סגור

"על אלה אני בוכיה"- על היחס ליהדות אתיופיה מודל תשע"ט

אנחנו אשמים כמדינה, אשמים כלאום, אשמים כחברה ואשמים כציבור דתי. כולנו אשמים. העברנו את קהילת יהודי אתיופיה את מסכת הייסורים הבזויה והכואבת ביותר על לא עוול בכפם

עדיאל בר שלום
ט באב התשעט
,
10 באוגוסט, 2019 21:29
עדיאל בר שלום וחניכים

עדיאל בר שלום וחניכיםצילום: באדיבות המצולם

"בכה תבכה בלילה שתי בכיות הללו למה אמר רבה אמר רבי יוחנן אחד על מקדש ראשון ואחד על מקדש שני בלילה על עסקי לילה שנאמר (במדבר יד, א) ותשא כל העדה ויתנו את קולם ויבכו העם בלילה ההוא אמר רבה א"ר יוחנן אותו (היום) ליל ט' באב היה אמר להן הקב"ה לישראל אתם בכיתם בכיה של חנם ואני אקבע לכם בכיה לדורות (תלמוד בבלי סנהדרין קד ע"ב)
שלושת האסונות המרכזיים שנציין בתשעה באב ע"פ סדר כרונולוגי הם ההחלטה ההיסטורית של הקב"ה שדור המדבר לא יכנסו לארץ בשל חטא המרגלים, חורבן בית המקדש הראשון וחורבן בית המקדש השני. לו היינו זוכים היום לבית מקדש שלישי ולו היינו בוחנים את המצב היום ע"פ יחסה של החברה בישראל כלפי הקהילה האתיופית- אין לי צל של ספק שבית המקדש היה נחרב, לדאבון הלב ובאשמת כולנו.

וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל אָחִיו אֲבָל אֲשֵׁמִים אֲנַחְנוּ עַל אָחִינוּ אֲשֶׁר רָאִינוּ צָרַת נַפְשׁוֹ בְּהִתְחַנְנוֹ אֵלֵינוּ וְלֹא שָׁמָעְנוּ עַל כֵּן בָּאָה אֵלֵינוּ הַצָּרָה הַזֹּאת..." (בראשית מ"ב)
עומדים האחים נבוכים ומבוהלים אל מול דרישתו של יוסף השליט להשאיר אח במאסר ולהביא אליו את בנימין. הם קולטים סוף סוף את הטעות הנוראית שעשו ועורכים חשבון נפש על שהפריקו את אחיהם לפני שנים רבות.

הגיעה העת ובשלו התנאים לזעוק בקול רם וברור "אבל אשמים אנחנו!!!!!" 
אנחנו אשמים כמדינה, אשמים כלאום, אשמים כחברה ואשמים כציבור דתי. כולנו אשמים.
העברנו את קהילת יהודי אתיופיה את מסכת הייסורים הבזויה והכואבת ביותר על לא עוול בכפם. אינני חושב שהעליות האחרות נקלטו כאן באופן אופטימאלי ומזהיר. להיפך- אני חושב שתפיסת הקליטה מיום הקמת המדינה שגויה, אליטיסטית, פטרונית ומעוררת אשמה ומבוכה רבה.

יחד עם זה לעניות דעתי בקליטת יהודי אתיופיה "הגדלנו לעשות". מסתובבים היום במדינת ישראל בני ובנות הקהילה בכל הגילאים ומכל רחבי הארץ וחשים מושפלים, רמוסים, מבוהלים, וכן- חלקם חשים גם סכנת חיים. באחת השיחות האחרונות שלי עם בוגר שמשרת ביחידה מובחרת הוא שיתף אותי שהוא מסתובב ברחוב אך ורק על מדים, משום שהוא מפחד להיות הקרבן הבא בתור. "אתה לא יכול לדעת מאיפה זה יבוא לך" הוא אמר בכאב ובעלבון.

