סגור

הרב אבינר: גם אנו נוער הגבעות

"אשרינו שנוער שוליים הזה, אם תתעקש לכנות אותו כן, הוא אידיאליסט.  הוא מוסר נפשו על ארץ ישראל, כדי שערבים לא ישתלטו על אדמתנו שלא כחוק" | הרב אבינר על נוער הגבעות, בעקבות מותו של אהוביה סנדק

הרב שלמה אבינר
יט בטבת התשפא
,
03 בינואר, 2021 9:09
ההפגנות בעקבות מותו של אהוביה סנדק

ההפגנות בעקבות מותו של אהוביה סנדקצילום: ללא

מותו של אהוביה סנדק זצ"ל מעורר שאלות קשות מעבר להתייחסות השגרתית המהירה לנוער גבעות.

אמנם טרם התברר עד תום האירוע הזה, אך נראה שלאורך שנים יש התנכלות מעבר למידה והתייחסות שלילית לא נורמלית ולא בריאה לאותו נוער.

קודם  כל, יש לראות את הדברים בפרופורציה ולא לכנות אותם, בצורה גורפת, עשבים שוטים.  הם כמה אלפים, אך כמעט כולם מתנהגים בצורה טובה ועדינה על פי כל אמות מידה.  נכון שבתוכם, כמו בכל חברה, יש שוליים, אך גם השוליים האלה אינם עוסקים כל הזמן בדברים שליליים, אלא רוב הזמן בדברים טובים וחיוביים.  אז אנא לא ליפול בחטא הנורא של ההכללה הגסה, אשר ממנו סבלנו משונאי ישראל לאורך כל הדורות.

לגופו של ענין, יש לזכור פעם אחת ולתמיד, שנוער הוא תוסס, נוער הוא סוער, נוער הוא מרדן.  זו מעלתו וזו גם בעייתו.  לכל מעלה יש מחיר.  אי אפשר לבנות את העולם ואת האומה, עם אנשים רדומים ואדישים.  אדרבה, גם כאשר אדם גדל ודעתו מתיישבת, אין לו לאבד מרץ נעוריו.  מרן הרב קוק מנתח "רוח הנעורים הסוער, המתעורר בעוז ובגבורה, עם רוח הזקנה המסודר, המלא כובד ראש וזהירות, יחד מתאגדים לאגודה לפעול פעולתם בחיים" (אורות הקודש ג, שסא).  לא מלחמה אלא שיתוף פעולה.

אנו מודים שפעולות תג מחיר הן שליליות ובצדק מרגיזות את המדינה.  אנו גם מודים שזריקת אבנים על חיילים היא דבר אשר לא ייעשה בשום פנים ואופן.  אך, שוב בל נשכח, שאלו מאורעות חריגים.  ברוב המקומות, נערי הגבעות – שאגב, אינם כולם נערים, אלא יש ביניהם צעירים רבים נשואים עם ילדים – אוהבים את החיילים והחיילים אוהבים אותם.

על כל פנים, לא תמיד אפשר למנוע את מרד הנעורים.  השאלה היא מה אתה בוחר, נוער הגבעות או נוער שוליים, נוער בסיכון, נוער אלכוהול וסמים, טלוויזיה ואוכל, בטלנות ושוטטות.  אשרינו שנוער שוליים הזה, אם תתעקש לכנות אותו כן, הוא אידיאליסט.  הוא מוסר נפשו על ארץ ישראל, כדי שערבים לא ישתלטו על אדמתנו שלא כחוק.  הוא גר בתנאים קשים, גם בבקתות  ובאוהלים, ולפעמים תחת כיפת השמים.  הוא אינו מתבטל אלא עובד עבודה קשה בחקלאות וגידול בעלי חיים.  אולי יש לך מה ללמוד ממנו.  אם זה נוער הגבעות, הלוואי הייתי כמותם.

זה לא נכון שהוא שונא ערבים.  הוא שונא ערבים שמזיקים למדינתנו, שאינם מוכנים לקבל שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ואם כך שילכו להם ל-22 מדינות שלהם.  אם זה נוער הגבעות, אז גם אני נוער הגבעות.

