סגור

פורום השואה הבינלאומי: החשיבות של ריצה לקראת מנהיגי האומות

רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו מסביר את החשיבות לכבוד שיש להעניק למנהיגי אומות העולם שהגיעו ארצה. הרב עושה אבחנה בין סוגי הברכות שיש לברך למנהיגים השונים

הרב שמואל אליהו
כה בטבת התשפ
,
22 בינואר, 2020 20:19
הרב שמואל אליהו. לכבד את המנהיגים

הרב שמואל אליהו. לכבד את המנהיגיםצילום: אלישמע סנדמן

היום יבואו לישראל נשיאים, מלכים, ראשי מדינות, ראשי ממשלות. הגמרא אומרת שיש חשיבות גדולה לָרוּץ לִקְרַאת מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל, וְלֹא לִקְרַאת מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל בִּלְבַד, אֶלָּא אֲפִלּוּ לִקְרַאת מַלְכֵי עוֹבְדֵי כּוֹכָבִים, שֶׁאִם יִזְכֶּה, יַבְחִין בֵּין מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל לְמַלְכֵי עוֹבְדֵי כּוֹכָבִים. (ברכות יט: 'במקרה' גם הדף היומי).

הסיבה לריצה היא שכבוד השליטים הללו הוא חלק מכבוד ה'. לכן מברכים עליהם: "תָּנוּ רַבָּנָן, הָרוֹאֶה מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל, אוֹמֵר, "בָּרוּךְ שֶׁחָלַק מִכְּבוֹדוֹ לִירֵאָיו". מַלְכֵי עוֹבְדֵי כּוֹכָבִים, אוֹמֵר, "בָּרוּךְ שֶׁנָּתַן מִכְּבוֹדוֹ לְבָשָׂר וָדָם". (ברכות נח.).

הגדרה של מלך היא "שליט" שמשפט המלוכה בידו. לכן לא מברכים על סגן נשיא, שר, ראש עיר. כמו כן לא מברכים על שופטים שמשילותם לא נקראת מלוכה. כמו כן לא מברכים על שיירה של מכוניות שבתוך אחד מהם הנשיא, ולא מברכים כשרואים אותם במסכים. הפטור הזה לא פוטר אותנו מלהודות לה' יתברך בכל כוחנו ובכל ליבנו. 

כשרואים את פוטין במסכים אפשר להודות לה' ולומר: "מודים אנחנו לך ה' יתברך שאנו רואים אל נשיא רוסיה מכבד את עם ישראל וירושלים. האומה שרדפה את ישראל והגלתה רבים לסיביר. שכרתה ברית עם הנאצים וגזרה עלינו גזרות רעות מאות שנים, מבינה היום את מעלתם של ישראל, מכירה בזכותינו על ארץ ישראל. יהי רצון שעל כל האומות יאמר: "לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה וּלְמַעַן יְרוּשָׁלִַם לֹא אֶשְׁקוֹט עַד יֵצֵא כַנֹּגַהּ צִדְקָהּ וִישׁוּעָתָהּ כְּלַפִּיד יִבְעָר: וְרָאוּ גוֹיִם צִדְקֵךְ וְכָל מְלָכִים כְּבוֹדֵךְ וְקֹרָא לָךְ שֵׁם חָדָשׁ אֲשֶׁר פִּי ה' יִקֳּבֶנּוּ".

כשרואים את סגן הנשיא האמריקאי מייק פנס אפשר להודות ולומר: "מודים אנחנו לך ה' יתברך על סגן נשיא האומה האמריקאית שמכבד את ישראל, ורואה בנו היום את התקיימות הנבואות, ובמיוחד נבואת ישעיהו (סו): "מִי שָׁמַע כָּזֹאת מִי רָאָה כָּאֵלֶּה הֲיוּחַל אֶרֶץ בְּיוֹם אֶחָד אִם יִוָּלֵד גּוֹי פַּעַם אֶחָת כִּי חָלָה גַּם יָלְדָה צִיּוֹן אֶת בָּנֶיהָ: הַאֲנִי אַשְׁבִּיר וְלֹא אוֹלִיד יֹאמַר ה' אִם אֲנִי הַמּוֹלִיד וְעָצַרְתִּי אָמַר אֱלֹהָיִךְ". יהי רצון שיכירו כל האומות כי אתה גאלת אותנו והבאת אותנו לארצינו, ואתה עתיד לקיים בנו את כל נבואות הגאולה. "ודבר אחד מדבריך לא ישוב ריקם"

כשרואים את שאר הנשיאים והמלכים וראשי הממשלות אפשר לברך: מודים אנחנו לך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שמתקיים בנו ובירושלים "לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה וּלְמַעַן יְרוּשָׁלִַם לֹא אֶשְׁקוֹט עַד יֵצֵא כַנֹּגַהּ צִדְקָהּ וִישׁוּעָתָהּ כְּלַפִּיד יִבְעָר: וְרָאוּ גוֹיִם צִדְקֵךְ וְכָל מְלָכִים כְּבוֹדֵךְ וְקֹרָא לָךְ שֵׁם חָדָשׁ אֲשֶׁר פִּי ה' יִקֳּבֶנּוּ". יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שיתקיים בנו "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם: וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה' אֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה' מִירוּשָׁלִָם: וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה". אמן ואמן.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
22.01.2020

1. עוד פעם הוא??? (מנשה)

תקשיבו זה מוגזם! כל המגזר נבוך עד מוות מהקושיות העצומות שעולות מפרשת הרב טל על הרב שמואל אליהו ולא זו בלבד שהוא מתעלם ולא רואה את הציבור ממטר, הוא גם ממשיך לקדם את עצמו כרגיל עם אייטמים כאילו לא קרה כלום... הזוי ומעורר סלידה.

