סגור

יאיר שרקי מסביר: איך אפשר להיות דתי וציוני אחרי השואה

יאיר שרקי נפגש עם חוקר פולני מקראקוב, הסביר לו על ההבדלים בין סרוגים לחרדים, ומדוע הוא מאמין בציונות שלו גם בדור שלאחר השואה

יאיר שרקי
כו בטבת התשפ
,
23 בינואר, 2020 9:22
יאיר שרקי. המציאות מתווכת את האמונה

יאיר שרקי. המציאות מתווכת את האמונהצילום: מתוך הפייסבוק

התקשר אליי לאחרונה חוקר פולני מקראקוב שכותב דוקטורט על קהילות דתיות אנטי ציוניות, וביקש לפגוש אותי. ישבנו בבית קפה בסינמה סיטי, רשימה ארוכה של שאלות לפניו. הוא רצה לדעת את ההבדלים המדויקים בין סרוגים לחרדים, להבין את פרטי הפרטים של ההשקפות בכל תת מגזר וקהילה.

הוא לא יהודי אבל שם המשפחה שלו דושינסקי (כמו אחד האדמו״רים האנטי ציוניים הבולטים), הוא ביקר בישראל כבר 11 פעמים, גר חצי שנה בבני ברק וחולם לעשות ״גוי עליה״ (הגדרה שלו). כשאני דיברתי על סבא רבא שלי ששרד את אושוויץ ועל שמו אני נקרא מרדכי, הוא סיפר על סבתא רבא שלו שנעצרה כשהבריחה מזון לגטו במסגרת השוק השחור. אני עונה באנגלית הוא כותב בפולנית, ועל כל שאלה שעוברת הוא מסמן איקס קטן.

כשהוא סיים את כל השאלות ראיתי שעל הנייר שלו נשארה שאלה אחת רוצה הוא שאל קצת בחשש: ומה אתה באופן אישי כאדם מאמין חושב על ההתנגדות הדתית לציונות? לא התכוננתי לשאלה הזאת אז פשוט ביקשתי ממנו להסתכל אחורה על הנוף של ירושלים הבנויה שפרוש מאחורינו.

והסברתי: אני דתי בגלל שאני ציוני. בדור שלנו לא ראינו את הים נבקע, את מעמד הר סיני, גם לא את גילוי השכינה במקדש. אבל אני מכיר אנשים שהיו באושוויץ ורואה עכשיו מהחלון של בית הקפה את המנופים שבונים את ירושלים והם ההופעה הכי גלויה של אלוקים במציאות שלי. את התשובה הזאת הוא לא רשם במחברת. אולי כי היד שלו היתה עסוקה בלהסוות דמעה.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
23.01.2020

1. טמבלים כולכם (מישהו)

ואז כשתהיה התנתקות נוספת תורידו את הכיפה
היהדות בנויה על הוכחות ואמיתות שקימות גם כשאתה בשואה והורגים את כל המשפחה שלך

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

2. 1 - אתה הטמבל. היהדות אכן בנויה על דברים שעומדים במבחן גם כשהורגים את המשפחה שלך בשואה, אבל גם כשעושים התנתקות... (כמו שהיהדות לא קשורה באם "אלהים נחמד אלי" כך הציונ)

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

3. ל2 (ירושלים)

לא נראה לי שהבנת את 1
מי שמבסס את דתו על גאולת ישראל יכול להגיע למשבר דתי כשיפנוהו מביתו
אותה נקודה יש במי ששומר מצוות כי זה נוח וטוב לו והיושב במרומים דואג לו ועונה לתפילתו ולעיתים יכול להתאכזב קשות
ולכן עדיף לאחוז ביהדות האמת שגורסת כי צדיק ורע לו רשע וטוב לו וגם שתדיר אנו נענשים על חטאינו ואיננו נכנסים לחשבונות שמים
ועובדים אנו את האלוקים בגלל שזו דת האמת והטוב התכליתי האמיתי גם אם אנו סובלים וגם אם לא הגענו אל הגאולה השלמה

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

4. ל 3 (אודי)

אבל אנחנו, ב"ה, בימות המשיח.

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

5. בלי פיענוח סודה של השואה לעולם גם לא נבין את רזיה של התקומה (משה אהרון עו"ד)

בס"ד.

