סגור

יהודי ארה"ב חוששים: הרבנות הראשית מובילה לפירוד

יש הסוברים שהדבר היחיד שמעניין את יהדות התפוצות הוא שהגיורים שלהם יוכרו לעניין חוק השבות. אלעד קפלן טוען שזה לא נכון ואומר שמה שמטריד אתם הוא המונופול של הרבנות הראשית על שערי הכניסה לעם היהודי כאן בישראל

אלעד קפלן
כב באייר התשעט
,
27 במאי, 2019 11:59
החשש של יהודי ארה"ב מהרבנות

החשש של יהודי ארה"ב מהרבנותצילום: פלאש 90, הדס פרוש

צריך לתקן טעות נפוצה בעניין יחסה של יהדות התפוצות למאבקי הגיור בישראל. בשבוע האחרון נפגשתי בארה"ב עם נציגים של קהילות שהתעניינו (בדאגה) מהתקדמות ההסכמים הקואליציוניים בישראל. אחת הסוגיות המרכזיות עליהם שאלו היא מה יקרה אם ההסכמים יובילו לחיזוק כוחה של הרבנות בשאלות של זהות ושייכות יהודית.

יש סברה נפוצה בישראל שמה שמעניין את יהדות התפוצות הוא שהגיורים שלהם יוכרו לעניין חוק השבות. כלומר, לפי תפיסה זו, אם ימצא הפתרון לתת מעמד לגיורים שנערכו בקהילות שונות בחו"ל, הם ישלימו עם מונופול הרבנות הראשית על שערי הכניסה לעם היהודי כאן בישראל. זה פשוט לא נכון.

הדאגה המרכזית אותה שמעתי היא שגרסתה הרשמית של מדינת ישראל ל"יהדות" מייצגת רק פלח קטן של העם היהודי. המשמעות המרכזית של מונופול הרבנות על הזהות והשייכות היהודית היא לגבי דמותה של מדינת ישראל. האם ישראל היא מדינת העם היהודי או מדינת הגורמים הבדלנים ביותר, שמבקשים להכתיב לכולם את הדרך הבלעדית להיות יהודים על פי שיטתם.

תומכים בנישואין דרך הרבנות

נישואין דרך הרבנותצילום: Serge Attal/Flash90

בזמן שיש כאלו שחושבים שעניינה של יהדות התפוצות במשברי הגיור בישראל הוא דאגה לגיורים שלהם עצמם, האמת היא הפוכה. הם דואגים למדינת ישראל. הם חוששים שהדרך בה הרבנות הראשית מוליכה אותנו מובילה לפירוד בין חלקי העם היהודי. הם דואגים מכך שהם וצאצאיהם לא יוכלו להיות חלק ממדינת ישראל, שתהפוך להיות מדינה של שבט אחד בלבד.

ההסכמים הקואליציוניים אכן מדאיגים. עתיד היהדות ושערי הכניסה לעם היהודי עומדים למשא ומתן בין גורמים שמבקשים להשתמש בכוח פוליטי העומד לרשותם לא בכדי לקרב אלא להרחיק ולהשאיר קהילות שלמות מחוץ לגדר.

חזרתי לארץ מארה"ב עם תקווה ואמונה, שאם לאחינו ולאחיותינו שם כל כך אכפת ממה שקורה כאן, גם אנחנו נשכיל להיות קשובים ולעבוד יחד איתם למען עם ישראל.
 

כותב המאמר הוא מנהל ארגון עתים

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
27.05.2019

1. תרגיל מלוכלך (כרגיל אצל עתים)

נותנים כותרת של כביכול דיווח אובייקטיבי, למאמר דעה מאוד מאוד סובייקטיבי
השאלה היא למה כיפה משתפים עם זה פעולה

דווח על תגובה לא ראויה
27.05.2019

2. קיצר רוצים שגם הרפורמים יהיו יהודים (דוד)

מה נעשה להם.. קודם שיחזרו הביתה

דווח על תגובה לא ראויה
27.05.2019

3. כרגיל, כותרת מטעה (נועם)

זה לא יהודי ארצות הברית אלא רק הפלג הרפורמי שחלק גדול ממנו איננו יהודי.
אבל מה יש לצפות מכתבה שהכותב בעצמו לא בדיוק אורתודוכסי?

דווח על תגובה לא ראויה
27.05.2019

4. נשמח אם תחזור לחו"ל בחזרה (יעל)

ארץ ישראל מקיאה אנשים כמוך

דווח על תגובה לא ראויה
28.05.2019

5. פתיחת שערים לכולם (מלכנ)

ודאי שהמונופול של הרבנות מםריע להם,
הם מעונינים בפתיחת השערים, כל מי
שאומר שהוא יהודי, הוא יהודי לדעתם.
כל דכפין יבוא....

דווח על תגובה לא ראויה
28.05.2019

6. ההיגיון למנוע פירוד הוא קבלת המכנה המשותף... (שלמה)

אם כל הכבוד, במידה ויתקבלו הגיורים הרפורמים הרי שמיידית יפתחו ספרי רישום אוכלוסין ע"פ בתי הדין החרדיים מהסיבה הפשוטה בכדי למנוע התבוללות בקרב ה'מגיורים' שהתגיירו ע"י שליחת פקס...

עוד לא שמעתי שלא הסכימו לגייר ברבנות מישהו שבאמת חפץ להתגייר ומתאים לכך מבחינה טכנית, ואדרבא אם אכן הם מעוניינים להתגייר, ברוכים הבאים אחינו אתם, אבל שיהיה כדת משה וישראל כך שתוכלו להתקבל ע"י כל הזרמים ולאו דווקא ע"י זרם קיקיוני המנסה ליצור תחליף ליהדות האותנטית והאמיתית.

ועוד משהו... אין כזה דבר "אני יהודי כמו שמתאים כראות עיני", משום שיש חזקה היסטורית על הדרך המקורית כמו שלרולקס יש בעלות בלעדית על תוואי השעונים עם השם רולקס, ומי שמעוניים ליצור דת אחרת בבקשה. אל תקראו לזה יהדות.

דווח על תגובה לא ראויה
28.05.2019

7. רבנות זה מפעל התבוללות (יהודית)

לתורה והלכה אין מונופול יותר לקבוע מי הוא יהודי מלידה אפילו. מזמן המונופול שייכת לרבנות. יש לא מעט מקרים כשידהוים לכל דבר כמוהם בדיוק באעני ה' או שסורבו להתקבל כיהודים ברבנות (לחלק פשוט נדרש כזה שוחד שיוצא מכל גבול), ואפילו אחרי חוות דעת חיובית של חוקר מסמכים, או שקיבלו כזה יחס מזלזל וכאלו דרישות לא קבילות (במקום עידוד והדרכה מחבקת) שרבים וויתרו על התהליך, התחתנו בחו''ל וגם הפכו לשונאי דת אחרי הכל. ככה, הרבנות היא מפעל להתבוללות הכי גדול אין להשוות אפילו למסיונרים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: כיפה

ח"כ עמית הלוי בנאום בכורה: "ישנם כוחות המנסים לפורר אותנו מבפנים"

קרא עוד