אני חושב שסיפורו של סלמון טקה ז"ל והמחאה הלגיטימית והרצויה שבאה בעקבותיו הוציאו החוצה באופן חד ונוקב את המרצע מן השק. זה לא סיפור על נער משוטט ולא סיפור על שוטר כזה או אחר. זה סיפור חייה של הקהילה. מרגע קליטתם בארץ ועד היום הם חווים גזענות מובהקת, ניכור, אלימות, הרחקה, שנאה, בורות, ועוד. יכול להיות שהשוטר לא באמת התכוון להרוג. אינני מצוי בפרטי החקירה. אני מבין שהיו התנהגויות אלימות בהפגנות ואין זה תקין כלל ועיקר. שתי הנקודות הללו לא סותרות את האמת המרה. יש כאן שנאת חינם. נקודה. 

11 סיפורי מוות של נערים יוצאי אתיופיה ע"י המשטרה מספרים באופן שאינו משתמע לשתי פנים את סיפורה של הקהילה האתיופית בישראל.
אני מכיר את כל הסטטיסטיקות על מספר התיקים במשטרה בקרב יוצאי הקהילה האתיופית, על אחוז האסירים בבתי הסוהר ושל כמות המשוטטים ברחובות ובשכונות. 
אני מכיר גם את התקציבים האינסופיים שמושקעים בשיקום וקידום הקהילה ובאפלייה מתקנת סביב השכלה גבוהה וכיו"ב. כל אלו לא נוגעים בשום צורה בליבה ובשורש העניין.

אחינו ואחיותנו מקהילת יהודי אתיופיה מבקשים משהו הרבה יותר פשוט ועמוק מתקציבים, תכניות שיקום, פרוייקטים יצירתיים  וכד'.
הם זקוקים כמו כל אדם- כמוני וכמוך, וכמו כל עדה ואוכלוסיה במדינה-
לאהבת חינם,
להכרה,
לשוייון,
לשותפות,
לקירבה,
להדדיות.
הם לא מבקשים גמילות חסד, כי אם צדק!!!

כולנו בני העם הזה, אזרחי המדינה הזו וחלק מהחברה הזו בדיוק באותה המידה. אבי מורי עלה לארץ כמה שנים לפני תחילת העליה מאתיופיה. העובדה הזו לא מקנה לו ולי שום יתרון על פני מי שעלה אחריו. יחסי הקולטים-נקלטים ההיסטוריים, המעוותים והמתמשכים חייבים להיפסק לאלתר!
לפני 9 שנים זכיתי לצאת מטעם מועצת תנועות הנוער כנציג תנועת בני עקיבא יחד עם יאיר שחל המזכ"ל הנוכחי למסע שורשים בן 10 ימים לאתיופיה שנגע בי לא פחות בעומק הנפש ממסע השרשים לפולין. למדנו על ההיסטוריה, המורשת, התרבות, המסורת, המנהגים, הערכים והמנהיגים של יהדות אתיופיה העשירה והמרתקת. ראינו בעיניים את המקומות שבהם שמרה העדה הגיבורה הזו על יהדותה לאורך כ"כ הרבה דורות וחרף רדיפות ואנטישמיות. נחשפנו לקרבנות הרבים שהקריבה הקהילה לפני ותוך כדי העלייה לארץ ושמענו סיפורי גבורה ציונייים של משפחות שאז והיום חרפו נפשן למען שיבת ציון ולמען ירושלים.

