סגור

תפקידו של בית המשפט אינו לעצב את רשות הרבים

בית המשפט הוא איבר חיוני מאוד במדינת ישראל. אנו זקוקים לו מאוד. דווקא משום כך, הוא עצמו חייב להימנע מלפגוע במעמדו. כשהוא נכנס לתחומים לא לו - הרב יובל שרלו על החלטת בית המשפט שלא לאפשר אירוע נפרד

הרב יובל שרלו
יא באב התשעט
,
12 באוגוסט, 2019 10:51
עובר לדרום ת"א. הרב שרלו

עובר לדרום ת"א. הרב שרלוצילום: אריה כץ

תפקידו של בית המשפט, ברמות שונות, הוא להתערב בהחלטות מנהליות, כאשר הוא מזהה כי יש בהן עריצות הרוב, ופגיעה חמורה בזכויות הפרט. אכן, בית המשפט אינו אמור לבטא את עמדות השלטון, אלא את רשימת הזכויות שהשלטון אינו רשאי לפגוע בהן. טועים אפוא המשתלחים בו בטיעון כי עליו לבטא את עמדות הממשלה. 

תפקידו של בית המשפט אינו לעצב את רשות הרבים, לקבוע מה טוב ומה לא טוב, מה נכון ומה לא נכון. הדבר נובע גם בשל העובדה שזה לא המינוי אליו התמנה, גם בשל העובדה שהוא חסר הכשרה לעשות זאת - כישורים משפטיים אין בהם כדי למלא את כל מערכת השיקולים הנדרשת במצבים כאלה, וגם בשל העובדה שחובת עיצוב רשות הרבים נעשית בבחירות. לא בשיפוט. טועה אפוא בית המשפט.
 
בית המשפט הוא איבר חיוני מאוד במדינת ישראל. אנו זקוקים לו מאוד. דווקא משום כך, הוא עצמו חייב להימנע מלפגוע במעמדו. כשהוא נכנס לתחומים לא לו – הוא לא רק מזיק לאחרים. הוא פוגע במעמדו, ובחשיבות העליונה שלו עצמו. ואם חס ושלום יחסר לנו המוסד הזה – אכן לא יהיה מי שיגן על הנפגעים מכוחו העוצמתי של הרוב, וזו תהיה תהום מוסרית.

טוב יהיה אפוא אם כל הצדדים כולם – גם בית המשפט וגם מבקריו – ייסגו מעט לאחור, יאמצו שפה רכה יותר, יפעלו כל אחד בתחומו, וממתינות זו יצאו כולם נשכרים.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
12.08.2019

1. מה שסמוטריץ' עושה בציוצים, עוצמה יהודית יעשו בפועל. בבחירות כולם יצביעו לעוצמה יהודית. (שמוליק)

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

2. גם כשהרב שרלו כותב נכון, הוא מגמגם.... (נועה)

"טוב יהיה אפוא אם כל הצדדים כולם – גם בית המשפט וגם מבקריו – ייסגו מעט לאחור, יאמצו שפה רכה יותר, יפעלו כל אחד בתחומו, וממתינות זו יצאו כולם נשכרים"
למה הוא מכניס את המבקרים לאותה משוואה, במיוחד כשהמבקרים צודקים!!
הרב שרלו יגלגל עיניים לצד השני לרקוד מה יפית?

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

3. אמת אבל מעט נחמדה - בית המשפט לא מגן עלי! (המתבונן מהצד)

הדמוקרטיה מגינה עלי ולא בבית המשפט. לפי כך ובהמשך לדברי הרב חשובה הפרדת הרשויות והאיזון בניהם. לכן אין לבית המשפט מקום להתערב בדברים שבין רשות לרשות ומה שבים אזרח לרשות להתערב המידה ובהתאם לחוק. בית המשפט הוא הפוסק על הפער שבין החוק למציאות ומכוון לעבר החוק. כל מה שהוא עושה מעבר לרבות פרשנות מלומדת יש בהם סכנה של חוסר איזון.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אמיר מויאל צילום: איתמר נוימן

אמיר מויאל: "לא אוהב להגדיר את עצמי כאושיית רשת"

קרא עוד