סגור

רב - המפריד | ביקורת על החוברת של הרב אלי סדן

תחת הכותרת "רב המאחד על המפריד" יצאה חוברת שפרסם ראש מכינת עלי הרב אלי סדן, העוסקת במה מאחד את הציונות הדתית. אלא שעו"ד אלעד קפלן מצא בחוברת הוא בעיקר הדרה כלפי נשים במרחב הציבורי, שעל זה אין אחדות מחשבתית בציונות הדתית

עו"ד אלעד קפלן
טז באייר התשפ
,
10 במאי, 2020 18:07
עו"ד אלעד קפלן

עו"ד אלעד קפלןצילום: ארגון עתים

בחוברת חדשה מנסה הרב אלי סדן, ראש המכינה בני-דוד שבעלי, להגדיר את מה שמאחד את הציונות הדתית. ניסיון שאולי יש בו גם מן היומרה. לאורך הדרך, הוא מרבה להשתמש במונח "הכול מסכימים" בכדי לתאר הנחות יסוד, מוסכמות לשיטתו, ובכך לשרטט את גבולות הגזרה. חייבים להודות שמדובר בניסיון תמוה: כיצד ניתן לקבוע עבור אחרים על מה הם מסכימים? בפרט, כיצד ניתן לבקש לאחד את הציונות הדתית בצורה חד צדדית? התנאי הבסיסי לאחדות הוא קבלת דברי חז"ל: "כשם שפרצופיהם שונים, כך דעותיהם שונות", ולא קביעת דרך אחת שלכאורה נכונה עבור כולם.

אחת מנקודות השבר המרכזיות בציונות הדתית היא סביב סוגיות של שוויון מגדרי. הרב סדן מתייחס לנקודה זו וטוען כי נשים "צריכות לכלכל את מעשיהן באופן שלא יפגעו בתפקידן הראשון במעלה כאם וכרעיה בישראל". למי שתהתה, פסקה מקבילה על גברים אינה מצויה בחוברת. אולם, כאשר הרב סדן קובע על מה "כולנו מסכימים" ביחס למעמד האישה, הוא מפספס את נקודת המחלוקת המרכזית. השאלה החשובה אינה מה נשים רשאיות לעשות או לא לעשות ומה עליהן להיות או לא להיות. נקודת המחלוקת ביסודה היא האם נשים הן אובייקט, ש"הכול מסכימים" כיצד יש או אין להתייחס אליו, או סובייקט, שרשאי לקבוע בעצמו את סדרי חייו והעדפותיו.

משום כך צורמת כל כך ההשתתפות של רבנים מתוך האגפים המתונים יותר בציונות-הדתית ביום עיון פתוח לציבור של מכינת בני-דוד, שיתקיים בל"ג בעומר לשם השקת החוברת. יום עיון, בדומה לחוברת, יתקיים תחת הכותרת היומרנית "רב המאחד על המפריד". אף אישה אינה שותפה לרשימת הדוברים; גם מרצה שאינו נמנה על קהילות יוצאי אשכנז כנראה לא מצאו. מדובר ביום עיון על אחדות הציונות-הדתית, שרוב רובם של הקהילות והאנשים שמרכיבים את הציבור המדובר אינם מיוצגים בו כלל.

אני מעריך, באמת ובתמים, את הרבנים שמבקשים לקיים שיח פתוח עם נציגי היהדות החרד"לית. אני גם מבין שלפעמים בכדי לנהל שיח כזה נדרש להשתתף בפורומים שאינם פתוחים ומכילים כפי שהיינו רוצים, בכדי לשמוע ולהשפיע. עם זאת, כאשר מתקיים כנס לציבור הרחב תחת כותרת כזאת, זה לא "רב המאחד" אלא, לכל היותר, "מאחד (כמה) רבנים".

כאשר מקיימים בשם "אחדות" כנס ללא נשים, אין בכך דיון אלא הכרעה. יש בכך מסר חינוכי פוגעני לאלפי תלמידות במדרשות ובתי מדרש לנשים, שגם אם יגדלו להורות תורה והלכה לרבים, עדיין קולן לא יישמע בפורומים כאלו ולמעשה הן אינן חלק מהאחדות, אלא לכל היותר אובייקט שהדיון על אחדות עוסק בו. לאף אחד אין את הרשות לוותר על מקומן בשיח בשם מצג שווא של אחדות, וכמובן שבאותה מידה לא ניתן לדבר על אחדות אמיתית בלי נציגיהן של מסורות מרכזיות נוספות שמרכיבות את הציונות הדתית.