אותה ירושלים שכספו אליה יהודים לאורך הדורות ושנאמר עליה "עיר שמחברת ישראל זה לזה"- זו אותה ירושלים שאנחנו בוכים עליה היום ביום חורבן הבית וביום שבו נענש דור שלם על עינם הצרה 
הגיעה העת לתקן. הגיע הזמן לבנות. עלינו לזעוק בקול גדול די לשנאה, די לניכור, די לגזענות, די לפטרונות. תיקון העוול ההיסטורי והמתמשך כלפי אחינו ואחיותנו יוצאי אתיופיה עובר דרך היכולת שלנו לראת בהם אחים של ממש, לראות את היופי בגיוון הצבעים, לאפשר קירבה של אמת, לתת להם מקום במדינה ובחברה כשווים בין שווים, להפסיק להתפעל בהתנשאות מבני ובנות העדה שמגיעים לתפקידי מפתח במגזר העסקי, הציבורי והחברתי, לא להפלות אותם לרעה בשום אופן בדיור ובתעסוקה (תופעה שכיחה ומזעזעת- בפרט בציונות הדתית), לא לאפשר למשטרה ודומיה להמשיך את המדיניות הגזענית כלפי בני נוער מהעדה, ללמוד לעומק את המורשת והמסורת, את התרבות והערכים השורשיים שלהם ולהתפעל וללמוד מכל היופי והקסם הזה.

בידינו לתקן ובידינו להמשיך לקלקל.
בידינו לבנות ובידינו להמשיך ולהחריב.
בידינו לאהוב ובידינו להמשיך ולשנוא.
בידינו לאמץ את "אבל אשמים אנחנו" ובידינו לאמץ את "השומר אחי אנוכי".
לירושלים יש פוטנציאל לחבר את ישראל זה לזה.אנחנו בוכים על חורבן היסטורי שקרה כתוצאה מכך שלא היינו קשובים לסגולה המופלאה הזו של ירושלים. אך לא די לבכות על חורבן העבר. הכיסופים לירושלים הבנויה עוברים דרך פתיחת לבבות אטומים. עלינו לפתוח מחדש את הלבבות, לאסוף את הדמעות ולעצור לאלתר את חורבן ההווה, בכדי לבנות את הבניין העתידי.

לכל המאמרים בפרויקט "לא עוד שנאת חינם"

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
10.08.2019

1. רק לא ביבי (בנוני)

רק לא ביבי והכל יהיה טוב

דווח על תגובה לא ראויה
10.08.2019

2. כל מילה בסלע (משה כהן)

הלוואי שהציבור יבין את מה שהקהילה הזו עוברת כמו שהכותב מבין את הלח הרוח כלפי הקהילה

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

3. מרגש ⁦❤️⁩ (אורית )

אהבת חינם

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

4. אתיופים. (איציק)

תמיד יהיה הם ואנחנו. הם הביאו את זה על עצמם.לא, הם לא מקובלים בשום מקום ואף לא במוסדות חינוך. אין ללכת נגד העובדות. כנראה עוד הרבה דורות לא יהיה חיבור איתם.

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

5. ❤ (מאיר דיין)

כל מילה במקום ❤

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

6. יהודי אתיופיה! (מנחם)

כל זה נכון, אבל אנשים שוכחים מה ההתחלה של כל זה! העליות הראשונות של המזרחים לא קבלו אותם לקיבוצים או לערים בגלל שהם לא אשכנזין! ושמו אותם מסביב בגטאות ומשמה התפתח שכונות, פריפרייה וכו... ואת יהודי אתיופיה הביאו אותם לשכונות האלה במטרה שלא התפתחו כמו שלא רצו שהמזרחים לא התפתחו! ואמרו תריבו עם עצמיכם!

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

7. יהודי אתיופיה (מנחם)

תיקון מה שכתבתי מקודם - הביאו את יהודי אתיופיה לאותם שכונות במטרה שלא התפתחו כמו שלא רצו שהמזרחים התפתחו ואמרו תריבו עם עצמיכם!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

8. אל תשתפו פעולה עם הקמפיינים של השמאל (רפי שטרן)

נכון שיש עוד הרבה עבודה עם אחינו האתיופים אבל הם מוסטים על ידי התקשורת נגד ביבי אל תשתפועם זה פעולה

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

9. יישר כוח (שמואל)

תודה עדיאל, על כל מילה בסלע.
האמת היא רק מי שעבד עם הקהילה האתיופית יכול להתחיל להבין את המצוקות הרבות בהן נתונים בני הקהילה.
מי שלא מכיר את הקהילה מקרוב לא יבין מה שאתה כותב כאן, ואפילו אלף הפגנות לא יעזרו לו להבין, במיוחד אם הוא נתון בתוך גזענות, ודעות קדומות כלפי אחרים.
שוב תודה עדיאל

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

10. כמה שזה נכון מתפללת לשינוי לטובה (עמנואלה)

עדה יקרה ומקסימה

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

11. כל כך נכון. עצוב .עד מתי????? (ס.)

