נתניהו? יקיר ההתיישבות הוא לא

התחושה היא שהדיירים בבית הלבן התחלפו, אבל לא אופיו והעדפותיו של נתניהו. הוא עומד בסירובו לעשות כל צעד שיחרוג מהתוואי הבטוח שמקנה לו את השקט בתקופת כהונתו

ארז צדוק 21/06/18 11:31 ח בתמוז התשעח

נתניהו? יקיר ההתיישבות הוא לא
נתניהו, צילום: פלאש 90

טקס הענקת פרס יקיר ההתיישבות לבנימין נתניהו שהיה אמור להתקיים הערב נדחה למועד לא ידוע. נקווה שמדובר בדחייה עד שראש הממשלה יוכיח שהוא ראוי לפרס הזה, כי עד שזה יקרה, מתן הפרס לנתניהו יהווה פגיעה חמורה בהתיישבות. לא פחות.

פרס יקיר ההתיישבות הובטח לנתניהו שבוע ויומיים לאחר הרס הבתים בנתיב האבות, שלושה ימים לאחר שנתניהו בעצמו דחה הריסת מבנים ערביים לא חוקיים בדרום הר חברון למרות החלטת בג"ץ, ובזמן שאבק ההרס בתפוח מערב עדיין מסמא את האוויר. חשבתם שבג"ץ מפלה בין בנייה יהודית לבנייה ערבית? אז נכון, אבל גם ראש הממשלה עצמו מפלה.

ראש הממשלה יצק בציבור הימני את התודעה לפיה אין ברירה ויש פסיקות בג"ץ ורק בג"ץ אחראי ואי אפשר להעביר את פסקת ההתגברות כי כחלון מתנגד, אבל כשראש הממשלה רצה לכופף את שר האוצר בעניינים החשובים לו הוא ידע היטב לעשות את זה. פסקת ההתגברות? היא כנראה פחות חשובה בעיניו. כך גם ההתיישבות.

דו"ח אדמונד לוי מעלה אבק אי שם בחדרי אכסון הקלסרים בבניין ראש הממשלה. כבר ב-2012 כשיצא הדו"ח, אפשר היה לעשות את השינוי שימנע את כל ההריסות. גם את מגרון, עמונה, עפרה, בית אל ועוד. אבל ראש הממשלה לא מספיק רצה.

להזכיר את יהודה יצחק הישראלי, החייל הפצוע אנוש מצוק איתן? כדי שהחייל יחזור הביתה, היה צורך בבניית חדר טיפולים שיתאים לצרכיו המורכבים. שלום עכשיו התחייבה לא לעתור לבג"ץ נגד בניית החדר ונגד מימונו ע"י משרד הביטחון. "מאחורי האידיאולוגיה יש גם בני אדם", אמרו בארגון השמאל הקיצוני. ליברמן ונתניהו סירבו לממן את החדר. אז לפחות בהקשר המצומצם הזה, אם נתניהו יקיר ההתיישבות, מה עם יריב אופנהיימר?

הקפאת הבנייה שהייתה בתקופת אובמה, התקבלה בהבנה יחסית בקרב חלקים רבים בהתיישבות. אובמה לוחץ, אובמה לא אוהב אותנו, אסור להרגיז אותו, הוא מנסה לעשות שלום, אסור לתת לו תחמושת נגדנו, ועוד מגוון תירוצים ששימשו את נתניהו להקפאת הבניה ביהודה ושומרון. אובמה כבר לא גר בבית הלבן. הדייר החדש בעדנו כפי שאף דייר לפניו לא היה. התחושה היא שהדיירים בבית הלבן התחלפו, אבל לא אופיו והעדפותיו של נתניהו. הוא עומד בסירובו לעשות כל צעד שיחרוג מהתוואי הבטוח שמקנה לו את השקט בתקופת כהונתו.

יש בידנו הזדמנות היסטורית. את נתניהו לא מעניין מה השמאל חושב. מאוד מעניין אותו מה חושבים בוחריו. וזה הזמן להפעיל על ראש הממשלה לחץ מימין. לחץ לבנות ביהודה ושומרון, גם ובעיקר מחוץ לגושי ההתיישבות. לחץ לקבוע עובדות בשטח. לחץ פתח את התעשייה ביו"ש. הקונגרס בעדנו. הסנאט בעדנו והבית הלבן בוודאי. זה מצב נדיר שמי יודע מתי יתקיים שוב.

מתן פרס יקיר ההתיישבות לראש הממשלה הוא פגיעה חמורה בהתיישבות. הוא אומר לנתניהו – הימין שבוי שלך. גם הציבור שמימינך. הם בכל מקרה יצביעו לך ויתנו לך פרסים, אז מה לך כי תשתדל? שב ואל תעשה. אל תמנע הריסת בתים וגם אל תבנה.

לא מבין איך אפשר לא לפרגן לנתניהו. צדוק

לא מבין איך אפשר לא לפרגן לנתניהו. צדוקצילום: באדיבות המצולם

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר