סגור

על מה אתם מדברים כשאתם מדברים על מינוי רב ראשי ציוני?

פוליטיקאים נכבדים, הבו לנו רבנים ראשיים מחוברים לאתגרי החברה הישראלית, אשר רוצים לתקן ולטפל בכשלים המבניים והמהותיים במערכת ולא כאלה שישבו על המדוכה במקרה הטוב או יקפאו על השמרים במקרה הרע

תני פרנק
ב באדר התשפ
,
27 בפברואר, 2020 15:03
הרבנות הראשית

הרבנות הראשיתצילום: Flash90

מערכת הבחירות האינסופית שאנו מצויים בה מולידה נרטיבים וקמפיינים שונים, וכך גם בענייני דת ומדינה. אם בבחירות מועד א' צפה ועלתה מן האוב אמנת גביזון-מדן, בבחירות מועד ב' השיח נסוב סביב השאלה האם מדינה יהודית משמעה מדינת הלכה, הבחירות הנוכחיות הולידו דיון סביב הצהרות להביא למינוי רב ראשי ציוני.

נפתלי בנט הצהיר עוד לפני החיבור המחודש של "ימינה" שהם יקדמו מינוי רב ראשי ציוני כחלק מסדר יום יותר קונקרטי בנושאי דת ומדינה. בכחול לבן הקימו מטה סרוגים שבין שאר המסרים שלו נמצאת טענה שרק הם יביאו מינוי רב ראשי ציוני, בעוד בימינה יש מי שהצביע לרב ראשי חרדי (ככל הנראה הכוונה לרב רפי פרץ שהיה חבר בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים ב2013 מתוקף תפקידו כרבצ"ר). אפילו אביגדור ליברמן, שעוסק בדרך כלל בגיור, נישואין, וגיוס חרדים, שם את האצבע על הצורך במינוי רב ראשי ציוני ואף התחייב להביא לתיקון הגוף הבוחר על מנת לאפשר זאת.

קודם כל כדאי לנסות להסביר על מה הם מדברים. מה הכוונה ברב ראשי ציוני? האם תנאי הסף הוא לרב ששירת בצה"ל? הוא צריך להיות בתפקיד לוחמה או להשלים שירות סדיר ושירות פעיל במילואים? אם הוא לא שירת ואומר ברכה לשלום המדינה זה בסדר? אמירת הלל ביום העצמאות זה תנאי סף? ונניח וכל התנאים האלה מולאו. האם עצם היותו דתי-ציוני היא מספקת? יש פער עצום בין רבנים ציוניים שונים ביחס שלהם לסוגיות דת ומדינה בישראל. יש רבנים בדרגת סא"ל שמבחינתם שירותי הדת מתפקדים מצוין למעט מעידות כאלה ואחרות, ויש רבנים בדרגת אל"מ שחושבים שצריך להפוך את המערכת על פיה. יש רבנים ציוניים שסבורים שאסור לאפשר לארגוני כשרות פרטיים דריסת רגל כלשהי ויש רבנים ציוניים שהקימו גוף כשרות כזה.

ואולי אנחנו צריכים להרחיב את מושג הציונות. לא מספיק להיות "ממלכתיים" ולהגיד הלל בברכה ביום העצמאות. אנחנו צריכים רבנים שמחוברים לעם, שמבינים את המשמעות של "חברת המופת" עליה דיבר חוזה מדינת ישראל בנימין זאב הרצל בספרו אלטנוילנד – חברה מתוקנת המבוססת על ערכי הצדק והשוויון ושואבת מן היהדות ומסורת ישראל. לאור זאת, האם רב ראשי שמתנגד לחלוטין לשירות נשים בצה"ל, גם בדיעבד וגם מלכתחילה, הוא ציוני? האם רב ראשי שמתנגד לכל הקלה בגיור גם אם הוא נעשה על ידי רבנים מקומיים הוא ציוני?

פוליטיקאים נכבדים, הבו לנו רבנים ראשיים מחוברים לאתגרי החברה הישראלית, אשר רוצים לתקן ולטפל בכשלים המבניים והמהותיים במערכת ולא כאלה שישבו על המדוכה במקרה הטוב או יקפאו על השמרים במקרה הרע. דברו על המהות ועל הצעדים הנדרשים לצורך איחוי השסע בין דתיים מסורתיים וחילונים בישראל ולא (רק) על הרקע הצבאי של המועמדים שלכם. ולא פחות חשוב, צריך לזכור ולהזכיר – מינוי רב ראשי ציוני הוא לא סוף הדרך אלא בקושי התחלת התיקון הנדרש ברבנות.

 

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
27.02.2020

1. הדיבליות חוגגת. רבנות זה לא מפלגה . אלא שלטון יהודי חכם. (הורסים רבנות)

לכל ההורסים. גם בית משפט לשלוח את השופטים למכור בשוק. את העורכים דין לדוג דגים. על מה אתם קמים על הטיפשות החוגגת. תורה אחת ארץ אחת ודי לזיבולציה.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2020

2. רב ראשי צריך להיות עם אחריות להגיד גם דברים שלא נוחים לשומעים (תפקידו של רב ראשי)

הרבנים הראשיים דהיום עומדים על המשמר לשמור על שמירת העתיד היהודי של העם היהודי - וזו היא ציונות אמיתית. לדאוג לעתיד היהודי של מדינת היהודים.
ובפרט, רב ראשי צריך להיות עם אחריות להגיד גם דברים שלא נוחים לשומעים,
לעמוד על המשמר לגייר רק על פי ההלכה, ורק את מי שבאמת מתכוון לקבל על עצמו עול תורה ומצוות.
לעמוד על ההלכה בשמירה על קדושת השבת ועל קדושת הכותל.
למנוע מכל מיני ערב רב לחלל את הקודש בפולחנים פרובוקטיבים שאסורים על פי עשרת הדיברות.
ולומר לעם ישראל את דבר ה' על פי מה שקיבלנו בתורתו.
יישר כח לרבנים הראשיים ושיזכו להגדיל תורה ולהאדירה תוך שמירת ההלכה ותוך עמידה על המשמר לא לתת לכל מיני שועלים קטנים לנסות ולחבל בכרם ישראל.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2020

3. התורה (חן)

התיקון היחיד הוא ללכת ע"פ תורת משה רבינו ולא לנסות ליפות מציאות ולהיות יפי נפש. התורה היא אחת. עלינו להתאים את עצמינו לתורה ולא את התורה אלינו.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2020

4. לא נמאס נמאסתם מהסיאוב והלכלוך (עוד כותרת)

בושה לנגח רבנות נבחרת. לא על ידי עסקנים ולא על ידי משתלחין כי אם לימוד של 40 שנה ועד 20 שנה.
די תרדו מהעץ ההלכה והתורה הם המשנה לחיים

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2020

5. מישהו בנתע הלך (איבוד )

תני פראנק איבד את הקשר עם המציאות עם הסרטון שמעודד נישואי תערובת.
עכשיו הוא רוצה רב שיתן לו מענה לכל הגחמות.
ושהרב הראשי ילך לפי חזונו של הרצל ולא של משה רבנו!

אז אפשר לשמוח ששמואל שטח דואג שלא יהיו תלמודי תורה שהולכים בדרך ההזויה הזאת

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2020

6. הגיע הזמן למנות שופט עליון רב (אזרח מודאג)

אפשר שהוא יהיה רב- ציוני.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גנץ בשדרות צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

גנץ הורה על גיוס מילואים, מלונות הקורונה חוזרים לפעילות

קרא עוד