מיהו רפורמי?

במדינת ישראל של שנת תשע"ד, במקום לעסוק בשאלה ´מיהו יהודי´, להבדיל- עברנו לעסוק בשאלת ´מיהו רפורמי´. זריית פחד ובהלה, עלולים להתגלות כמשבר אמון גדול. מי שמאמין לא מפחד

יואל פרנקנבורג
טו באייר התשעד
,
15 במאי, 2014 18:16

צילום:

פרשת הקללות שנקרא בשבת, היא פרשה קשה לעיכול. לא קל לקרוא את התיאורים הכתובים בפרשת בחקתי. אמנם אנו מתחילים את הפרשה בברכות הנעימות לאוזן, אך ההמשך הוא קשה. אחד המוטיבים החוזרים בקללות הוא מוטיב הפחד.

מספר פעמים בפרשה, הקב"ה מתאר את קללת הפחד. זה מתחיל ב"והפקדתי עליכם בהלה..." ומגיע לשיא בפסוק: "והנשארים בכם והבאתי מרך בלבבם בארצת איביהם, ורדף אתם קול עלה נדף ונסו מנסת חרב ונפלו ואין רדף". לפחד זו קללה. "פחדו חטאים בציון"

התורה מתארת כיצד היהודי בגלות בורח מפני החרב, אך כאשר הוא עוצר לרגע ומביט לאחור... הוא מגלה שאף אחד לא רודף אחריו. היה זה קול עלה נידף.

*

בתקופה האחרונה אני שומע סביבי הרבה קולות שעסוקים בפחד מפני גופים שונים השולחים את דריסת רגלם בתוככי החברה הישראלית. גופים, שגם בעיניי, פעילותם פסולה באופן מהותי. אלא שהקולות הללו לא נשמעים לי רק פוסלים את הפעילות, כי אם כמפחדים ממנה.

במדינת ישראל של שנת תשע"ד, במקום לעסוק בשאלה 'מיהו יהודי', להבדיל- עברנו לעסוק בשאלת 'מיהו רפורמי'? או 'ניאו רפורמי' או כל מין קללה אחר.

חשוב להדגיש- אין לי חיבה יתרה לתנועה הרפורמית. הפוך לגמרי, דרכם רחוקה מדרכי מכל וכל. אבל חשוב לי להדגיש הרבה יותר בעוצמה, את הצד השני של המטבע:

אני בטוח בדרכי, שלם בה (עד כמה שניתן), ומחנך בנחישות ובעוצמה את חניכי להאמין בדרך זו. אני בטוח שבחינוך, גם יש צורך ב'סור מרע', אבל לא יכול להיות שהוא הופך למוטיב המרכזי. אני מחנך בדרך האמון, ואם הכלל של "מי שמאמין - לא מפחד" הוא כלל נכון, אזי גם הכלל ההפוך נכון, ואפילו נכון יותר: "מי שמפחד- לא מאמין".

בואו נחנך את חניכינו, ילדינו ואת עצמנו, מתוך אמון בדרכנו הציונית-דתית. אין צורך להוסיף להם קשיים, ובהחלט כדאי להגדיר את גבולות הגזרה של החינוך. אבל זריית פחד ובהלה, עלולים להתגלות כמשבר אמון גדול. יום אחד הילדים שלנו יגדלו, יביטו בכל הפחדים שהפחדנו אותם מפניהם, ויסתכלו להם בעיניים. אז, הם עלולים לגלות שבעצם מדובר בעלה נידף.

ואז מה נאמר להם? שאנחנו פשוט פחדנים?

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איילת שקד צילום: פלאש 90, נעם רבקין פנטון

הליכוד: "בחירה באיילת שקד - עילה לבחירות"

קרא עוד