נכון שמראיהם החיצוני אינו רגיל: פאות גדולות, זקן ארוך, כיפות צמר גדולות, טלית קטן מעל הבגדים, לפעמים בגדים כמו בתנ"ך וכדומה.  אז מה?  זה פחות טוב מאשר בגדים יוקרתיים ויקרים מאופנות מוזרות.  וכל הבנות לבושות בצניעות גדולה.  הלוואי על ישראל.

אנא להודיע לכוחות הביטחון שלא יחשדו אוטומטית ברחוב בכל שהוא שייך לטרור היהודי.

נכון שכתוב בתורה שאין לסטות מדברי החכמים ימין ושמאל.  יש מפרשים ששמאל זה פחות מדי וימין זה יותר מדי.  לצערנו רוב הנוער, נוטה שמאלה.  לפחות  נוער הגבעות נוטים ימינה.  גם זה לא תקין, אבל יותר טוב משמאלה.  אנא התפעל ממסירותם, כנותם, גבורתם, נחישותם.  אנא למד מהם אהבת הארץ ועבודה קשה עבורה, במקום ביטול זמן לעיסוקי הבל.

אולי בכלל, תיפגש איתם פנים בפנים וכך תשתחרר מהקריקטורות של התקשורת, הנוטות לדמוניזציה.  אולי אם נלמד מהם, גם הם ילמדו מאיתנו.

ועיקר העיקרים, אהבת ישראל, אחדות ישראל.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
03.01.2021

1. אתה צודק לגמרי (ש)

גם אתה נוער הגבעות. הנוער הזה איננו מרדן כלל ועיקר. זו שטות מוחלטת. הוא מגשים בצורה שלמה את הערכים הקלוקלים והזוועתיים שהנחילו לא המבוגרים שחנכו אותו. ה'מרד' הוא בעניינים שוליים לגמרי. פשוט לרוב המבוגרים יש מעצורים ולנוער אין מעצורים. לפי דרכנו למדנו מדבריך שביהודה ושומרון יש ציבור (אמנם מיעוט, אבל לא מיעוט מבוטל) של אנשים פורעי חוק וסדר ובעיקר של אנשים שמוכנים לתמוך ולהעלים עין ולחפות על מעשי עול נוראים.
הדבר המקומם ביותר בדבריך הוא שאתה כותב זורקים אבנים על חיילים וזה לא טוב. האם ניתן חס ושלום לשמוע מדבריך שלזרוק אבנים על ערבים זה כן טוב? או לפחות נסבל או מובן? חס ושלום. אינני מאמין שאתה חושב כך. אבל כך אפשר להבין מדבריך.
לעצם העניין. לכאורה מדובר במקרה חמור ביותר גם בלי כל קשר לזריקת אבנים. איפה שמענו על רכב שמסרב לעצור לרכב משטרה ולא עוד אלא שעוקף אותו ונוסע בפראות ויתכן שגם הנהג בלי רישיון. טוב עושה המשטרה שאיננה מאפשרת את זה בשום פנים ואופן.

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

2. השלכת אבנים על חפים מפשע, בריחה מהמשטרה, המתה בקלות דעת, נהיגה בלי רשיון (שרון)

במקום להודות בכישלון מנסה אבינר (חפדו בגוגל שירים צרפתיים הטרדה אבינר) לשבת על הגדר. הוא לא בעד ולא נגד. כזה חילול השם לא היה הרבה זמן.

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

3. ננח (ננח)

אם אבינר טוען שהוא נער גבעות אני חושב שצריך לעצור אותו לשב״כ ולחקור אותו על דומא אולי הוא חלק מזה..

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

4. קשקש אבינר שוב פותח פה ויאמר (שלמה )

אם אבינר נוער גבעות-אז עוף כאן יחד איתם. 80 מטורללי גבעות אבודים פרועים-מתעוררים לקראת בחירות וכל פליטי הבית היהודי החרדלי קמים לתחייה. רוב מוחלט של העם היהודי סולד ממטורללי הדעת ואפסי הבינה . לכו לרעות צאן באיראן -ואל תשכחו לקחת את תומכיכם.

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

5. תקו! (גלגל)

"אם נלמד מהם, גם הם ילמדו מאתנו", אלא שאין "לכם" מה ללמד!