אין לי ספק שרוב הרבנים אישרו את השתתפותם מבלי שידעו כי הדבר יוצג בצורה כזאת. נעשה כאן שימוש פסול בשמם, לשם קידום חוברת שלמעשה מפרידה הרבה יותר מאשר מאחדת. דיון על הערכים והדרך ניתן ורצוי לנהל, גם כאשר המחלוקות הן עמוקות, אך חשוב להבהיר כי "אחדות" שמדירה מתוכה את רוב הציבור אינה אחדות כלל.

עו"ד אלעד קפלן הוא מנהל ארגון 'עתים'

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
10.05.2020

1. נדמה לי שיש לרב סדן בת רופאה בכירה (משה)

שיהיה "גבר" ויביא אותה לשאת דברים בכנס המיזוגני הזה. הרי לשיטתו היא לא יכולה ללמוד אלו מציאות והשותפין שרצו לעשות מחיצה בחצר ואפילו לא סוגיה במסכת נידה. הם חיים את האתמול. כך הם חיו בענין הלהטב וכך הם חיים בענין הנשים בכלל ונשים דתיות ותלמודן בפרט. הוא רב זכויות הרב סדן אבל כדרך כל הארץ זמנו עבר.

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

2. מי מממן את הארגון הקיקיוני 'עיתים' (חתיכת בכיין)

הסנגוריה עליו שהוא צריך פרנסה...

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

3. כה אמר המתאמץ להפריד (ארגון עיתים) (דני)

למי שמנסה לאחד. ברור לנינים בעינכם כל נסיון לאיחוד, שכן אתם אמונים על פירוד מבית המדרש של "הרב תרבותיות" כנגד "הרב המאחד".

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

4. באמת שמרגישים שאתה רק מחפש במה (דוד כהן)

חבל שמצאת מקום שלא מתאים.. אם באמת הייתה חשובה לך האחדות לא היית כותב כך אך כנראה שהפרסום חשוב לך יותר.. חבל

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

5. עיון קצר באתר עיתים (איש אמת)

עיון קצרצר באתר עיתים מגלה לנו מה המאבקים של ארגון עיתים ומי החברים שלהם
ניסוח הצעת חוק הגיור, בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה, שהוגשה על ידי חברי הכנסת אלעזר שטרן ועליזה לביא והובילה להחלטת ממשלה בכנסת ה-19 להקמת מותבי גיור מקומיים בראשות רבני ערים. החלטת הממשלה בוטלה בכנסת ה-20.
2015
הקמת "גיור כהלכה", מערך בתי דין לגיור בראשות רבני עיר, ראשי ישיבות הסדר ורבני קהילות.
2016
פסיקת בג"ץ בעתירת 'עתים', להכרה במתגיירים בבתי דין אורתודוכסים עצמאיים בכדי לקבל מעמד בישראל מכוח חוק השבות.
עם כל הכבוד....

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

6. אבל למה אסור לתת לאישה לדבר? (אדם שפוי)

כנראה שאצלכם הדתיים, מקומה של האישה הוא רק בבית. חבורה של פרימיטיביים.

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

7. עוד אחד.. (נו,שויין...)

טענות חסרוות תוכן והתנגדות חסרת בסיס...

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

8. אם לא הבנת (בן אדם ירא שמיים)

"רב המאחד על המפריד" מדבר על בני הציונות הדתית, לא על אנשים כמוך. לכן לא מפתיע במיוחד שאתה לא מזדהה עם הדברים האמורים בחוברת.
עלאק דתי.

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

9. מעניין שרוב הדתיים שאני מכירה (שני)

בעלי דעות הרבה יותר ליברליות וחופשיות מאשר הדעות בחוברת הזו. מקצועות נשיים וגבריים? בדיחה. מזל שהמגזר הדתי לא באמת מאמין בדרך הזו, אלא מאמין שאישה יכולה לעבוד בכל תחום, ניהולי או "נשגב" ככל שיהיה. לפחות כל הדתיים שאני מכירה הם ככה.