דווח על תגובה לא ראויה
22.01.2020

2. איזה בושה לתלמידי החכמים (בחור)

במקום לתת את הבמה בשאלות הלכתיות לתלמידי חכמים נותנים את הבמה לרב שמואל אליהו שידוע שהוא ברמה מאוד נמוכה בתורה. זה נכון שבוא טוב בתקשורת ופוליטיקה, אבל אסור לערבב!!

דווח על תגובה לא ראויה
22.01.2020

3. חברים יקרים, תפסיקו לזלזל במקובל הא-לוקי הרב אליהו שליט"א (משה רביבו)

הרב שמואל אליהו הוא גדול הדור, בקי בכל חלקי התורה. אם אתם רוצים לזלזל ברב - כבר עדיף לזלזל ברב נבנצל, הרב אליהו שליט"א אמר לי שאחרי שהרב נבנצל נפל בהכשרת השרץ הרב טל, אז אסור להקשיב לו, ואפילו עדיף לא להקשיב לו בעניינים אחרים, כי כנראה שהוא בכלל לא יודע לברר דברים.

דווח על תגובה לא ראויה
22.01.2020

4. החולירות של טל (חיים)

לאנשי כיפה. אנא לחסום את החולירות של כת טל

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

5. יש לברך שברוך השם פוטין סחט מביבי רק חצי מנכסי המדינה ולא מדינה שלמה (יצחק )

תמורת שחרור נעמה. רק את הקב"ה צריך לברך!

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

6. פוטין (ידידיה)

לא מרובל שמברכין על פוטין שחושב שמלך והורג מי שנגדו ורוצה את ירושלים

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

7. אתם יודעים אם האתר מעלה אותו או שהוא מעלה את עצמו? (שואל ברצינות)

אם האתר מעלה אותו אולי אפשר לבקש שיעשו את זה בתדירות יותר רחוקה... אם הוא מעלה את עצמו אז לא יודע מה אפשר לעשות...

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

8. ירושלים (יעקב ארנשטיין)

מה שכתב ר' שמואל 'הגדרה של מלך היא "שליט" שמשפט המלוכה בידו. לכן לא מברכים על סגן נשיא, שר, ראש עיר' אלו דברי הבל, כבר כתבו הראשונים שההגדרה של מלך היא מי שבידו להרוג ואין מוחה בו, היום אין 'מלך' במובן זה (אולי יש באפריקה - איני בטוח).
כשכותבים הלכה צריך ללמוד אותה לפני שאומרים אותה לרבים

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

9. אלעד (ישראל ידידיה)

אחרי מה שכתב מרן הרב נבנצל על שמואל אליהו שהוא ניסה לרמותו בשקרים וכזבים על תלמיד חכם, היה ראוי לשמואל אליהו שיסתגר בביתו ויגזור על עצמו שתיקה מכל עניין ציבורי

וזאת מלבד שרוב ההלכות ששמואל אליהו מזכיר - או שהם פשוטות אפילו לילדי תלמוד תורה, או שהם טעויות נוראיות, כמו בהלכה זו למשל, כמה טעויות הלכתיות, אסור להטעות את הציבור בדבר הלכה

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

10. שמואל אליהו + אפרת גרדי = ?? (יעקב כהן)

מי שיודע אודות הקשר שלו עם האשה הנשואה אפרת גרדי שעל פי השמועות נאלצה להתגרש מבעלה, ונשבעה שבועה חמורה מאת ניר בן ארצי שלא תגלה דבר, ובתמורה לכך קבל ניר בן ארצי חסיון ממשפחת אליהו - מוזמן לשתף..

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2020

11. ויפתח ה' את פי העתון. (רועי שרת)

לא שוה כלום..

דווח על תגובה לא ראויה
05.02.2020

12. אני פשוט מתבייש במגיבים השונים על זילזול בתלמידי חכמים שיש בתגובות השונות (ובתגובות אין לא דרך ארץ ובוודאי שלא תורה, כולל המתיימרים לדע)

דווח על תגובה לא ראויה
05.02.2020

13. אני פשוט מתבייש במגיבים השונים על זילזול בתלמידי חכמים שיש בתגובות השונות (ובתגובות אין לא דרך ארץ ובוודאי שלא תורה, כולל המתיימרים לדע)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מליאת הכנסת צילום: פלאש 90, נעם רבקין פנטון

הצעת החוק להעלאת הקנסות למפרי תקנות הקורונה אושרה בקריאה ראשונה

קרא עוד