משה טרם שהסתלק מהעולם לא הניח דבר שלא אמרו או התנבא עליו. שגם לא בכדי הוא קרוי : "אבי הנביאים" הוא ניבא את גאולת הקץ שבניצניה אנו שרויים והוא ניבא את הרעה של אחרית הימים = השואה. [על סיפה של "האתחלתא"] הוא ניבא על מאורעות האתחלתא ואופיה [מדינת ישראל]ובעיקר על חוקי התנהלותה על ידי המנגנון של "וכיפר אדמתו עמו". שבגאולת הקץ מנגנון הכפרה יהא באמצעות ארץ ישראל אשר תשמש כסדן הכפרות לעם ישראל. בחבלי גאולה לא פשוטים ..... שהרי אלפיים שנה מאסנו בה בארץ חמדה. הותרנו אותה גלמודה בשממונה והכל בטואנות שווא בדמות מדרשים דוקטרינריים מופכרים של: לא לעלות בחומה וכל מיני שבועות והשבעות הזויות. וכך משנואש הקב"ה ממי שקוריים "חרדים" הערה רוח ממרום דווקא על היפוכיהם על חלוצים חילונים אשר הלמו במסירות נפש לנסר בקול התור והטוריה בקול הזמיר והזמורה והנה גם לקולות אלה שבקעו מארץ ישראל לא שעו החרדים ואדמוריים . אלה התעקשו להישאר באדמת אירופה הארורה עד שהכורת עלה וכילה הכל . והנה גם עתה אופייה של זו הגאולה אינו נהיר ואינו מובן לסקציה האורטודוקסית . הם מדמים להכתיב לקב"ה את אופייה ומהליכיה של זו הגאולה. ומבקשים במפגיע להקדים את המאוחר. שכאמור בכוונת מכוון גאולה זו לא מנוהלת על ידי מי שלא היה ראוי לה לכתחילה והיא מנוהלת דווקא על ידי שליחים חילוניים ועל פי דיפלסינה אזרחית חילונית . כל מי שמבקש להקדים את המאוחר ומורד במכניזים הזה שנבחר על ידי שמיים לנהל את האתחלתא מורד למעשה במלכות השמיים.

בהמשך יבוא גם זמנה של תורת משיח להיותה מונחלת לכל כבסיס לגאולה השלמה.תורת משיח שבה יהיו מוטמעים כל הערכים האוניברסאליים

דווח על תגובה לא ראויה
24.01.2020

6. תגובה לאהרן עו"ד (אש)

אתה שונא חרדים מובהק!
רק הערה קטנה על כפירה שלך .
אם הקב"ה מערה רוח ממרום על החילונים הוא בוודאי יכל גם יכול לערות רוח ממרום על עושי רצונו החרדים. אא"כ את סבור שהחרדים , שנואי נפשך יכולים להגביל את הקב"ה ברוב רשעותם או טמטומם לדעתך . עפר לפיך.

דווח על תגובה לא ראויה
26.01.2020

7. השאלה הנכונה: איך אפשר לא להאמין בבורא לאחר השואה? (ישראל קרמר)

בתורה כתוב שיכולים לבוא צרות ואסונות על עם ישראל ואף השמדה אם לא ילך לפי מצוות התורה ותנועות הרפורמה וההשכלה אינם לפי מצוות התורה.
כך שהשואה דווקא מחזקת את האמונה בבורא עולם ובאמטנה הדתית היהודית.

דווח על תגובה לא ראויה
26.01.2020

8. המשך (ישראל קרמר)

מייסד תנועת המוסר מרן הגאון הרב ישראל ליפקין מסלנט זצוק"ל אמר שכנגד ה"שולחן ערוך" של גייגר (אברהם גייגר ימ"ש מייסד הרפורמה) יקום 'שו"ע' חדש של גרמניה שבו יהיה כתוב שיהודי הוא לא בן אדם ומצווה להשמידו. כפי שצדק לגבי התוצאה, כך צדק באותה מידה לגבי הסיבה!

וכן היו ועדיין ישנם ניצולי שואה חרדים ודתיים -לאומיים. וישנם חוזרים בתשובה ממשפחות של ניצולי שואה. כך שהשואה אינה מפריעה לאמונה הדתית ואף להפך כאמור לעיל.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון: פגיעת רקטה בישיבת שדרות צילום: ישיבת אפיקי דעת שדרות

פגיעה ישירה בישיבת ההסדר בשדרות: צפו בתיעוד

קרא עוד