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

6. תפסיקו לדבר בשם הרוב (מישהו)

אם תעשו משאל עם בהצבעה (שלא ידעו מי ומה הצביע)
תגלו שהם לא מיעוט קטן בכלל
לדוגמא אני ועוד הרבה שאני מכיר לא מפגינים ולא עושים כלום , אנשים שמנהלים חיים שגרתייםלגמרי
אבל חושבים שנוער הגבעות לא עושים מספיק ולא בכיוון של הערבים (אני לא מגדיר את עצמי ימני מדיני ובפרט לא בקטע של א"י השלמה או הקמת מלכות יהודה וכו..)
אלא יותר בקטע של הדיקטטורה של המשטרה והפרקליטות ובית המשפט והתקשורת והשמאל הגויי
ולכן אני ועוד מיחלים שתיפרוץ כאם מלחמת אזרחים אמיתית ושם כל אחד יצטרך לתפוס צד
והדברים יתבהרו סוף סוף

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

7. למגיב מספר 6 (אברהם)

שמייחל לפרוץ מלחמת אזרחים...

אתה מזכיר לי את משפט שלמה שפסק שהילד שייך לאמא שחסה עליו. כך גם פה, מי שמוכן להעלות על דל שפתיו את האפשרות של מלחמת אזרחים ואף מייחל לקראתה, רק מגלה שבעצם עם ישראל לא אכפת לו, מה שאכפת לו זו שהדעה שלו תנצח.

כאילו לא נשפך מספיק דם יהודי בשנים האחרונות על ידי אויבינו, כאילו שלא חרב הבית על שנאת חינם.

כמה יהירות ואכזריות.

אתר כיפה מגדיר את עצמו דתי, ואני מניח שרוב הנכנסים לאתר מגדירים עצמם ככאלה. ובכל זאת אנשים מתייחסים לתלמיד חכם כמו הרב אבינר שהם אינם מגיעים לקרסוליו בשום קריטריון שרק אפשר לחשוב עליו (חכמה, צדקות, רחבות אופקים, מסירות לכלל ועוד) ומתייחסים בכזה זלזול. פשוט מזעזע. על מרצה סוג ד' במכללה עירונית לא הייתם כותבים כך..

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

8. צודק ויותר מכך (אביחי)

משטרה שאי אפשר להאמין לדבריה והצהרותיה. ובמיוחד היחידה שכל תפקידה יעודה ומשימתה לרדוף יהודים ולהתעלם מעיסוק בפשיעה והאלימות הטרורויסטית של הערבים.
את השוטרים משחררים ללא כתב אישום על סמך הצהרות שנבנו בתיאום וביעוץ של טובי המשפטפטנים של המשטרה והפרקליטות והודעות מבהילות ומעוותות לאמצעי התקשורת ועוד מגישים כתבי אישום גנדם בהאשמות מופרכות.
הבה נראה מה תעשה היחידה המהוללה לתפוס ולהעניש את מידי האבנים שפצעו היום קשה נהגת , וכמה כותרות ינתן לנושא....
בדרך כלל צריך להיזהר מלעשות הכללות, אך כמדומני לגבי היחדה המהוללה הזו ההכללה היא הדבר המדויק ביותר וזאת על סמך המידע על פעילויותיה נגד יהודים ונגד ערבים בשנה ובשנים האחרונות

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2021

9. עדיף כבר שהרב אבינר ימשיך להתעסק בהלכות צניעות לילדות בנות ארבע. (חיים)

דווח על תגובה לא ראויה
05.01.2021

10. כל המגיבים ששכחו איך מדברים לרב (מאיר)

עם כל הכבוד לחכמתכם הרבה, פגיעה בכבודו של רב היא עוון פלילי שמנדים עליו, ואף על פי שבפועל לא מנדים היום, בשמים עושים את זה, אז תשמרו לנפשותיכם., הרב אבינר לא צריך את האישור שלכם למה שהוא אומר.

דווח על תגובה לא ראויה
05.01.2021

11. כל המגיבים ששכחו איך מדברים לרב (מאיר)

עם כל הכבוד לחכמתכם הרבה, פגיעה בכבודו של רב היא עוון פלילי שמנדים עליו, ואף על פי שבפועל לא מנדים היום, בשמים עושים את זה, אז תשמרו לנפשותיכם., הרב אבינר לא צריך את האישור שלכם למה שהוא אומר.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חברון צילום: shutterstock

מחדל: תלמידת מדרשה לא נכנסה לבידוד והדביקה כמעט את כל המדרשה

קרא עוד