,אפשר למנהלת האולפנה לנהל את המערכת לחשוב על תוכניות חדשניות שיביאו בשנים הבאות יותר יותר הורים שרוצים לשלוח את בנותיהן לאולפנה ביישוב.

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

17. מדאיג (לי)

בתור אחת שמשלמת ארנונה לעיריית גבעת שמואל- צר לי לשמוע שהכספים שלי הולכים לתמוך בליטיגציה המיותרת. אם זה ימשיך ככה אנחנו נעבור דירה לעיר אחרת!

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

18. ממ.. מריח דיקטטורה (גבשניק)

דווח על תגובה לא ראויה
18.07.2017

19. חבל (ערן)

א. חבל שמערכת כיפה עושה העתק הדבק לכתבה שרובה נכתבה על ידי משרד יח''צ שנשכר על ידי ההורים
ב. חבל שההורים מחנכים כך את הבנות לשנאת חינם.
ג. הוויכוח פה הוא עיניין הלימוד אלא הוויכוח הוא המהות כי אותם קבוצת הורים חושבת שבאמת אצלם וכל מה שאתם האחר זה לא נכון והראיה לכך שרוב הבנות הן אלו שלמדו במורשת מנחם בית הספר התיימר להיות תורני ורק בגלל לחצים פוליטיים הוא נהפך לכל אזורי .

דווח על תגובה לא ראויה
19.07.2017

20. ל19 (אמא נודאגת)

אין קשר לשנאת חינם.וגם לא לאלטיזם.זכות בחירה בחינוך היא דבר בסיסי.בסך הכל רוצים לשלוח את בתנו למוסד לימודים שבעיינינו הוא טוב,עם נסיון של שנים ועוד סיבות רבות.בלי כל קשר למוסד הקיים בעיר שמן הסתם גם הוא טוב.אך עדיין זכותנו לחשוב אחרת ולבחור אחרת.אין קשר לשנאת חינם.וחבל שאנשים שלא מכירים לעומק את הסיפור מלבישים עלינו ההורים כל טוב של תיאורים ,בלי קשר למציאות.

דווח על תגובה לא ראויה
19.07.2017

21. למה כמעט בכל הערים בארץ הבנות ובטח הבנים לומדים איפה שהם רוצים ובגבעת שמואל זה שנאת חינם (כח משחית! תגובה לערן מגבעת שמואל)

על בסיס מה הציפיה ששמיכה אחת תתאים לכולם? למה אצל הבנים ששליש מחזור לומד מחוץ לגבעת שמואל זה לא שנאת חינם. אם רוצים מהפך בחינוך הבנות בגבעת שמואל, למה ככה, למה עם איומים והפחדות, למה ברגע האחרון. כל האנשים שבשם אהבת חינם רוצים ללמד לקח ל"חרדלים" של מורשת מנחם כאילו מדובר באויבי האומה צריכים להסתכל במראה האם לא הם בעצמם מלאים בסוף בשנאת החינם שהם מטיפים לה. איפה בכתבה יש משהו רע על אמי"ת. ולמה כל המאבקים הפוליטיים של ברודני נגד כל העולם צריכים להיות על הגב של ילדות בנות 12 שפתאום מייצרים על הגב שלהן, שאסור להתווכח עם ברודני.

דווח על תגובה לא ראויה
21.07.2017

22. וואו, איזה ראש עיר אפס (יואב)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת צילום: shutterstock

הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה, מת בגיל 99

קרא עוד