סגור

הפגנה, לא חשוב על מה!

ההפגנות בארצות הברית מתדמות להפגנות למען צדק חברתי, אך בפועל הן רק מנציחות לדור נוסף את המעמדות השונים, את השנאה ביניהם, ולא מאפשרות צמיחה

נדב רט
ט בסיון התשפ
,
01 ביוני, 2020 14:59
הפגנה

הפגנהצילום: shutterstock

קל מאד להיסחף אחרי ההפגנות של השחורים בארה"ב. הרי ליבו של כל אחד מאיתנו מתכווץ כשרואים את רגלו של השוטר על צווארו של ג'ורג' פלויד, ומי מאיתנו שגם זכה פעם לנחת זרועו של שיטור יתר בכלל יזדהה בקלות...

אבל אסור לטעות לרגע. זה ממש לא הסיפור שם, ובעיקר – אם רוצים לעזור לאוכולוסיות חלשות להתקדם – זו ממש לא הדרך.

תומס סואל, הוא מההוגים הכלכליים הגדולים שידעה ארה"ב במאה האחרונה. ונכון יהיה גם לציין שהוא אפרו-אמריקאי בעצמו. בספרו 'המרדף אחר צדק קוסמי' שנכתב כבר לפני כשלושים שנה הוא כותב:

"המרדף אחר צדק קוסמי הוביל לתוצאות טרגיות במיוחד אצל צעירים אמריקנים שחורים. ממש כמו הורים שטועים ומדברים ליד ילדים קטנים כאילו אינם מסוגלים לשמוע או להבין, כך גם מקדמי ההשקפה שאי צדק קוסמי הוא הגורם לכל בעיות השחורים באמריקה אינם מבינים את השפעות ההשקפה הזו על צעירים שחורים שעדיין אין להם ניסיון אישי או בשלות לבחון את המילים האלה לנוכח המציאות.
ברבים מבתי הספר בגטאות התוצאה הסופית הייתה התפתחות גישה של עוינות ללמידה או לעמידה באמות המידה הרגילות של התנהגות חברתית. גרוע מכך, תלמידים שחורים המעוניינים לרכוש השכלה, לדבר אנגלית נכונה ולהתנהג בדרכים המאפשרות התערות בחברה מואשמים בכך שהם 'מתנהגים כמו לבנים'."

אנחנו הישראלים מכירים את הטענה שלו היטב, מכיוון שאנחנו סובלים באופן דומה בכל הנוגע לציבור החרדי. מה הדבר הכי טוב שקרה לציבור החרדי בשנים האחרונות? מתי הוא יצא בהמוניו ללמוד, לעבוד, וגם קצת לשרת בצבא? נכון, כשהנושא לא היה מדובר כלל.

לעומת זאת, כשהיה מי שניסה לדחוף את ההתערות הזו, ולוודא שהיא תקרה – נוצרה מיד תגובת נגד הפוכה:  הפגנות נגד המדינה, ודור שלם וטרי שמפתח אנטיגוניזם, ושבו "מתפתחת גישה של עוינות ללמידה או לעמידה באמות המידה הרגילות של התנהגות חברתית". זו אגב גם היתה אחת הסיבות בגללן התקשה הציבור החרדי בתחילת תקופת הקורונה להסתגל להוראות – הוא רגיל להגיב בחשדנות לכל 'הוראה מגבוה' שאינה מגדולי הדור.

ההפגנות הן הגורם המשמעותי ביותר שהפריע לציבור החרדי בארץ להתערות בישראליות, ולהבדיל, אך באופן די דומה, ההפגנות הנוכחיות בארה"ב הן הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לציבור השחורים שם. הן יוצרות דור שלם של אנשים שעסוקים בבכיינות במקום בעשייה, באלימות ובבוז למי ש'מתנהג כמו לבנים' במקום להתקדם ולהשפיע, והן מנציחות ומשמרות את הפערים במקום לטשטש אותם ולהתרומם מעליהם. עצם ההפגנה מחדד למפגינים את זה שיש 'אנחנו' – ואנחנו מסכנים, ויש 'הם' – חזקים, לבנים, וכמובן גם רעים. משקפיים שכאלו נועלים את יכולת ההתקדמות של המתבונן דרכם, וגוזרים עליו עוד דור של הישארות במקום.

אי אפשר לטפל בבעיות של חוסר שוויון באמצעות ליבוי של מידות רעות כמו קנאה מבעבעת במי שהצליח, באלימות בואכה אנרכיזם, ובדריסת נורמות מקובלות. אפשר בהחלט לעשות צעדים חשובים לצמצום פערים באמצעות לימודים, עבודה קשה, ואמון. ההפגנות הללו מרחיקות מאד את הדור הצעיר מכל אלו, ולכן הן מהוות רק גל נוסף של פופוליזם חלול, ולא ראויות להיקרא 'הפגנות חברתיות'.

 

נדב רט הינו כותב תוכן, יועץ ארגוני ותעסוקתי. חפשו בפייסבוק: וואלה, רעיון

 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
02.06.2020

1. וואו, איזה ניתוק ברמות על, אני לא יודע איפה להתחיל?! (יאיר)

אין לי מילים. כזו חוסר הבנה וחוסר אמפטיה. ארה"ב היא מדינה רעה לחלשים וטובה לחזקים. המפגינים רוצים שהמערכת תהיה יותר הוגנת. לא צדק קוסמי ולא נעליים.

אף שוטר לא היה חולם אפילו לעצור אדם לבן על שטר 20 דולר מזויף (שאולי הוא בעצמו קיבל ממשהו אחר) - זה יחס שרק שחורים מקבלים. אני גם בטוח שכשאתה רץ בשכונה אתה לא מפחד שיחשדו שאתה פורץ ויצודו אותך ברחוב (כפי שקרה לפני כחודש).

רק אדם לבן, פריוולגי ואטום ברמות על יכול לכתוב מאמר שכזה. תתנצל וחזור בתשובה.

דווח על תגובה לא ראויה
05.06.2020

2. ל-1: ארה"ב היא מדינה טובה עם מיעוט שחור קרימינלי (שאול)

האסיאתים והיהודים מסתדרים בה נהדר, רוכשים השכלה ועובדים לפרנסתם. השחורים וההיספאנים ממשיכים לקבל דמי אבטלה, לצרוך סמים ולהתלונן על קיפוח. ממש כמו הערבים, הערסים והאתיופים אצלנו.

דווח על תגובה לא ראויה
05.06.2020

3. ל-1 שלא מדייק בעובדות ומפמפם מנטרות של השמאל (רננה)

ג'ורג' פלויד הגיע למכולת שתוי. כשהתבקש להחזיר את הסיגריות שקנה תמורת השטר המזויף, הוא סירב. המוכר התקשר למשטרה, וכשהשוטרים הגיעו, פלויד סירב לצאת מהאוטו. כנ"ל, לאחר שנאזק והובל לניידת, הוא סירב לאחר מכן לצאת ממנה והחל להתקוטט עם השוטרים.

מי שמזמין צרות על ראשו, שלא יתפלא שהן אכן מגיעות. ומה לעשות, שהשחורים מובילים בעקומת בפשע מבין שאר המיעוטים בארצות הברית.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ציפי חוטובלי צילום: פלאש 90

חוטובלי התפטרה מהכנסת - מחליפתה תמונה לוועדה למינוי שופטים

קרא עוד