סגור

למה השם עושה לנו קורונה

הקורונה מתפשטת בעולם ובישראל במהירות, והחששות כבדים. הרב שלמה אבינר מסביר כי איננו יודעים את דרכיו של ה', אך יש לנו מה ללמוד לעצמנו מהמגפה

הרב שלמה אבינר
יט באדר התשפ
,
15 במרץ, 2020 11:38
הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינרצילום: באדיבות המצלם

ש: הרי אין מקרה בעולם. הכל מיד ד'. וכל מה שהוא עושה,זה לומר לנו משהו. מה הוא יתברך אומר לנו בקורונה?

ת: תשובה ראשונה: איננו יודעים. אין לנו נביאים. וגם כשהיו נביאים, הם לא ידעו את הכל, אלא רק מה שד' אמר להם. כאשר היה רעב בארץ שלוש שנים בימי דוד, לא ידעו למה (שמואל ב כא).  כאשר היה דבר ומתו שבעים אלף, רש"י כותב שהוא אינו יודע למה (שם כד). אמנם כמה מרבותינו הראשונים כתבו למה (עין מצודת דוד), ובכל זאת רש"י אומר שאינו יודע למה. כמובן, זה בגלל חטאינו, אך רש"י אינו יודע לאיזה מהם.

תשובה שניה: האמת חייבת להיאמר, שקורונה אינה המחלה היחידה שפוקדת אותנו. לצערנו יש לנו עוד מחלות רבות, חלקן יותר חמורות לאין ערוך. וגם זאת איננו יודעים למה. כאמור, אין לנו נביאים. לכן, יש עצה כוללת: תשובה תפילה וצדקה מעבירים את רוע הגזרה. תפילה – אמירת תהילים שיש להם כח גדול.  צדקה – לעניים.  אנו עתה במצוקה, אז זה הזמן לזכור את אלה שהם כל הזמן במצוקה. ותשובה – כל אחד  על העוונות שלו.

תשובה שלישית. אף המחלות אינן הצרה היחידה בעולם. ב"ה עולמנו הוא עולם טוב, וירא אלהים כי טוב. אבל יש בו גם רע. בספר הישר הוא מכונה "גיא התלאות". אלא אומר הרמב"ם במורה נבוכים (ג, יב), הטוב הרבה יותר מרובה מן הרע. וגם זאת איננו יודעים למה יש צרה זו וזו לאדם זה וזה. הנביאים עצמם שאלו למה יש צדיק ורע לו ולא קיבלו תשובה. יש סודות של נשמות, מלפני שהאדם נולד, ולאחר שהאדם מת.

תשובה רביעית. אבל באופן כללי אפשר לומר שכל הצרות, כל המחלות, כל הקורונות באות לזכך אותנו ולעורר אותנו לתשובה. ובמה לעשות תשובה: לא חסר על מה!

תשובה חמישית. כיון שפטור ללא כלום, אי אפשר, אז ניתן להעלות השערה, אך אחר כך להודות בענווה כמו רבינו הגדול רש"י: איננו יודעים. אכן, יש כאן פלא גדול שכל האנושות כמרקחה בגלל יצור קטן מאוד שאפילו לא נראה בעין אנושית. כל המין האנושי, עם הטכנולוגיה המפותחת שלו, עם הנשק העוצמתי שלו, עם הכלכלה המבריקה שלו, עם השלטון העצום שלו, - רועד מפחד מפני יצור קטן אפסי.

זה מזכיר מה שהיה עם טיטוס הרשע שהעז להתבטא נגד רבונו של עולם, אז ד' אמר לו: "רשע בן רשע, בן בנו של עשו הרשע, ברייה קלה יש לי בעולמי ויתוש שמה... עלה ליבשה ותעשה עמה מלחמה" (גיטין נו, ב). ואכן היתוש חדר למוחו של טיטוס וחיסל אותו. יתוש קדמך.

כך, בימינו, האדם חושב שהוא אלהים, שהוא בעל הבית להחליט מה טוב ומה רע, מה שנקרא רלטיביזם מוסרי או פוסטמודרנה או עוד שמות. ואם הוא מאמין באל, הוא אפילו חושב שהוא בעל הבית על האל, כלומר קובע אלהים בצלם האדם, במקום להבין שאדם הוא בצלם אלהים, וכך עליו להתנהג. אם כן, אדם גאוותן, אדם יודע הכל, אדם מבין הכל, נראה אותך נלחם נגד יצור קטן שבקטנים של רבונו של עולם.

והיצור הזה נרא קורונה, כתר. עלינו להחזיר את הכתר לרבונו של העולם. כתר יתנו לך.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
15.03.2020

1. טיפול שורש בנגיף (יוסף בן אליה)

פר' השבוע , כי תשא: ונתנו איש כופר נפשו להשם ( למשכן , היום למכון המקדש!?) ,מחצית השקל (10גרם כסף)...ולא יהיה בהם נגף..בהמשך כתיב ..ויגוף השם את העם על אשר עשו את העגל : פרקי אבות (5,8): דבר בא על מיתות האמורות בתורה שלא נמסרו לבית דין , על פירות שביעית ומתרבה בגלל מעשר עני שבשלישית ובשישית ומתנות עניים שבכל חג דברים פר' עקב : והיה עקב תישמעון את המשפטים האלה ושמרתם ועשיתם אותם....והסיר השם ממך כל חלי....ונתנם בכל שונאיך. בין תבוסה במלחמה , רעב ודבר בחר דוד המלך בדבר , כדכתיב , נפלה נא ביד השם כי רבים רחמיו .

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2020

2. מהש (משה)

ע"ב שמות

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2020

3. לא משכנע (עומר)

לא השתכנעתי להאמין בקיומו של ד' בעקבות הכתבה

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2020

4. אז על אותו משקל אפשר להגיד שה' עשה לנו חמלניצקי, אושוויץ ומנגלה כי היינו זחוחים? (אריה)

קראתי את זה פעם איפשהו...
אה, בטור של אחד. יאיר לפיד. טען שכל מטרת חורבן גוש קטיף הייתה כדי ללמד ציבור מסוים ענווה....

ברצינות, על מי ההגיגים בשקל האלה עושים רושם?

דווח על תגובה לא ראויה
16.03.2020

5. בכנות, תגיד שאתה לא יודע! (eli)

תואר רב לא מעניק גילוי סודות שמים.

דווח על תגובה לא ראויה
24.03.2020

6. השם לא עושה לכם קורונה תפסיקו להאשים אותו - שמרו מרחק זה מזה ולא תדבקו (הקב"ה נתן לאדם שכל כדי שישתמש בו)

זה כמו לקפוץ מול משאית בכביש ואח"כ לשאול למה השם עשה לי את זה?

דווח על תגובה לא ראויה
24.03.2020

7. יוסף בן אליה צדיק יקר יש לי חצי שקל בקופת חסכון- לאן לשלוח אותו? (הקב"ה מקבל גם כרטיס אשראי?)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ציפי חוטובלי צילום: פלאש 90

חוטובלי התפטרה מהכנסת - מחליפתה תמונה לוועדה למינוי שופטים

קרא עוד