סגור

מי שמכם להיות מי שעומד בשער של הציונות הדתית?

הרב עמיחי אליהו טוען כי חלקים מסוימים בציונות הדתית תפסו עליה בעלות, "מאסתי בחבורת המתחסדים הזו". עוד הוא אומר: "הציונות הדתית לא צריכה להיות בדמותי ובתבניתי, יש בה גם את רחל צינקין ואת אורית סטרוק, את בן גביר ואת מתן כהנא"

הרב עמיחי אליהו
יט בניסן התשפא
,
01 באפריל, 2021 12:09
הרב עמיחי אליהו

הרב עמיחי אליהוצילום: מדף הפייסבוק של עמיחי אליהו

כמה ימים לפני הבחירות, אני נוסע ברכב לנופי ארצנו היפה, מודה לה' על ארץ חמדה טובה ורחבה, מודה על הרמזים העבים שיש במשק לקראת סיום הקורונה, על המנהיגות יוצאת הדופן של נתניהו בכל היחס שלו למשבר הזה, על החיבור של סמוטריץ' עם בן גביר והשיתוף פעולה עם הציבור המסורתי.

הלכה לה ידי בלי משים, והדליקה את הרדיו ברכב. אני לא בטוח האם זה היה בתאגיד או בגלי צה"ל - בכל מקרה היה שם ראיון מעניין. שמעתי רב מהרבנים בציונות הדתית, אחד מהיותר דומיננטיים בתקשורת. מסביר בלשון נקיה ובמתק שפתיים שהציונות הדתית לא תצביע לבצלאל סמוטריץ' ובן גביר אלא יותר בכיוון של בנט. הסיבה לדבריו של הרב, כיוון שבצלאל מייצג עמדות דיכוטומיות, עקרונות. ואילו הציונות הדתית באופי שלה פשרנית יותר.

הסאבטקסט ששמעתי מדבריו, היה בצורה הרבה פחות מעודנת - "סוף סוף בבחירות הקרובות נראה לציבור התורני מי כאן בעל הבית". לשאלת המרואיין מי אם כן יצביע לבצלאל ענה אותו הרב שהוא רואה את המפלגה של בצלאל מקבצת אליה דמויות שלא שייכות באופי למחנה הסרוג. 

חשוב לי לציין שהתפעלתי מאוד מהיכולת התקשורתיות יוצאת-הדופן שהפגין הרב בראיון הנ"ל.
נדמה היה שהרב לא מייחס חשיבות לעובדה שכולנו, כל המאזינים זוכרים היטב שעברנו מערכת בחירות לא מזמן ובמערכה הזו מחנה הרב הנ"ל (ובנט) התרסק לרסיסים קטנים ולקח איתו את כל מחנה הימין ואת המדינה כולה לסיפור שלא נגמר.

בנוסף לזה, נשמע היה בראיון, כאילו יש פסול בכך שחלקים בציבור החילוני-מסורתי והחרדי רואים בבצלאל ובבן גביר נציגיהם. האם לא זו הייתה הטענה של המחנה הליברלי כל הימים? הרצון והשאיפה להתחבר או להיות רלוונטיים גם כלפי הציבור החילוני?

הנופים הנהדרים נעלמו מעיני, והתחלפו להם בקירות הרכב. גם את השמחה החליפה עננה של נוגה.
התלבטתי האם לכתוב לפני הבחירות על העיוות בדבריו. אבל העומס הטבעי שהיה ערב פסח. בחלוקת קמחא דפסחא, בקידום אירועי התפילה של האיגוד, פלוס התקווה שתוצאות הבחירות העומדות בפתח יטפחו לאותו הרב על פניו - השכיחו ממני את הרצון הזה.

חבורת אליטה מתחסדת

שלושה ימים אח"כ כבר ראיתי בכל מקום את מקהלת המתביישים. חבורת אליטה מתחסדת, אנשים שאין להם כבוד לציבור שחושב אחרת מהם. לא למצביעי הליכוד, לא לחרדים וגם לא לציבור הסרוג שמצביע לסמוטריץ'. תמונת ראי של השמאל הישראלי. 

שאלתי אז ואני שואל גם הפעם - ספק בכאב, ספק בבושה או בבוז.
מי שמכם להיות מי שעומד בשער של הציונות הדתית? מי חינך אתכם לשחצנות הזו? מאיפה היומרה שלכם להתבייש בשם המגזר?

זו אותה בריונות שמציג בן שפירו – קבוצה דורסנית , עם יכולות תקשורתית גבוהה שמציגה את עצמה באופן עקבי כאילו היא מלאת חסד ורחמים. הם הטוב שבעולם, הם יודעים להתחבר לציבור החילוני, המסורתי. הם יודעים לעשות את הפשרות בצורה נכונה.
וכל השאר הם: גזענים, מיזוגנים, שונאי להט"ב, פרימיטיבים, שמרנים, שונאי חופש וזכויות אדם ועוד.
קל  להם להתמודד ציבורית כשהם מציירים את עצמם כמגני החלשים וכל השאר הם גנבים ושקרנים.

