סגור

לכו לבחור. ברגליים.

אחוזי ההצבעה ההולכים ויורדים, הכספים הרבים המושקעים בכל מערכת בחירות שתכיפותן עולה, העובדה שהבחירה צריכה להיעשות דווקא בקלפי מסוימת וגם העובדה שעלינו לטרוח ולהגיע למקום שנקבע מראש בשעות ספורות, גורמים לרבים לרצות להפוך את הבחירה לדיגיטלית. אבל בשלב זה, זה פשוט אסור

אסף פאסי
יז באלול התשעט
,
17 בספטמבר, 2019 10:44
מצביעים ברגלים

מצביעים ברגליםצילום: באדיבות המצולם

לרובנו, במספרים עצומים, יש חשבון בנק. הכסף עליו אנו עומלים במשך שנים נמצא תחת מערכות אלקטרוניות ששומרות עליו ומגינות עליו וסופרות אותו. על אף הסיכון הגדול ויכולות זיוף וגניבה, רוב מוחלט בארץ ובעולם בוחרים לשים את כספם במערכות אלה.
גם הבורסות בעולם וקרנות ההשקעות נמצאות במערכות כאלה ומידע רב זורם היום ברשתות וירטואליות. ב-2020 אין יכולת לעבוד ללא מחשבים ויותר ויותר אנשים משתמשים ביכולת הדיגיטלית כדי לרכוש מוצרים ודברים.
ולמרות  הכל, גם היום אנו נאלצים לבחור ברגליים, בדפים ובמעטפות, כדי לממש את זכותנו הדמוקרטית.
אחוזי ההצבעה ההולכים ויורדים, הכספים הרבים המושקעים בכל מערכת בחירות שתכיפותן עולה, העובדה שהבחירה צריכה להיעשות דווקא בקלפי מסוימת וגם העובדה שעלינו לטרוח ולהגיע למקום שנקבע מראש בשעות ספורות, גורמים לרבים לרצות להפוך את הבחירה לדיגיטלית. אבל בשלב זה, זה פשוט אסור.
בעבר נעשה פיילוט בישראל לבחירה ממוחשבת, שזה כמה צעדים לפני האפשרות שאנשים יוכלו לבחור מביתם. הדבר נעשה בין היתר בבחירות הפנימיות במפלגת הליכוד העבודה והבית היהודי. בפריימריז של מפלגת העבודה  לקראת הבחירות לכנסת ה-18, התרחשה תקלת מחשבים שבעקבותה בוטלו הבחירות ונערכו יומיים לאחר מכן בהצבעה ידנית.
בבחירות המקדימות שנערכו בליכוד היו תורים ארוכים בשל המחשבים שגרמו לרבים לנטוש את הקלפיות ולבחירות להתארך לעוד שעתיים מעבר לזמן שנקבע מראש. באירלנד, בירת הדיגיטל העולמית, ניסו לעבור לבחירות דיגיטליות אך חזרו מהר מאוד להצבעה בפתקים. גם בארה"ב ניסו אל גור וג'ורג' בוש לעבור לבחירות ממוחשבות ונחלו מפלה, ובמקומות נוספים בעולם בהם ניסו לקפוץ לעתיד, חזרו מהר מאוד לעטים לניירות ולקופסאות.
העולם של 2020 עדיין לא יודע להתמודד ביום אחד עם היכולת לקבל נתונים מכלל אזרחיו. מדינות שיודעות לקיים מערכות יום יומיות צפויות, מתקשות לעמוד בעומסים בלתי רגילים ובנתונים שבמידה ויעלמו הנזק יהיה בלתי הפיך ובלתי ניתן לתיקון. לזה אפשר להוסיף את הסכנות הרגילות שכל מי שמתמש במערכות ממוחשבות מכיר – נפילות והפסקות חשמל, באגים, גניבות מידע ע"י האקרים, וכמובן וירוסים.

יש הבדל עצום בין מערכות שרגילות ללחץ היום יומי, לבין מערכת חד פעמית שצריכה לעבד ביום אחד מידע גורלי ורב כל-כך. גם במקומות בהם הצליח הדבר (כמו במפלגת קדימה וכן באופן מתקדם יותר במפלגת זהות) המדובר במספר מצומצם מאוד של אנשים.
ובכל זאת זה עניין של זמן לא רב עד שההצבעה תשתנה לדיגיטלית. ככל הנראה לצד סיפורי התקליטים הקלטות והאסימונים נוכל לספר יום אחד שהיינו בין האחרונים שהצביעו בפתקים ובמעטפות. ועד אז- לכו לבחור. ברגליים.

אסף פאסי הוא מנהל חברת הפרסום והדיגיטל פאסי.קראוס

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
17.09.2019

1. רק ביבי !!! כי סוס מנצח לא מחליפים - בחמור כושל, צולע ומגמגם ! - בשבילנו - רק ביבי! (מחל!)

דווח על תגובה לא ראויה
17.09.2019

2. כנסו דחוף (יהודי)

קבלו הסבר קצר למה חייבים להוציא את כולם להצביע
לפי כל הסקרים בשביל שתהיה ממשלת ימין חסרים כ3-4 מנדטים (בהנחה שעוצמה יהודית לא עוברת, כפי שצפוי) אם תוצאות הבחירות יהיו כמו בסקרים אלו, סיכוי גבוהה שתקום ממשלה חילונית , ממשלת אחדות ליכוד-לפיד, ללא דתיים, או לחילופין הימין יצרף מפלגה חילונית שמאלנית שתתקע את הממשלה ותפגע בערכים שלנו. בקיצור, על כל אותם אלה שיכולים להצביע לגוש הימין וע"י כך להקים ממשלה ימנית, ולא הולכים להצביע תהיה אחריות משמעותית על כל חילולי השבת, הרס הארץ, חוקים חילוניים , קיצוץ תקציבי הקודש במדינה, וכו וכו... לא יודע מה יגידו ביום הדין!! כל פעם שיהרסו ישוב, שיפגעו ביהדות, שיזכרו שיכלו למנוע זאת, מה יגידו אותם ששווים 3-4 מנדטים מחר בבוקר שלפיד וליברמן יחגגו ויבצעו את רצונם?? אסור לתת ללפיד ליברמן לנצח!! זה בהשיג יד להביא עוד 3-4 מנדטים , זה לא דמיוני בכלל, אז כל אחד מתבקש להבין את גודל האחריות ולעורר את משפחתו , חבריו וכו.. לצאת בדחיפות להצביע!! אנא הפיצו את הכתוב כאן הלאה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איתמר בן גביר צילום: כיפה

בן גביר: "איילת שקד רצה אלינו בקריאות הצילו"

קרא עוד