מלחמה באירופה

המשא ומתן בטורקיה מתקדם: אוקראינה הסכימה לא להצטרף לנאט"ו

המלחמה באוקראינה נמשכת ביתר שאת ונדמה שעברה מניסיון להכריע לכתישה מאסיבית, אולם בטורקיה נמשכים המאמצים להגיע להסדר שיסיים את המלחמה, הנמשכת זה היום ה-34, ולראשונה דווח על התקדמות במשא ומתן.

חדשות כיפה 29/03/22 20:24 כו באדר ב'

המשא ומתן בטורקיה מתקדם: אוקראינה הסכימה לא להצטרף לנאט"ו
ההרס בחארקוב, צילום: depositphotos

יותר מחודש לפלישה הרוסית לאוקראינה ונדמה כי ניתן לדווח על אופטימיות זהירה. היום (ג') דווח על התקדמות משמעותית וניכרת במשא ומתן בין נציגי המדינות הלוחמות המתקיים על אדמת טורקיה. כך דיווח שר החוץ הטורקי במסיבת עיתונאים מוקדם יותר היום.

ערבויות ביטחוניות מצד ישראל

נציגי אוקראינה הודיעו היום כי הם מוכנים להכריז על נייטרליות, לוותר על הצטרפות עתידית לנאט"ו ולהימנע מאירוח בסיסים צבאיים של הברית, תמורת ערבויות ביטחוניות. טיבן של ערבויות אלו לא הובהר עד הסוף, אולם ישראל הוזכרה כאחת המדינות האפשריות לספק ערבויות אלו לאוקראינה, לצד טורקיה וקנדה. 

לגבי מעמדו של חצי האי קרים אותו סיפחה רוסיה ב-2014, אוקראינה הציעה תקופה בת 15 שנים של התייעצות ובירור לגבי מעמדו חצי האי המצוי במחלוקת בין המדינות זה שמונה שנים. בכך למעשה נסוגה אוקראינה מריבונותה על חצי האי, גם אם באופן זמני.

למרות האופטימיות הזהירה שנרשמה, מזכיר המדינה האמריקני הביעה סקפטיות לגבי סיכויי המשא ומתן ואמר היום כי נראה שרוסיה איננה רצינית במאמציה לסיים את המלחמה באוקראינה.

רוסיה מצמצמת את פעילותה הצבאית בצפון אוקראינה

בתוך כך, הודיע היום משרד ההגנה הרוסי כי מוסקבה החליטה לצמצם באופן ניכר את פעילותה הצבאית בצפון אוקראינה, בדגש על עיר הבירה קייב. סגן שר ההגנה הרוסי אלכסנדר פומין אמר היום כי מדובר במחווה של רצון טוב של מוסקבה כדי להגביר את האמון בשיחות, אולם אין לשלול את האפשרות שמדובר בנסיגה עקב כישלון התוכנית לכיבוש מהיר של קייב או לפחות לכיתורה. הצבא הרוסי עבר בימים האחרונים מניסיון לפרוץ ולכבוש שטחים לכתישתם על ידי הפצצות והפגזות חוזרות ונשנות והרס מאסיבי של ערי אוקראינה. 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר