סגור

הגיע העת לפתוח גם את בתי הכנסת בהדרגה

בחודשיים האחרונים השלמנו עם המציאות, כדי לשמור על בריאות הציבור קיבלנו על עצמנו בכאב לב לסגור את בתי הכנסת, להתפלל  בחצרות ובמרפסות, היתה לכך הצדקה מלאה גם מבחינה הלכתית, אבל כעת, כבר אין

הרב אליעזר שנוולד
כ באייר התשפ
,
14 במאי, 2020 16:02
תפילה מחוץ לבית כנסת

תפילה מחוץ לבית כנסתצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשעה טובה המשק חוזר לפעילות, הקניונים והשווקים הפארקים מוסדות החינוך חוזרים בהדרגה לשגרה. כולנו חוששים מפני גל שני ובצדק, אולם כל הרשויות עם יד על הדופק כדי לזהות שינוי במגמה באופן מיידי ולתת מענה.

עדיין לא ניתן להשמיע צפירת הרגעה, וחייבים לנהוג בזהירות, אולם הציבור הוכיח שברובו הניכר הוא ממושמע להנחיות. התוצאות הטובות יעידו. וגם המדיניות הנכונה הדיפרנציאלית והסלקטיבית.
על רקע זה מקוממת ההשתהות באישור פתיחת בתי הכנסיות. בית הכנסת הוא 'מקדש מעט', המשכן שבו מתקיים הערך המיוחד של תפילת הציבור: "תפלת הציבור נשמעת תמיד ואפילו היו בהן חוטאים אין הקדוש ברוך הוא מואס בתפלתן של רבים, לפיכך צריך אדם לשתף עצמו עם הציבור, ולא יתפלל ביחיד כל זמן שיכול להתפלל עם הציבור. ולעולם ישכים אדם ויעריב לבית הכנסת שאין תפלתו נשמעת בכל עת אלא בבית הכנסת וכל מי שיש לו בית הכנסת בעירו ואינו מתפלל בו עם הציבור נקרא שכן רע." (רמב"ם, הלכות תפילה ח, א). בית הכנסת הוא גם המוקד המרכזי שבו מתנהלת שגרת הקהילה היהודית והחיים הדתיים. 

בחודשיים האחרונים השלמנו עם המציאות, כדי לשמור על בריאות הציבור קיבלנו על עצמנו בכאב לב לסגור את בתי הכנסת, להתפלל  בחצרות ובמרפסות ובימים מסויימים נאלצנו להתפלל רק ביחידות. קיבלנו זאת באהבה מתוך הציווי של 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם', היתה לכך הצדקה מלאה גם מבחינה הלכתית, אבל כעת, כבר אין.

אינני מציע לחזור לשגרה מלאה של בתי הכנסת. עדיין יש חובה להקפיד על הנחיות המרחק המסיכות האלקוג'ל, החיטוי, האיסור להעביר מיד ליד, לנשק את ספר התורה, ואולי גם לקבוע הגבלת המספר, וכמובן להשאיר עדיין את מי שבקבוצת סיכון בבית, אבל בגדול, זה הזמן לפתוח!

אמנם יש מקומות בארץ שבהם עדיין הסיכון להדבקה גדול מאד, ומובן החשש מפני פתיחה גורפת. אולם בדומה להמלצת מרכז השילטון המקומי לגבי מוסדות החינוך, ניתן לקבוע שמקומות שבהם היקף ההדבקה נמוכה ניתן לפתוח את בתי הכנסת, ובמקומות שההיקף ההדבקה גבוה הפתיחה תידחה עד אשר המספרים ירדו. אבל במקומות שניתן לפתוח בתי כנסת צריך לפתוח.

יש החוששים לאבדן שליטה, ואי הקפדה על ההנחיות, למרות שהציבור בכללו למעט יוצאים מן הכלל שמושכים תשומת לב תקשורתית, נוהגים באחריות מירבית. אולם גם יש חשש, ניתן להתנות את הפתיחה, כמו בבתי המדרש והישיבות, שבכל בית כנסת יוכן תיק עם ההנחיות ובעלי התפקדים הנושאים באחריות, כולל אחריות אישית, ולעשות ביקורות, אבל לא נכון להשאיר את בתי הכנסיות סגורים בצורה גורפת.

בתחילת המשבר היו שניסו ליצור את הרושם שבתי הכנסת הם הגורם המוביל בהדבקה באחוזים גבוהים, לאחר כמה ימים נחשף מסד הנתונים והתברר שהם השתמשו בניתוח נתונים חלקי ובצורה חובבנית. למעשה לאחר פרסום הנתונים המעודכן האחרון מדובר על לא יותר מ6% וגם זה בגלל הדבקות של ימי הפורים, כשעדיין לא הוטלו המגבלות. אולם הרושם נותר והוא מהווה מחסום תודעתי. אבל לא כך נכון להתנהל.
הגיע העת לפתוח גם את בתי הכנסת בהדרגה.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
14.05.2020

1. זה לא פוליטי קורקט, אבל.... (Jk)

לכולם ברור למה לא פותחים. די ברור שבמגזר הדתי לאומי יישמעו להנחיות. מצד שני, ברור שבמגזר החרדי לא יישמרו על ההנחיות. אין שום יכולת לשמור על ההנחיות באיצקוביץ, לדוגמא.
צריך גם לזכור שבתחילת הדרך אחוז ההידברות הגבוה היה בבתי כנסת

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2020

2. דייקת בכתיבתך (דוד ליאור)

אכן התחושה כרגע שההחלטה שלא לפתוח נובעת מפחד וזה לא שיקול, כל שכן כפי שציינת בסוף, ההדבקה בביה"כ היה לפני ההנחיות והאחוזים הינם שוליים.

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2020

3. דייקת בכתיבתך (דוד ליאור)

אכן התחושה כרגע שההחלטה שלא לפתוח נובעת מפחד וזה לא שיקול, כל שכן כפי שציינת בסוף, ההדבקה בביה"כ היה לפני ההנחיות והאחוזים הינם שוליים.

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

4. אפשר מקור למה שנכתב בפסקה האחרונה? (לא שמעתי על זה בשום מקום)

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

5. בכל הכבוד (האדמו"ר)

ההבדל (שצריך להיות) ביננו לבין אחינו החופשיים , שלנו יש את התורה וההלכה ולא רק משרד הבריאות ושר האוצר. בכל הכבוד הראוי, אך אתה קובע שכיום אין הצדקה הלכתית לתפילת יחיד ?? אך אתה יכול לפסוק כך כנגד כל פוסקי הדור ביניהם הרב אדלשטיין, הרב קנייסבקי הרב דוד יוסף ועוד ..על ספק פיקוח נפש מחללים את השבת ! תפילת יחיד ? רחוק מאוד !. תאר לך שאחד נדבק בבית הכנסת והוא מבוגר נניח או שבביתו האבא שלו מבוגר או חולה או.. והילד הדביק את הסבא או האבא והאמא וכו' מי יקח אחריות ? אתה? מה תעשה תקדיש יום לימוד תורה לעילוי נשמת ? כל זמן שלא בטוח ב100% שאין הדבקות צריך לשמור כל כל מה שניתן לשמור (לא מדבר בכלל על הוראות משרד הבריאות או האוצר... אלא מה שצריך לעשות על פי ההלכה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גבול לבנון. ארכיון צילום: דובר צה"ל

הסלמה בצפון: צה"ל תקף יעדי חיזבאללה בלבנון

קרא עוד