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

12. איןלל גזענים נגד אתיופים , כמו האתיופים (אספה יאלום)

האתיופי יוצא מרחם אמו כשידו פתוחה לקלוט מאבעות מאחר, למה שיטרח עבורם, ומי שלא נותן מאבע הוא בפירוש גזען.

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

13. על אלה אני בוכיה (מאיר)

רוב המפגינים ועושה הבלגן הם הישראלים דלת העם די לחשוב למה אנחנו שונים ומקופחים המדינה חייבת החברה נגדנו זה מה ששעושה אותכם ממורמרים אף אחד לא יוצא נגד אף אחד חבל הגישה הזו מזעזעת ולא מייעלת את המצב

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

14. נוגע ללב (אביבית)

אחת הכתבות הכי עמוקות,מרגשות וכל כך נכונות כאילו נכתבו מדם ליבי וליבם של בני עדתי.תודה!!!

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

15. אכן (מיכאל)

מילים כדורבנות האחריות לכל המצב המביש הזה מוטלת על כתפי הכת הרבנית המתועבת וממשלת ישראל שמכרה את עמה לפרושים הסרוחים.

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

16. כול מילה חרוטה בסלע (דוד)

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

17. כל מילה בסלע (אור)

אהבה אהבה אהבת חינם

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

18. את תותחית (גדעון)

כל מילה בסלע

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

19. מסכים עם כל מילה. קהילה נפלאה וציונית זו עברה משבר (דודי)

קשה. אנו חייבים לאמץ אותם אל ליבנו

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

20. שלום זה הסוד של החיים לרבות באהבת חינם (רפאל)

אנחנו אחים בואו נקיים מה שכתוב בתורה הקדושה

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

21. צדק (צדק)

אני רק אציין שההון עתק שנאמר פה, לא מגיע בסוף לאזרח נפשוט, זה לא מושקע לא בחינוך וקידום הנערים, אלה מתפזר אצל כל בעלי התפקדים, ראשי עיר מנכל עמותנ ואחיו , עוזר מנכל, ותחתיו עוד מאות ואפילו אלפים אוכלי חינם, כולם ביחד גונבים את הכסף לכיסם, רק מחחמים כיסאות , ומפזרים פרויקטים עם שמות מפוצצים. בשורה התחתונה, אף אתיופי לא רואה שקל מתקציבי הענק האלה.

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

22. התקרבנות וטו לא! כבר מספיק שנים כאן ורובם כבר הסתדרו יפה בעבודה. חוץ מהמתקרבנים (מספיק עם זה. לכולם קשה אז מתאמצים)


הם זקוקים לעזרה עצמית. להפסיק להרגיש קורבנות ולקחת אחריות אישית על עצמם ועל הנוער.

הבעיה היחידה שלהם היום זה ההתקרבנות.

אם מישהו מרגיש לא בטוח זה בדיוק בגלל זה. נציגי ההתקרבנות הכי טובים זה נערי קרנות הרחוב שמתדרדרים לגבול הפשע כשהם עמוסים רגשי נחיתות והתקרבנות בלי סיבה. הם חושבים שמישהו צריך לתת להם הכל בלי לעבוד או ללמוד. בעוד אחרים מהם כמו כל שאר המדינה משנסים מותניים והולכים לעבוד ומתקבלים בשמחה ובאהבה בדיוק כמו כולם. ואני לא מתכוונת לדור הקשיש אלא לבני השלושים ארבעים חמישים שחלקם כבר למדו כאן ואפילו נולדו בארץ וחלק לא קטן מהם גם משכילים.
השב · מחק · דקה אחת