מאסתי בחבורת מתחסדים הזו

אבל אני מאסתי בזה. 
מאסתי בחבורת מתחסדים הזו. 
הציונות הדתית לא צריכה להיות בדמותי ובתבניתי, יש בה גם את רחל צינקין ואת אורית סטרוק, את בן גביר ואת מתן כהנא. (בע"ה יהיו בה גם את אלעד צדיקוב ואת תלמידי הרב מזוז).
היא נותנת מענה לציבור המסורתי, החרדי והדתי. היא לא מתביישת לדבר על בורא עולם ועל חזרה בתשובה. היא פועלת לחיבורים עם מצביעי ליכוד לא פחות מהמצביעים של יאיר לפיד.
אבל היא בעיקר לא מתביישת במי שאנחנו.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
01.04.2021

1. הציונות הדתית (בעז)

כשמפלגה קוראת לעצמה "הציונות הדתית" מה היא עושה לדעתך? לא משייכת לעצמה את הציונות הדתית? וכן, יש גם ציונות דתית אחרת, שמאמינה באהבת חינם, בחיבורים ובקידוש ה' בצורה אחרת. והם לא אומרים שהם כל הציונות הדתית אבל הם חלק ממנה

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

2. הציונות הדתית (בעז)

כשמפלגה קוראת לעצמה "הציונות הדתית" מה היא עושה לדעתך? לא משייכת לעצמה את הציונות הדתית? וכן, יש גם ציונות דתית אחרת, שמאמינה באהבת חינם, בחיבורים ובקידוש ה' בצורה אחרת. והם לא אומרים שהם כל הציונות הדתית אבל הם חלק ממנה

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

3. למה מתקיפים כל הזמן באופן אישי את נפתלי בנט? (מישהו)

אפשר לא להסכים אבל לא להתקיף באופן אישי

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

4. שאלה למחשבה (ש)

הרב מדגים לנו כאן סובלנות נפלאה לעילא ולעילא. נפלא ממש. יש לי רק שאלה אחת. האם אותה סובלנות שמופנית כלפי בן גביר תופנה גם כלפי יהודים דתיים שמצביעים מרצ, עבודה או אפילו הרשימה המשותפת רחמנא ליצלן או שזו סובלנות ששמורה רק לאנשים שחושבים ממש אחרת מהרב כמו בצלאלא סמוטריץ', אורית סטרוק ואיתמר בן גביר? שאלה למחשבה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

5. כב' הרב עלה על הנקודה - הליברלים הם האנשים הכי פחות סובלנים (רונית לוי)

והכי פנאטים. ולמרות כל זאת - אחים אנחנו מהחרדים ועד המסורתיים וכך נישאר

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

6. מיהו ציוני דתי (בצלאל)

האם קיימת הגדרה מילונית או מדעית למושג ציוני דתי? אולי הגדרה על דרך השלילה: מי שמצהיר שאינו מחוייב לתורה ומצוות או שאינו מחוייב למדינת ישראל על מוסדותיה לא מוגדר כציוני דתי?
האם אדם המעריץ רוצח המונים שייך לציונות הדתית?!
שאלות למחשבה

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

7. מתן כהנא הוא במפלגת ימינה...אופסי דופסי. (משה)

ועכשיו לשתי אפשרויות:
או שמדובר בטעות אנוש והרב מנה כרוכל בלי לבדוק ברצינות, או שהרב מודה שיש אנשים ראויים וטובים בציונות הדתית גם אם הם לא נמצאים במפלגת הציונות הדתית אלא במפלגה השנייה, ואם כך, מה הבעיה בימינה? למה להתקיף את בנט ואת מפלגתו?

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

8. ל7 (א)

למיטב הבנתי
הרב לא תקף את בנט אלא תקף את מי שמציג את ימינה כמפלגה היחידה המייצגת את ערכי הציונות הדתית ובז למפלגת הציונות הדתית השמרנית.
לכן הוא לא אומר שמתן כהנא לא מייצג את הציבור הדתי ציוני. אלא אומר שאנשי מפלגת הציונות הדתי לא מייצגים פחות טוב ממתן כהנא

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

9. אהבתי (אייל)

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

10. ממי למדו שחצנות והתנשאות? ממך (שלמה)

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

11. עמיחי חצוף עזמצח . אתה ממחנה החרדלי- שחצני , שכאילו קובע מי דתי ומי לא. חצוף ! תמשיכו אביך ואתה להתרפס לרגלי החרדים. (צחי)

חרדליסט שחצן

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2021

12. עמיחי, לא שכחנו איך בגלל היוהרה של אביך (איתן)

קיבלנו את מצגר כרב ראשי במקום את הרב אריאל שליט״א...
המתחסדים הכי גדולים זה אנשי נעם, הר המור ודומיהם... עליך ועל שכמותך נאמר כל הפוסל במומו פוסל.
מזכיר שהרב טאו אמר להצביע לאגודת ישראל בבחירות האחרונות... אז ציוני דתי הוא לא.

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2021

13. זכינו (אשרינו)

מילים כדורבנות!!! "ברא כרעא דאבוה"!

דווח על תגובה לא ראויה
08.04.2021

14. 13 חוזר על הסיסמא הריקה של האבא "ברא כרע דאבוה". אני משהו בגלל שהאבא שלי משהו , והוא משהו בגלל האבא שלו .. (דינה )

דווח על תגובה לא ראויה
12.04.2021

15. צודק במאה אחוז (אודי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אורית סטרוק צילום: Sraya Diamant/Flash90

אורית סטרוק: הבטחת בחירות לא בכל תנאי

קרא עוד