סגור

"הרב זקס היה קול של אמונה ותקווה שחיברה ליהדות מאות אלפים" | הרב דוד סתיו

שליחותו של הרב זקס בעולמנו היתה להפוך את היהדות לאטרקטיבית ולמשמעותית לכל אדם דתי ושאינו דתי. לא בפלורליזם זול חלילה, ההיפך. תורתו היא עמוקה, מורכבת ולעתים מתייסרת - אבל תמיד מאירה ומעוררת השראה | הרב סתיו סופד לרב זקס

הרב דוד סתיו
כ בחשון התשפא
,
07 בנובמבר, 2020 22:36

צילום: נוה בן שמואל

אחד ממשחקי המלים המורגלות בפיו (באנגלית כמובן), של הרב יונתן זקס, היה האבחון החד בין "The chosen people" ל "Choosing people". העם הנבחר והעם הבוחר. במשך אלפי שנים היינו יהודים בעל כורחנו, לא רק נבחרנו על ידי הקב"ה כעמו, גם אומות העולם סימנו אותנו לעתים לטובה, על פי רוב לרעה. לא היתה לנו ברירה ונאלצנו לשמור על יהדותנו. כשניסינו לברוח מזהות זו, היא רדפה אחרינו בפוגרומים, בשואה וכן הלאה.

בעידן שלנו אף אחד לא מכריח אותנו, אנחנו הפכנו לבוחרים בזהותנו. וראה זה פלא, אומר הרב זקס, בכנס באנגליה לפני שנה או שנתיים, אנחנו שבעים שנה אחרי שחצי מהעם חזר לארץ ישראל, בכל העולם מתנהגים אתנו בכבוד, אבל הדור הצעיר לא ממש רוצה להיות יהודי. הוא לא רוצה לבחור בכך כשמתאפשר לו בקלות רבה לעשות כן. הוא לא מבין למה זה חשוב.

דומה שזו היתה שליחותו של הרב זקס בעולמנו, להפוך את היהדות לאטרקטיבית, למונגשת, למשמעותית לכל אדם דתי ושאינו דתי. לא בפלורליזם זול חלילה, ההיפך. תורתו היא עמוקה, מורכבת, לעתים מתייסרת. אבל תמיד מאירה ומעוררת השראה. הרב רצה לראות את הכול בוחרים להיות שייכים לעולם הרוחני והמוסרי שהיהדות מחנכת אליו. במקביל ביקש לחנך אותנו שומרי המצוות, לחפש בתורה ומצוותיה את נקודות המפגש עם השיח המודרני הערכי.

גם המרוחק ביותר מיהדות, כשנחשף להיקף הידע אותו הכיל הרב בהגותו לא יכול היה להתעלם והרגיש צורך לשמוע עוד ועוד. קוריוז קטן: בני הבכור בעת שהותו בקורס קצינים בפו"מ יזם העברת דברי תורה שבועיים מתורתו של הרב זקס. אחד הקצינים ,דרוזי, ביקש להיעזר בספר בהגיע תורו. אחרי שקרא בספר ,פנה אל בני בבקשה. "היכן ניתן לקנות את הספרים של הרב הזה. התחברתי לחכמה שלו."

כזה היה האיש, תורתו היתה כובשת ומרשימה כל אדם שצלם אלוקים בו. לעולם התורה אבד היום צליל מיוחד של תורה המאמינה בחיבור העמוק בין צלם אלוקים של האדם ,מוסרו הטבעי ודבר השם המתגלה בהלימה עם רוח זו. הרב זקס היה קול של אמונה ותקווה שחיברה ליהדות מאות אלפים. חסרונו מורגש כבר כעת.

 

​​​​​​הרב דוד סתיו הוא יו"ר ארגון רבני צהר

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
08.11.2020

1. "הַצַּדִּיק אָבָד וְאֵין אִישׁ שָׂם עַל לֵב וְאַנְשֵׁי חֶסֶד נֶאֱסָפִים בְּאֵין מֵבִין כִּי מִפְּנֵי הָרָעָה נֶאֱסַף הַצַּדִּיק." (משה אהרון )

בס"ד.
נאסף אל עמיו
===================

יש אנשי שררה ומלוכה שבהסתלקותם מהעולם
"שוכבים הם עם אבותיהם" - או "נאספים אל אבותיהם".
ויש אנשי רוח שעשו בתורתם הרבה נפשות .
אותם שתורתם היה בה כדי ללכד
ולאחד את העמם.
בכך שדברה היא לכל אדם .
אלה במיתתם :
"נאספים אל עמם"

דווח על תגובה לא ראויה
08.11.2020

2. נאסף אל עמיו - עמים ברבים (משה אהרון )

נאסף אל עמיו - ברבים

=====================

שבחייו הוא דיבר

אל עמים רבים.

תרם לאיחוד האדם

אל מול ה' אחד

דווח על תגובה לא ראויה
08.11.2020

3. מיונתן - לנתן..... (משה אהרון )

בס"ד.
מיונתן - לנתן
הראשון כלי ראשון
השני כלי שני
ושניהם כאחד
כלים שלובים

משה אהרון

דווח על תגובה לא ראויה
08.11.2020

4. אבד לציבור שלו (טוביה)

הוא לא אבד לקהילות החסידות או חרדיות הוא היה יותר מוכר בציבור החילוני מסורתי ואולי חילוני

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דני אבדיה. גמר את העונה צילום: shutterstock

מבאס: דני אבדיה נפצע במהלך משחק וסיים את העונה

קרא עוד