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

10. הדתיים שאת מכירה (אנונימי)

הדתיים שאת מכירה הם חילוניים עם כיפה

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2020

11. ארגון עתים (אנונימי)

ארגון עתים היא תנועה הנתמכת ע"י הרפורמים ובמימון הקרן לישראל החדשה.התומכת בליברליות ובהפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה(כל מתבולליה) קידמו חוק עם חה"כ אלעזר שטרן ועליזה לביא מיש עתיד!!תנועה אנטי דתית אשר שמה בראש מעינה להפוך את מדינת ישראל למדינה חילונית בכפייה!!(לשמחתנו החוק התבטל בממשלה)

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2020

12. קושט דברי אמת (ש)

אבל לצערי אין עם מי לדבר. זו מחלה של האורתודוקסיה. כבר מאתיים שנה הם בטוחים שהם עם ישראל, למרות שרוב מוחלט של עם ישראל איננו אורתודוקסי. כך זה גם אצל החרד"לים. הם בטוחים שהם הציונות הדתית. רק על עצמי לספר ידעתי. גדלתי בירושלים בציונות הדתית ובה גם גידלתי את ילדיי. אף אחד מחבריי בבית הספר לא הם ולא הוריהם לא היה קרוב לדעותיו של הרב אלי סדן. בדור של ילדיי זה כבר לא כל כך פשוט, אבל עדיין מדובר במיעוט. מה יהיה בדור הבא? השם ישמור.

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2020

13. הכל חלול אחדות לא תושג בעידוד השחיתות וברמיסת מערכות המשפט. - לאחדות הגאולית -תורה אחרת (משה אהרון )

ציון במשפט תפדה.
לדיראון עולם תמיכתם העיוורת בשחיתות ובמנדט למוטט את מערכות המשפט.
לא אתם תשאו את דגל זו הגאולה .
אתם עוד גם תאכלו את הדג המבאיש וגם תגורשו . על ידי אותם שתמכתם בהם
הגירוש מגוש קטיף יחוויר

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2020

14. ה"פלג" של הלברליים (יהודה)

יש עקרונות שיותר חשובים. מאחדות. אלמלא שהייתי חושב בו שאינו פועל מתוך אידואלוגיה אלא מתוך רצון לרצות את קובעי הטעם. אבל מסתמא יש בסביבה שלו כאלה שמדברים גם מאידיאולוגיה. הייתי אומר להם לכם אין טענות על הר המור הנה עם כל החשיבות של האחדות יש עקרונות שאי אפשר לוותר עליהם.

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2020

15. די כבר (נמאס)

להפסיק להביא פייק תגובות של אנשי הקרן לישראל החדשה

דווח על תגובה לא ראויה
05.08.2020

16. ממליץ מאוד למר קפלן לדבר עם בנות מדרשת 'דניאלי'!!! (אוהב ישראל)


לידיעת כולם- הרב אלי סדן הוא מייסד מדרשת דניאלי לבנות.

מוזמנים לבדוק- אף אחת מעשרות בנות המדרשה בהווה וממאות בנות המדרשה בעבר,
לא תסכים שמה שנאמר כאן אכן משקף את גישתו של הרב אלי סדן לגבי מעמד האישה.

למעשה, רוב מוחלט של מה שכתוב בכתבה (גם בשאר הנושאים...) משקף את ההפך המוחלט מהקו החינוכי הידוע והמפורסם- למי שבאמת מעוניין להבין אותו ולא רק לייצר כותרות- של הרב אלי סדן.

כמה שנאת ישראל היינו חוסכים, וכמה אהבת ישראל היינו מרבים, אם רק היינו טורחים לוודא ולאמת שאכן מה שאנחנו חושבים שהשני חושב/אומר/עושה זה באמת מה שהשני מתכוון... (כידוע לכל אדם נשוי...)

אני מתפדח בשבילך מר קפלן, ומקווה שתפנה לרב אלי להבין את גישתו ותתנצל בפניו ובפני הקוראים.


דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עופר כסיף צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ח"כ עופר כסיף הותקף באכזריות ע"י שוטרים | "בלתי מתקבל במדינה דמוקרטית"

קרא עוד