סגור

לא בגלל משפט נתניהו, בשביל האזרח הקטן: מערכת אכיפת החוק צריכה ניקוי אורוות

כמו כל נאשם בפלילים, נתניהו מנסה להוכיח שהמערכת היא זו שרקובה, אך בדק הבית היסודי שצריך לעשות הוא לא בשביל ראש הממשלה, אלא בשביל האזרח הפשוט והמוחלש שנמצא בשוליים החברתיים. נתניהו יוכל לעמוד מול המערכת, אנחנו צריכים לוודא שהיא לא תוכל יותר לעולם לדרוס האזרח הקטן רק כי הוא חלש והיא גדולה וחזקה

מירב כהן, חדשות כיפה
כג באלול התשפ
,
12 בספטמבר, 2020 20:48

צילום: Yonatan Sindel/Flash90

כולנו נחשפנו לפרסומים של העיתונאי עמית סגל על ההחלטה של הפרקליטות להסתיר את העובדה שיעקוב אבו אל-קיעאן לא היה מחבל, והאירוע באום אל-חיראן לא היה פיגוע דריסה נגד שוטרים. ההחלטה הגיעה כדי לשמור על המפכ"ל דאז, רוני אלשיך, שהודיע בפזיזות שמדובר בפיגוע. פרקליט המדינה שי ניצן ביקש לשמור עליו כדי לא לתת לנתניהו עוד תחמושת נגד המפכ"ל רגע לפני המלצות המשטרה בתיקי האלפים. 

מאותו רגע נחשפים עוד ועוד פרטים על האירוע שמראים עד כמה המציאות היתה עגומה, ובמקום לבקר את הכשלים וללמוד מהם, הסתירו אותם ושמרו על אלו שהיו לא בסדר. כל זה אפשרי רק בגלל שאל-קיעאן נמצא בשוליים החברתיים של מדינת ישראל. הוא בבן מיעוטים, שמתגורר בכפר לא חוקי בפזורה הבדואית בנגב, שלכולנו בטן מלאה על ההתנהלות שלהם ואולי אפילו גזענות קלה, אך הם האזרחים המוחלשים ביותר. אין להם מים, חשמל וביוב תקינים. אורח חיים שלהם רחוק מאוד מהתרבות המערבית שלנו, וקשה לנו לקבל אותה. 

שלוש שנים שאזרח במדינת ישראל מוכר כמחבל, שלוש שנים שמשפחתו צריכה ללכת בבושת פנים, שלוש שנים שנמנעה מאזרחי ישראל הזכות לבקר את המשטרה ומעשיה. המערכת נוטה לשמור על עצמה, כך תמיד היה וככל הנראה כך זה גם יהיה. החובה שלנו היא הילחם בכך בכל כוחנו האזרחי. 

נחשפנו לכך רק בגלל תיקי נתניהו, שגם שם ההתנהלות הקלוקלת שם המשטרה נחשפת במלא כיעורה. האזרח הפשוט כבר לא מאמין במערכת אכיפת החוק. על פי סקר של ישראל היום, קרוב ל-60 אחוזים מהנשאלים הודו כי האמון שלהם במערכת ירד בשנה האחרונה. לצערי, ללא חקירות נתניהו, לא היינו יודעים עד כמה המערכת בעייתית ועד כמה היא צריכה תיקון מהשוטר הקטן בצומת ועד מפכ"ל המשטרה, מהעורך דין הפשוט ועד לפרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. 

כמו כל נאשם בפלילים נתניהו מנסה להראות שהמערכת מתנכלת לו ושהיא זו שרקובה ולא הוא, ולכן אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים כשאנחנו מבקרים אותה כדי לא ליפול למלכודת הזו. ניקוי האורוות היסודי שצריך לעשות הוא לא בשביל נתניהו, אלא בשביל האזרח הפשוט, שהמערכת לא תוכל יותר לעולם לדרוס אותו רק כי הוא קטן וחלש והיא גדולה וחזקה. לא עוד. 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
13.09.2020

1. ניצול ציני ומקומם (ש)

אבו אל קיעאן ז"ל לא היה מחבל. הוא נורה והופקר למותו בנסיבות חמורות מאוד, שאפשר היה למנוע, במסגרת מבצע שנוהל באופן רשלני ומטופש שלא לומר פושע ומיותר. הדברים האלה ידועים כבר שנים לכל מי שמעוניין לדעת ונתניהו לא חידש שום דבר בעניין זה.
אני הבנתי את זה כבר בבוקר המבצע. שמעתי ריאיון באחת הרשתות עם אחד מבני המשפחה. שני מראיינים ישרלים (שכחתי מי הם היו) שחצנים עלובים וטפשים השתלחו בו ולא נתנו לו לדבר ולהביע את אבלו ואת כאבו. כבר אז היה ברור לי כמעט בוודאות שלא מדובר במחבל. הדברים הלכו והתבררו בימים הבאים וכאמור הם ידועים כבר שנים רבות.
נתניהו ניצל את העניין באופן ציני ומכוער לצרכיו כדי להיאבק במערכת אכיפת החוק במדינה ששמה עליו את ידה. שאלת הביקורת של מערכת אכיפת החוק חשובה מאוד, אבל ביקורת כזו לא יכולה בשום פנים ואופן להתנהל על ידי אדם שנאשם בפלילים או על ידי באי כוחו.
לגבי אל קיעאן אני מקווה שהמדינה תאולץ לשלם פיצויים גבוהים במיוחד למשפחתו. לצערי, האלמנה והיתומים שנותרו הם הדבר האחרון שמעניין את נתניהו. גם אם נתניהו נקי לגמרי מכל עוון אחר, נאום 'ההתנצלות' הבזוי שלו הוא סיבה מספקת לדרוש את התפטרותו ואת הסתלקותו מהחיים של כולנו.

דווח על תגובה לא ראויה
13.09.2020

2. השקרן מבלפור שבגד בשתיים משלוש נשותיו ושבנו זנאי צריך לעזוב אותנו. (יאיר)

הכתבת מבלבלת בין ביקורת בונה ולגיטימית לגוף לא מושלם להריסת כל המבנה בשביל אדם אחד. ממתי אכפת לציונות הדתית מהאדם הקטן והפשוט? מתי היא נלחמה בשביל גרים, זקנים, עניים, להט"ב? כל מה שאכפת לה זה המפעל בשטחים. לא בכדי 40 אחוז עוזבים.

דווח על תגובה לא ראויה
13.09.2020

3. ניצן, אלשייך ומנדלבליט - שלושתם דתיים, ימניים, שומרי שבת. (שרון)

את לא מרגישה מוזר?

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2020

4. ניקוי אורוות זה נהדר! בואו נתחיל מבית הדין הדתיים ומהרבנות הראשית. האורוות שם מלאות בחרא. (רובי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לימודים בתקופת הקורונה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד החינוך מציג: התכנית למלחמה בקורונה במערכת החינוך

קרא עוד