סגור

המשטרה תפצה את ח"כ יהודה גליק

ח"כ יהודה גליק, ממובילי מאבק העלייה להר הבית, יפוצה על ידי משטרת ישראל באלפי שקלים, לאחר שבמשך שנים נמנעה ממנו שוב ושוב העלייה להר. "חשש לשרירותיות ביחס המשטרה כלפי התובע". ח"כ גליק: "גם משטרת ישראל מחוייבת לנהוג בהתאם לחוק ואינה יכולה לנהוג בהפקרות"

חדשות כיפה
טו בשבט התשעט
,
21 בינואר, 2019 16:52
ח"כ יהודה גליק בהר הבית

ח"כ יהודה גליק בהר הביתצילום: מטה ארגוני המקדש

מתנת חתונה. בית משפט השלום בירושלים קבע כי המשטרה תפצה את ח"כ יהודה גליק באלפי שקלים, בשל מקרים חוזרים ונשנים של סירוב לאפשר לו לעלות להר הבית, כאשר שימש כפעיל מרכזי בתנועות הר הבית, טרם מונה לחבר כנסת.

בפסק הדין מותחת השופטת קרן מילר ביקורת על משטרת ישראל וקבע כי היא לא עמדה בחובתה לספק הסבר להתנהלות כלפי גליק וכי "היעדר הסבר מספק מעלה חשש לשרירותיות ביחס המשטרה כלפי התובע".

פסק הדין ביקר גם את התנהלות מפקד מרחב דוד דאז, תת ניצב אבי ביטון שלו היתה אחריות על הפגיעה בזכויותיו של גליק. ביטון מונה לאחרונה למפקד מרחב השרון במשטרה.

כתב התביעה עסק בשבעה מקרים בהם נמנעה עלייתו של גליק להר, וזאת לאחר שמשטרת ישראל התחייבה בבג"ץ כי תאפשר לו לעלות להר הבית, וכי תרחיק אותו מהמקום רק לאחר שתתן לו זכות להשמיע את דבריו בהליך שימוע. כאמור, בית המשפט קבע שבחמישה מקרים הוכיח גליק שמשטרת ישראל התרשלה בכך שמנעה את עלייתו להר ופגעה בו.

במסגרת ההליך טען תת ניצב ביטון כי גליק עורר פרובוקציות על הר הבית, אולם בית המשפט דחה טענה זו וציין כי "יש לתמוה כיצד לא נשמר תיעוד מצולם למצער של חלק מהאירועים לגביהם טוענת הנתבעת". השופטת ציינה שהמשטרה תיעדה את כניסתו של יהודה גליק להר ברישומים יומיים "באופן ספציפי וחריג לתובע", על כן תמה בית המשפט כיצד למרות שבמקרים בהם עלה גליק להר הבית הוא צולם על ידי צלם משטרתי, המשטרה ותת ניצב ביטון "לא יכלו להצביע ולו על ארוע מצולם אחד המבסס את טענתם הכללית לפרובוקציות (מצד גליק)".

נכתב כי בשל העובדה שמאז הארועים חל שינוי משמעותי בהתנהלות המשטרה בהר הבית ובשל תפקידו הנוכחי של גליק כחבר כנסת כשהוא "יכול להשפיע על המדיניות וההתנהלות בהר הבית במסגרת התנהלות ציבורית ופוליטית", הסתפק בית המשפט בפיצוי בסך של 7,500 ש"ח וכן תשלום שכר טרחת עו"ד על סך 6,000 ₪ והוצאות משפט.

חבר הכנסת יהודה גליק מסר בתגובה לפסק הדין כי "במדינה דמוקרטית גם משטרת ישראל מחוייבת לנהוג בהתאם לחוק ואינה יכולה לנהוג בהפקרות תוך דריסת זכויות אדם של אזרח שאינו מוצא חן בעיניה".

עו"ד שמחה רוטמן ממשרד עורכי דין רוטמן-לב שייצג את גליק בהליך התביעה, אמר כי "מהנתונים והעדויות שנחשפו במהלך המשפט הוברר שמשטרת ישראל תחת פיקודו של מפקד מרחב דוד אבי ביטון פגעה בזכויותיו של גליק בלי הצדקה והרחיקה אותו מהר הבית אך ורק מהסיבה שעליותיו להר הפריעו לאנשי המוראביטון, שהוכרז כארגון טרור. אנו שמחים שבית המשפט הטיל אחריות על משטרת ישראל להבטיח את זכות הגישה להר הבית ולמקומות הקדושים, ושידר מסר חשוב התומך בחופש הדת".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אלונה סער ומלך זילברשלג צילום: צילום מסך, טוויטר

אלונה סער נגד יעל בר זוהר: "החליטה להשתמש בחומרים שהיו לה עם מלך מלפני שנה"

קרא עוד