חדשות כיפה

הסוף להשגחה הפרטית של צהר?

היועמ"ש בהחלטה בעניין תעודות הכשרות: אסור לבית עסק להציג אישור או תעודה או שימוש בלוגו של גוף כשרות והוא נדרש לציין כי אינו מפוקח על ידי הרבנות הראשית. צהר: "נמשיך ללא מורא ומתוך כבוד להוראות הדין"

מסיבת העיתונאים של צהר

מסיבת העיתונאים של צהרצילום: יחצ

הרבנות הראשית לישראל מברכת על חוות דעת היועמ"ש לממשלה  שהגבילה את אפשרויות הצגתו של פיקוח מטעם גופי כשרות פרטיים, בבתי עסק שאינם מחזיקים בתעודת הכשר מטעם הרבנות, ובכך הקטינה באופן משמעותי את הסיכון להטעיית הצרכן שומר הכשרות.  חוסר הבהירות של פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט העליון בדנג"ץ גיני, הגיע היום לסיומו עם מתן חוות הדעת מטעם היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט. בכך נסתם הגולל על ניסיונות לפרשנות מוטעית של פסק הדין מצד גורמים כאלה ואחרים, באופן שהוביל לחשש משמעותי להטעיית הציבור.

בחוות דעתו, קיבל היועץ המשפטי את עמדתה של הרבנות הראשית לפיה מתן אפשרות להציג אישור פיקוח מטעם גוף כשרות חיצוני, יוביל להטעיית הציבור שומרי הכשרות.   הצגת אישורי כשרות לבית עסק מטעם גופי כשרות חיצוניים יכולה להיעשות אך ורק כתוספת על תעודת הכשרות הממלכתית של הרבנות אך לא במקומה. 

בפסק הדין שניתן בדנג"ץ גיני פתחה הנשיאה נאור "שער שלישי" שאליו יוכלו להיכנס בעלי בתי אוכל שאין בידם תעודת כשרות של הרבנות וקבעה כי על אף שאסור לבית אוכל שאינו מחזיק בתעודת הכשר להציג כל מצג כשרותי, מותר לו להציג מצג אמת בדבר הסטנדרטים עליהם הוא מקפיד ואופן הפיקוח על שמירתם, תוך הבהרה מפורשת כי אין בידו תעודת הכשר של הרבנות.

היועמ"ש מנדלבליט, היום

היועמ"ש מנדלבליטצילום: רועי עלימה, פלאש 90

לאחר שהרבנות הראשית פנתה ליועמ"ש לממשלה לקבל הבהרות בנוגע לפס"ד ולאופן האכיפה הנדרש, קבע היועמ"ש לממשלה כי בהתאם לפס"ד, בעל בית האוכל יכול לציין בעצמו כי הוא נתון לפיקוח מטעם גורם כשרות חיצוני , אולם הוא לא יוכל להציג בפומבי בבית העסק אישור מטעם הגורם המפקח עליו." 

הרבנות הראשית לישראל מתנהלת בהתאם לחוק איסור הונאה בכשרות ונתונה בידה הסמכות לאכוף הונאות כשרות והטעיות צרכניות. בדנג"ץ גיני שב בית המשפט והבהיר כי מתן תעודת כשרות אלטרנטיבית על ידי גופי כשרות חיצוניים הינה עבירה לפי חוק איסור הונאה בכשרות. 
מערך הכשרות הממלכתי במדינת ישראל עומד בפני שיפור משמעותי שיתקן את הליקויים שעלו, בין השאר, בדו"ח מבקר המדינה. הרבנות הראשית שוקדת זה תקופה ארוכה על שיפור מערך הכשרות והשקיעה בכך רבות עד כה, וזאת, במטרה להצעיד את הכשרות קדימה ולהתאימה לפעילות בעידן מודרני לטובת צרכני הכשרות, כך שכל רצון ל"אתגור" הרבנות מבחוץ בתחום הכשרות מעורר תמיהה. מערך הכשרות הארצי הינו מערך מורכב ומסועף בעל השלכות על מיליוני אנשים במדינת ישראל הצורכים אוכל כשר.

בארגון צהר מגיבים על הדברים: "צהר פיקוח מזון טרם קיבל לידיו את הנוסח המלא של עמדת היועמש. לכשתתקבל נלמד אותה בעיון. נציין כבר עתה כי אנו פועלים על פי אמות המידה שהותוו בפסיקת בית המשפט העליון במלואן בגדרן נותנים בעלי בתי האוכל והמסעדות הרבים שהצטרפו אלינו מצגי אמת ביחס לכללים הננקטים על ידיהם וביחס לפיקוח ההדוק הניתן על ידינו. אנו נמשיך לעמוד במטרה המרכזית שלנו והיא להגדיל את ציבור אוכלי הכשרות בישראל ולהרים את רמתה של הכשרות. נציין כי בחודשים האחרונים, מאז פתחנו את המיזם הצטרפו אלינו מסעדות רבות מכל חלקי הארץ שרובן היו ללא תעודת כשרות כלל. נמשיך במהלכים החשובים שאנו עושים למען עם ישראל, ללא מורא ומתוך כבוד להוראות הדין"

12.07.2018

1. כוווווולם חותמים עכשיו! עצומה חשובה על שידרוג דרך גדעון בגוש שילה (נתנאל אילוז)

כוווווולם חותמים עכשיו! עצומה חשובה על שידרוג דרך גדעון בגוש שילה
מדובר על כביש משובש, צר ומסוכן לנסיעה.
הכביש נחוץ לתושבי בנימין והסביבה כדי לנסוע לכיוון הבקעה.
חתמו, העבירו ושתפו את העצומה לחברים

דרך גדעון - הדרך של כולנו

https://www.atzuma.co.il/derechgidon

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יש איחוד, בני גנץ ויאיר לפיד צילום: פלאש 90, הדס פרוש, תומר ניוברג

הסכם איחוד בין גנץ ללפיד

קרא עוד