סגור

הרב חיים נבון על הועדה למינוי דיינים: "ככה זה כשאין לך כוח פוליטי"

אז מה החשיבות העיקרית של הוועדה למינוי דיינים מבחינת הציונות הדתית? לוודא שנבחרים המועמדים שהם באמת החכמים ביותר והמתאימים ביותר מבחינת אישיותם, וגם לוודא שלא מקפחים את אלו מבני הציונות הדתית שמתאימים למשרות הללו

הרב חיים נבון
י בסיון התשפ
,
02 ביוני, 2020 9:24
למצולמים אין קשר לכתבה

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דוברות בתי הדין

1. הליכוד העביר את ראשות הוועדה למינוי דיינים לש"ס, אחרי שבקדנציה הקודמת עמד בראשה איש ליכוד. המשמעות היא, כנראה, פגיעה במינוי דיינים מהציונות הדתית.

2. עם התעוררות העניין הציבורי בוועדה למינוי שופטים, עלתה גם המודעות לוועדה למינוי דיינים. אך האמת היא שלמינוי דיינים, בניגוד למינוי שופטים, אין משמעות אסטרטגית בהובלת המדינה. המערכת המשפטית קצצה בעשורים האחרונים את כנפיהם של בתי הדין הרבניים. בג"ץ אסר עליהם, בהחלטה שערורייתית, לדון בדיני ממונות, אפילו אם שני הצדדים רוצים בכך. בתי הדין למשפחה נוטלים הרבה מסמכויותיהם אפילו בתחום האישות. אין לדיינים הרבה מרחב להכריע בו, והם בעיקר נותני שירות, שמעניקים לציבור שירות משפטי-הלכתי (חיוני). תפקידם של רבני ערים, למשל, חשוב ומרכזי ומשפיע הרבה יותר.

3. כיוון שהתחום שבו עוסקים הדיינים הוא רגיש כל כך, יש חשיבות יהודית ואנושית לכך שהדיינים יהיו אנשים קשובים ורגישים. התכונות הללו אינן מונופול של הציונות הדתית. ממה שאני שומע, הדיינים הש"סניקים הצעירים בדרך כלל רגישים וענייניים. אם הם כאלו, לא אכפת לי באיזה צבע הכיפה שלהם.

4. אז מה החשיבות העיקרית של הוועדה למינוי דיינים מבחינת הציונות הדתית? לוודא שנבחרים המועמדים שהם באמת החכמים ביותר והמתאימים ביותר מבחינת אישיותם, וגם לוודא שלא מקפחים את אלו מבני הציונות הדתית שמתאימים למשרות הללו, ושלא דוחים אותם רק בגלל כיפתם. לשאלה הזו - שאני מודה שאינה השאלה הכי חשובה על סדר היום הלאומי - אני באמת לא יודע מי ידאג בקדנציה הקרובה. ככה זה כשאין לך כוח פוליטי.

5. אני לא חושב שנתניהו חשב על משהו מכל השיקולים שהעליתי כאן. למה הוא מסר את הוועדה לחרדים? נתניהו, יהיו אשר יהיו חסרונותיו, הוא אדם עקבי מאוד. ובאופן עקבי הוא מעדיף מבחינה פוליטית את החרדים על פני הציונות הדתית. למה? משום שלחרדים יש כוח פוליטי חזק וגם יש להם ברירה, והם יכולים ללכת עם יריביו, בעוד לסרוגים אין ממש כוח ואין ממש אלטרנטיבה. זה כנראה החשבון של נתניהו, והוועדה למינוי דיינים בהחלט אינה המחיר הכי גבוה שמשלמת הציונות הדתית על החשבון הזה.

 

פורסם בדף הפייסבוק של הרב חיים נבון

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
02.06.2020

1. זה רב שמדבר על הדיירים. רק דברי מריבה ושנאה. (אורי)

די שב בשקט . דיינים הם לא עורבה פרחה שנבחרים. דיינים זה דיינים ואתה רק רושם רב תרגע

דווח על תגובה לא ראויה
02.06.2020

2. מה משנה השיוך הפוליטי של הדיינים בענייני אישות וממון? אלא אם כן זה עניין של ג'ובים לאנשי שלומנו (שאלת רב)

דווח על תגובה לא ראויה
02.06.2020

3. חיים- אתה חי בלללנד (שלמה)

חברי ועדה לא יכולים לפקח אלא לעשות דילים. זו לא רשות שופטת אלא ערכאה פוליטית - שליש לכל זרם. בושה לסרוגים שבכלל רוצים שיתוף עם מוסד נלוז כזה. מי שנורמלי הולך לצוהר ולא מחכה לשסניקים או חרדים שיחליטו עבודו. חיים, פישלת. המופע של שקד אתמול הזכיר את פייגה מהמערכון של הגשש- מטורללת ללא תוכן ממשי.

דווח על תגובה לא ראויה
02.06.2020

4. 6 מנדטים מול 9- (החשבון פשוט)

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

5. הסעיף הראשון הוא טעות שכנראה מקורה בחוסר ידיעה (יהל)

בשני הסכמים קואליציונים מעוגן המשך החלוקה המסורתית של מינוי דיינים על פי המפתח המקובל בין המגזרים. מינוי דיינים מהציונות הדתית לא ייפגע. חשוב מאד לקרוא את ההסכמים הקואליציוניים במלואם ולא להסתמך רק על נאומי אופוזיציה בכנסת.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איילת שקד במליאת הכנסת צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

חוסמים את שקד: הליכוד לא ישתתף בהצבעה על פסקת ההתגברות

קרא עוד