סגור

לאף אחד אין זכות לסגור את הקהילה הפדלחושית

מנהלות קבוצת הקהילה הפדלחושית הודיעו על סגירתה. יערה ישורון מודיעה - אי אפשר לסגור תנועה

יערה ישורון
כח באייר התשפא
,
10 במאי, 2021 15:11
יערה ישורון

יערה ישורוןצילום: אבישג שאר ישוב

1. תנועות חברתיות שמבקשות לשנות מציאות הן מלחמה פנימית תמידית בין הדחף להיות מול התשוקה לא להיות. תנועה מגיעה מתוך צורך, מתוך איזה היעדר במציאות, והחזון הוא לענות על הצורך עד כדי שלא יהיה צורך בתנועה והיא תוכל להיסגר.

2. ‏רק שלתנועות ומחאות יש חיים משל עצמן, והן כמעט תמיד בוראות בדרך תוצרי לוואי שאף אחד לא דמיין אותם קודם.

3. ‏אחד התוצרים המשמעותיים שמופיעים בתנועות חזקות הוא הקהילה המתגבשת סביבם. לפעמים זו קהילה קטנה של בודדים, ולפעמים קהילה עצומה שמייצרת קהילות נוספות ותנועות נוספות.

4. ‏אחת ההבנות החשובות ביותר בהובלת מחאה היא ההבנה שתנועה - כשמה כן היא - היא תנועה. היא כוח גדול שפועל במציאות גם בלעדינו. תקראו לזה איך שתרצו - אלוהים, שכינה, כוח עליון, נס או טבע - קול מוליך את התנועה הזו בעולם והיא נוגעת ופועלת גם בלי מוביליה או מייסדיה.

5. ‏תנועה דורשת ענווה. לא צניעות, לא מסמוס הישגים והקטנה עצמית שאינה במקומה, אלא ענווה - הכרה בכוח עצמי, כמו גם הכרה בכך שלא הכל זה אני. מצד אחד "בשבילי נברא העולם", ומצד שני - "ואנכי עפר ואפר".

6. ‏תנועה, כשמה כן היא - היא גם תנועה במובן הזה שהיא נעה, משתנה. מתחילה בדמות אחת, ועוברת שינויים עד שלפעמים קשה להכיר. כמו תינוק שהופך לאיש בוגר. קשה לזהות בקשיש את התינוק שהיה, אבל כך נראית תנועה, היא חורטת שינויים בבשר שנראים שונים לגמרי גם אם פנימה עמוק זו אותה הזהות, אותה האישיות, אותו האדם.

7. ‏אי אפשר להתעלם מהשינויים או לעצום עיניים חזק ולומר שהם לא קיימים. אפשר להתבונן בהם באהבה ובענווה, אפשר ללטף אותם ואפשר גם לשנוא אותם. אבל הם תנועה שקרתה וקורית ותקרה. אי אפשר להתנגד לזה.

8. ‏גם אי אפשר להקים תנועה ולכעוס שהיא קרתה, שהיא לא כמו שרצינו. אי אפשר לקחת בחזרה את כל מה שהיא עשתה בעולם. כלומר אפשר, אבל תנועה היא תנועה, והיא תמשיך לנוע, איתנו או בלעדינו.

9. ‏מנהיגות של תנועה צריכה לדעת את כל זה. כשהיא מתעייפת היא צריכה להודות על מה שהיה ולהעביר את הלפיד הלאה. לתת לאנשים אחרים לקחת את התנועה הזו לשלב הבא שלה. וזה לא משנה אם זו מנהיגות נבחרת או מתנדבת, אם זה יחיד או קבוצה, אם זו תנועה גדולה או קטנה.

10. ‏הקהילה הפדלחושית היא תנועה כזו. נכון שיש לה מייסדות ויש לה מנהלות, אבל מה שקרה בעקבות השיחה הזו בעולם - גדול בהרבה מסך חלקיה. זו היתה שיחה של בית מדרש שמחדדת חשיבה ומעמיקה שיחה ומחוללת שינויים. זו שיחה שחייבת להמשיך, אבל בעיקר - לאף אדם בעולם אין זכות או יכולת לשלוט על עצם קיומה. ומעבר להכל - לשלול פלטפורמה שהיא בית ומקום בטוח לאלפי נשים זה מעשה מאוד לא פמיניסטי, ומאוד כואב.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
10.05.2021

1. דווקא מותר. כי מנהלת הקבוצה החליטה שבעצם היא רק פמיניסטית בלי חוש הומור ולא דתיה. (מפוקח)

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2021

2. הגיע הזמן שתיעלם מן העולם (ענת)

הדת הפמיניסטית והדת היהודית לא יכולות ללכת ביחד, את צריכה להחליט לאיזה דת את שייכת

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2021

3. ברוך שפטרנו (נועה)

תלכי לרפורמים

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2021

4. מייסדת הקבוצה הודתה בכך שפמיניזם דתי זה כמו "ריבוע עגול" (תושב מטה בנימין)

כמו שלא ייתכן "עץ ברזלי", "אוויר מוצק", "קרח רותח" או כל סתירה בהגדרה, כך חוקי הלוגיקה לא מאפשרים את היצור הבלתי נתפס המתקרא "פמיניזם דתי".
אם זה פמיניזם - זה לא יכול להיות דתי.
ואם זה דתי - זה לא יכול להיות פמיניזם.
נשים דתיות המצביעות על קשיים נקודתיים ובוחנות פתרונות בתוך עולמה של היהדות - ההלכתי והרעיוני כאחד - ברוכות הבאות. אבל ברגע שזה הופך להיות ערעור על עקרונות של היהדות - זה בלתי אפשרי.

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2021

5. 4, עכשיו תסביר את זה לדבורה הנביאה. (מעיין )

דווח על תגובה לא ראויה
10.05.2021

6. הילולוא על קבר מת - מותר ומומלץ, לתת לנשים להתגרש בלי הסכמת הבעל - אין מה לעשות ההלכה לא מתירה. (יאיר)

מה הפלא ש-40% מהצעירים עוזבים....

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2021

7. פינת השלולית (יצחק)

האמת, די מביך לפגוש כל כך הרבה כותרות על אירוע כה זניח, ועוד ברצינות כה תהומית.
מה עובר על התקשורת המיגזרית?

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2021

8. ממש לא בית מדרש (מעון)

הצדוקים הבייתוסים וממשיכיהם הרפורמים הם מחוץ לתחום

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2021

9. ל5: מאד פשוט. דבורה הנביאה לא הייתה פמינסטית. הגדרה כזו היא אכרוניסטית. היא לא נלחמה נגד המסורת אלא המשיכה אותה (היא נלחמה באויבי העם ולא המציאה מושג של "הלכה גברית&quo)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גילת בנט  צילום: אריאל זנדברג

גילת בנט, זה בשבילך, החברות החדשות שאת חייבת להכיר

קרא עוד