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

23. דרך ארץלכל (ממ)

לכל העדה אתם בוכים על מה אתם
בוכים תיסתכלו על העירקים התמנים
וכל העדות שהגיעו ארצה אתם הגעתם לזבת חלב ודבש רובכם עובדים מסודרים עים דירות מעוניינות
מה שלא היה לכם בארצכם לכן
תפסיקו ליהנות תיסתכלו מסביב על
הנוער מה הוא עושה בלילות כמה
שתיה אלכוהול הם שותים כמה הרב
הם גורמים בכל פינה טובה הישראלים פוחדים לצאת לגימות
ציבוריות אתם הורסים לנו את המדינה כולכם שיכורים לא רוצים לעבוד
מחכים לביטוח לאומי מקבלים כסף בחינם לכו לעבוד לכו ללימוד במקום
להסתוב ברחובות

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

24. קהילה מקסימה!! (ברקאי גלילה)

כל מילה בכתבה נכונה!!! ואם תקראו טוב את תגובה מס.4- תבינו מאיפה זה בא...מעניין מה הרקע של הכותב הזה,בושה!! ואם לא למדנו מ"קבלת הפנים" בשנות המדינה הראשונות ליוצאי עדות המזרח -אוי לנו כי נכשלנו!!!! יש עוד זמן להעמיק לחשוב- ולתקן!!!!שנאת חינם בין יהודים????!!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

25. יהדות (אבי)

לפי מה שאני מבין יש יהדות אתיופיה יש יהדות מרוקו יהדות תימן ועוד כהנה וכהנה. דהיינו שיש כמה סוגי יהדות.
יש רק יהדות אחת!!! ולא עשינו שום דבר לאתיופים.
אם הם יהודים אז מעולה ואם לא אז אין יהדות אתיופיה.
ושיםנו שילמדו היסטוריה מהעליות הראשונות שלהם איך הם נטמעו בתוכינו. שילמדו ויחכימו

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

26. למה ביתא ולא אלפה (האב מתיוס )

להדיוטים ששומעים ביתא ישראל נדמה שזה הסוג ב של ישראל כל כך הרבה טעויות שנעשו על ידי רבנים ופרופסורים מהמיין סטרים כמובן.

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2019

27. מספיק עם ההצגה הזאת הם לא יהודים זאת עובדה !!! (אלון)

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

28. גיבוב של שטויות (נו באמת? )

שטויות שטויות שטויות.
הלאה. תתקדמו.
תביאו פה הלכות משלוחן ערוך שגם האתיופים ספק יהודים ספק גדול ח שלא! ילמדו!!

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

29. הגזענות (חי)

הנאו נאצים לא היו בשואה הם פה בישראל

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

30. אין יהודי אתיופי יש אתיופי (מנה)

איזה בכי איזו הלכאה עצמית אין דבר כזה יהודי אתיופי יש אתיופי שפלש לכאן ועליו לחזור לעמו ולמדינתו אתיופיה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

31. מאיסת מלכות דוד (חמי)

עשרת השבטים מאסו במלכות בית דוד.ובגלות שכחו מא"י. ולא עלו לבית שני. כתוצאה מכך.אחרי אלפיים שנה. שבטי יהודה ובנימין לא מכירים אותם. ולהעלות אימון יקח הרבה זמן. לקלקל אפשר ברגע. לבנות לוקח הרבה זמן. האשמה מונחת גם על עולי אתיופיה שצריכים להבין שהם אלו שהתנתקו. והם צריכים להשלים פערים

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2019

32. על אלה אני בוכיה (יפה בארי)

עדיאל שוב נתקלת אני במאמרך ואין זה מקרה אלא רק מה'....ריגשת אותי עד מאוד מי יתן ומילותיך יחדרו ללבות .....מי יתן ותיפקחנה עיני האנשים להבין שאחים אנחנו.......כולנו ריקמה אנושית אחת...... מי יתן ועוד היום נזכה לגאולה ואור של אהבה ...כבוד.... יציף את כולנו....אשריך

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר